Coinfirm’in baş teknoloji sorumlusu Jakub Fijolek’e göre, Blockchain analitik şirketi Coinfirm, kısa süre önce, merkezi olmayan finans için yeni bir kara para aklama karşıtı aracı açıkladı. Ufukta düzenleyici baskılarla karşı karşıya olan kripto alanı için bu uygulama bir niş olarak tanımlanabilir.

Fijolek bir röportajda Cointelegraph’a “DeFi’nin yakında bazı düzenleyici sorunları olabilir” dedi. “DeFi’den akan fon miktarı önemli ölçüde artıyor.”

Kripto paranın DeFi nişi 2020’de şişti. Şubat ayında sektöre kilitlenen toplam değer 1 milyar dolara ulaştı. Önemli büyüme ve ilginin ortasında, niş 2020’de bir noktada 10 milyar dolara kadar çıktı.

DeFi’nin büyük yılında, merkezi borsalarda birkaç sorun yaşandı. KuCoin, Eylül ayında büyük bir saldırıya uğradı ve birden fazla projenin ilgili varlıklar üzerindeki hareketi dondurmasına neden oldu. Türev borsası BitMEX, Ekim ayında ABD’deki iki yetkili makam olan CFTC ve DoJ’den biri gözaltına alındığında büyük bir düzenleyici işlem gördü.

KuCoin hırsızı (veya hırsızları) varlıkları filtrelemek için DeFi’yi daha ustaca kullanabilirdi, bu da izlemeyi zorlaştırabilirdi, ancak sorumlu kuruluşun önemli bir DeFi teknik bilgisine sahip olmadığı bildirildi. Yine de, DeFi, muhtemelen yasa dışı faaliyetleri kolaylaştırmak için potansiyel bir çıkış noktası olmaya devam ediyor.

Coinfirm’in Uygulaması Nasıl Çalışacak

Fijolek’e göre, DeFi’ye giren çalıntı KuCoin fonları, düzenleyici otoriteler için kırmızı bayrakları artırıyor. Durumla mücadele etmek için Coinfirm, AMLT kanadı altında DeFi için bir kara para aklamayı önleme aracı veya AML aracı olan AMLT Oracle’ı geliştirdi.

Oracle aslında adresleri bir filtreden geçirebilir ve daha önce şüpheli bir şeyle ilişkilendirilip ilişkilendirilmediğini kontrol edebilir. Projeler ve borsalar daha sonra fonları veya söz konusu adreslerden transferleri uygun şekilde dondurabilir. Fijolek şöyle açıkladı:

“Genel olarak, oluşturduğumuz ilk araç oracle’dır, buna rapor oracle’ı diyoruz. Çünkü normalde merkezi borsaların tamamen zincir üzerinde kullandığı aynı uyumluluk raporunun oluşturulmasına izin veriyor. Sorma dediğimiz işlemde, oracle’a bilgi almak istediğiniz rapor ile birlikte göndereceksiniz. Birkaç blok sonra o adresin işlem durumunu sorgulayabilirsiniz. Bu da size bir C Puanı ve rapor kimliği sağlar. ”

Yeni teknoloji, söz konusu yeni sektörleri düzenlemek için eşit teknolojik ilerlemeler getiriyor. Coinfirm’in yeni araç dalı, kağıt üzerinde AML potansiyelini artırıyor, ancak uygulamaya koymak daha zor olabilir. En nihayetinde, işlemleri dondurmak bireysel projelere kalabilir. Bu ise, büyük olasılıkla durdurulamaz bir küresel varlık olan Bitcoin’in merkezi olmayan ilkeleri etrafında odaklanan bir endüstride tartışmalı olmaya devam eden bir fikir.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın