20 Mayıs 2022, Cuma
9.3 C
İstanbul

DeFi’nin Kilitli Toplam Değeri 14.4 Milyar Dolara Yükselirken Compound Tokeni Piyasayı Geride Bırakıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Merkezi olmayan finans olan DeFi devi Compound’un yönetim tokeni COMP’un fiyatı, kripto piyasası daha geniş çaplı bir düzeltmeye girerken yükseliş gösteriyor. Devam eden kripto para piyasası düşüşüne rağmen tokenin geçen hafta %56 oranında yükseldiği görülüyor.

Binance indirim kodu

Alışılmadık derecede düşük fonlama oranı ve spot piyasa birikimi

COMP’un ani yükselişinin arkasında çeşitli olası nedenlerin yattığı düşünülüyor. Tüccarlar, token fonlama oranının büyük ölçüde negatif kaldığı vadeli işlem borsalarında alışılmadık bir piyasa dinamiğinin olduğuna inanıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Vadeli işlem piyasasında bir varlığın fonlama oranı, satıcılar agresif bir şekilde kısalttığında düşüyor. Ancak, varlığın fiyatı negatif bir fonlama oranıyla arttığında, kısa bir daralmanın kapısı açılmış oluyor.

COMP’un son yükselişinin büyük olasılıkla büyük vadeli işlem borsalarında yaşanan kısa süreli sıkışıklıkla beslendiği düşünülüyor. Bu da vadeli işlemler piyasası tokene karşı bahis yaparken, spot piyasadaki tüccarların bunu biriktirmekle meşgul olduğunu gösteriyor.

Bu eğilim, bazı yatırımcıların yakın vadede bir ortaklık veya büyük bir ağ yükseltmesi hakkında spekülasyon yapıyor olabileceğini gösteriyor. Aksi takdirde, spot piyasa tokeni satın alırken, vadeli işlemler piyasasının COMP’u büyük ölçüde kısaltması bekleniyor.

Anonim bir kripto tüccarı, COMP’un negatif fonlama oranının, kısa vadelilerin her saat pozisyonlarının %0.021’ini ödemesine neden olduğuna inanıyor. Bu hesapla bir tüccarın COMP’da 100.000 dolar uzun vadeli pozisyonunun olması durumunda bu oranda fonlama oranının saat başına 21 dolar olması gerekiyor.

COMP için finansmanın çılgınca olumsuz olduğunu ve kısa vadelilerin her saat başı %0.021 oranında uzun vade ürün ödediğini belirten tüccar, bugün piyasanın geri kalanı zayıflarken COMP’un çift haneli artmasının kesinlikle gerçek dışı olduğunu düşünüyor.

Şimdiye kadar, Compound herhangi bir yüksek profilli ortaklık duyurmamış olsa da yakın zamanda protokolün kurucusu Robert Leshner, Gauntlet lakaplı bir yazılımcının önerisine övgüde bulunarak bunu Compund için önemli bir gelişme olarak nitelendiriyor.

İlgili Haber:  Taraftar Tokenlerine Şimdiye Kadar 350 Milyon Dolardan Fazla Yatırım Yapıldı!

Gauntlet tarafından sunulan teklif üç şeyi hedefliyor: İlk olarak, Compound protokolünün risk yönetimi katmanı olan “Comptroller”den kullanılmayan kodu kaldırıyor. Ayrıca, Compound yönetim topluluğunun hibeler için COMP göndermesine izin veren bir “Hibe” işlevi ekliyor. Teklifin son kısmı, yönetimin diğer adreslere COMP akışını sağlamasına izin vermek için bir “Katkıda Bulunma” işlevi ekliyor.

Gauntlet’ten gelen teklife atıfta bulunan Leshner, teklifin Compound için heyecan verici ve önemli olduğunu söylüyor.

Öte yandan, bir topluluk teklifinin, yalnızca birkaç gün içerisinde büyük bir DeFi tokeni için fiyat artışına neden olması alışılmadık bir durum olarak değerlendiriliyor.

Peki yükselişe neden olan ne?

Piyasa eğilimine bağlı olarak üç faktörden oluşan bir kombinasyonun, COMP’un kısa bir süre içinde yükselmesine yol açtığı düşünülüyor.

Vadeli işlem piyasasındaki birçok tüccar, geçtiğimiz birkaç gün içinde COMP vadelerini kısaltmış görünüyor. Bu, kısa süreli bir baskıya neden oluyor ve sonuç olarak, COMP’un fiyatını yukarı doğru itiyor.

DeFi’de kilitlenen toplam değer de 14 milyar dolara yükselirken Compound üçüncü en büyük DeFi protokolü olduğundan, alanın genel büyümesinin COMP’a fayda sağlayabileceğine inanılıyor.

Yatırımcılar yakında bir duyuru veya ağ yükseltmesi de beklese de bunun için henüz bir belirti bulunmuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar