29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

DeFi’deki Kilitli Kripto Miktarı İlk Kez Düşüş Yaşadı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

DeFi’nin geçirdiği durgun ay, merkezi olmayan finanstaki boğa koşusunun sona erdiğini gösteriyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Merkezi olmayan finans protokollerinde kilitlenen kripto miktarı, geçtiğimiz ayı kırmızı renkte sona erdirdi.
  • Bu, DeFi çılgınlığının başladığı yaz aylarından beri ilk kez gerçekleşiyor.
  • DeFi durgunlaşırken, Bitcoin büyüyor.

2020’ni bitmesine iki ay kaldı. Geçen aya geriye dönüp baktığımızda ise hiç kuşkusuz Bitcoin’in başarısı öne çıkıyor. Kripto para Ekim ayını, şimdiye kadarki en yüksek fiyat noktalarından birinde tamamladı. Bu Bitcoin için çok büyük bir zafer.

Binance indirim kodu

Bitcoin çılgınlığında unutulan şey ise borsalar ve borç verme protokolleri gibi gözetim dışı finansal ürünlerin yeni ve hareketli endüstrisi olan ve DeFi olarak da bilinen merkezi olmayan finans oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Yaz Aylarının En Hareketli Aktörü DeFi’ydi

DeFi bu yaz çok hareketliydi. Yatırımcılar bu akıllı sözleşmelere milyarlarca doları akıtarak çok kazançlı ödüller elde ettiler. Aynı metriği kullanarak şu anda DeFi dünyasına bakıldığında ise büyüme hızının yavaşladığı ortaya çıkmaktadır.

Oysa ki DeFi’nin yükselişi bir noktada durdurulamaz görünüyordu: DeFi sözleşmelerine kilitlenen miktar her hafta neredeyse 1 milyar seviyesinde artış göstermişti. Sektör Mayıs ayında ulaştığı yaklaşık 1 milyar Dolar seviyesinden bu hafta ise 12.4 milyar Dolar seviyesine ulaştı.

Ancak büyüme son haftalarda yavaşladı: Ekim sonunda, merkezi olmayan finansın akıllı sözleşmelerinde kilitlenen kripto para birimi miktarı, ay başlangıcından çok daha düşük seviyedeydi. Bu, DeFi çılgınlığının yaz aylarının başından bu yana sergilediği artış göz önüne alınırsa ilk kez gerçekleşti.

Ağustos Ayında DeFi Pazarı İkiye Katlanmıştı

Ölçüm sitesi DeFi Pulse’a göre, 1 Ekim tarihinden DeFi protokollerinde 11,28 milyar Dolar kilitlenmişti. 31 Ekim’de ise DeFi protokollerindeki kilitli miktar 11 milyar Dolar’a gerilemişti.

İlgili Haber:  NVIDIA, Bitcoin Madencilik Pazarına Yeniden Dahil Olabilir

Bu çok küçük bir düşüşe dikkat çekmek gibi görünse de Ağustos ayında pazarın ikiye katlandığını düşünüldüğünde önemli bir kayıp olarak değerlendiriliyor. 1 Ağustos’ta DeFi akıllı sözleşmelerinde kilitli 4.04 milyar Dolar vardı; 31 Ağustos’ta ise bu miktar 9.37 milyar Dolar’a kadar yükselmişti.

Yavaşlayan büyüme, bu protokollerin çoğunun eskisi kadar karlı olmamasına ve yeni protokollerin eskisi kadar hızlı çıkmamasına bağlı olarak değerlendirilebilir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar