DeFi’deki Hareketlilikle Birlikte Ethereum Ücretleri Bir Haftada İkiye Katlandı

0
384

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Ethereum’daki ortalama işlem ücreti bu ayın başlarındaki rekorundan sonra, tarihin en yüksek ikinci seviyesine ulaştı.

Binance indirim kodu

Ethereum işlemlerinin ortalama ücreti, 11 dolardan fazla artış gösterdi, bu değer geçen haftaki rakamın iki katından da fazla. Günlük ortalama ücretler ise hâlâ 2 doların altına düşmeyerek, rekor seviyede devam ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Madenciler, rekor kıran ağ etkinliği seviyelerinden daha fazla kapasite ve kâr elde etmek için çabaladıkça, Ethereum ücretleri de rekor seviyelerde kalıyor.

Ethereum ağındaki ortalama işlem ücretleri geçen haftadan bu yana iki kattan fazla artarak, 17 Eylül’de 11.61 dolara yükseldi. Şu anda 2 doların üzerindeki fiyat çizgisini bir aydan uzun süredir koruyor.

Ethereum blockchain hash oranı, diğer bir deyişle ağı destekleyen hesaplama gücü miktarı, madencilerin operasyonlarında kapasite arttırımı nedeniyle 2018’ten bu yana görünmeyen seviyelere yükseldi.

Ağdaki aşırı hareketliliğin sebebi: DeFi

Ethereum ağında token göndermek veya akıllı sözleşmelerle etkileşimde bulunmak için kullanıcılar tarafından ödenen bu ücretler, ağ etkinliğinin bir ölçüsü olarak hizmet ediyor ve daha yüksek ortalamalar ağda daha fazla işlem yapılmasına neden oluyor. Blockchain veri sağlayıcısı BitInfoCharts’a göre, 11.61 dolarlık ortalama ücret, 2 Eylül’deki 14.58 dolarlık ortalama günlük ücretin ardından gelen ikinci en yüksek günlük ortalama oldu.

Bununla birlikte, Ethereum blok zincirindeki işlemlere yardımcı olan toplam madencilik gücü miktarı da artıyor. Ethereum madencileri, Ethereum blockchain’i adına bloklar üretmek için bilgisayar GPU’larını kullanır ve genel havuza ‘karma güç’ ekler. Buna karşılık, madenciler, ağın kullanımı için kullanıcılar tarafından ödenen madencilik ücretlerinin yanı sıra küçük bir ETH blok ödülü alırlar.

Şimdiye kadarki en yüksek ücret seviyelerinde madenciler, daha fazla hash gücü ekleyerek toplamı saniyede 250 terahash’e çıkardı. Bu 250 trilyonluk güç, bir sonraki blockchain bloğunu bulmak için doğru matematiksel hesaplamayı bulmaya çalışıyor. Blockchain explorer Etherscan’a göre, bu rakam Temmuz ayının başından bu yana %30 arttı.

İlgili Haber:  Orchid Labs, Gaz Ücretlerini Düşürmek İçin xDai Kullanıyor

Ethereum ağındaki aşırı hareketliliğe merkeziyetsiz finans adı verilen DeFi tokenleri ve sözleşmeleri sebep oluyor.

Tarihi seviyelerdeki yüksek ortalama ücretler ve daha da fazla ağ etkinliği elde edebilmek için uğraşan Ethereum madencileri ile, ETH fiyatlarının 1 Eylül’deki zirve değeri olan 480 dolardan da yükseğe doğru gidebileceği öngörülüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?