Glassnode tarafından yayınlanan veriler, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’i ele geçirdiğinin kanıtı niteliğinde.

Haberin Özeti

  • Değeri 1.000 doların üzerindeki Bitcoin adreslerinin sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.
  • En son veriler 2,231 Bitcoin adresinin bu kategoriye dahil olduğunu gösteriyor.
  • Uzmanlar birkaç olası neden öne sürüyor: Bitcoin satın alan kurumsal yatırımcılar, adreslerin HNW bireyleri tarafından birleştirilmesi veya borsaların büyümesi.

Glassnode tarafından yayınlanan verilere göre, bakiyesi 1.000 dolar veya üzerinde olan toplam Bitcoin adresi sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Dün açıklanan verilere göre, 1.000 dolardan fazla değeri olan Bitcoin adreslerinin toplam sayısı 2.231’i buldu. Söz konusu hesaplama Bitcoin fiyatı 13.025 dolar seviyesindeyken yapıldı. Önceki rekor ise, sadece birkaç gün önce, 23 Ekim’de, 2.229 farklı Bitcoin hesabı olarak kaydedilmişti.

Mevcut rakamlar, ilgili Bitcoin adreslerinin toplam sayısının 20 Ekim’deki 2.178 seviyesinden kısa zamanda hızlı bir artış yaşadığına işaret ediyor.

Neden Rekor Seviye Kaydedildi?

Blockchain Araştırma Laboratuvarı’ndaki araştırmacı Elias Strehle’e göre, 1.000 dolar veya daha fazla tutan Bitcoin adreslerinin artan sayısı için birden fazla açıklama dile getirilebilir.

Strehle, Decrypt’e verdiği demeçte, “Bu, gerçek bir servet konsantrasyonu anlamına gelebilir veya zengin Bitcoin’cilerin paralarını daha az adreste sakladıkları anlamına gelebilir; öte yandan, kripto borsalarının büyümesinin bir yan etkisi olarak da görülebilir.” dedi.

Quantum Economics’te Bitcoin analisti olarak görev yapan Jason Deane ise “Bu eğilimin zaman içinde gerçekten arttığını görürsek şaşırmayacağız; çünkü elinde yüksek varlık bulunduran kişiler, dünya genelindeki para birimlerine karşı gittikçe daha fazla güvenli liman arayışına giriyor.”

Yüksek Net Değeri Olan Bireyler ve Kurumsal Yatırımcılar

Bireysel yatırımcıların yanı sıra kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e daha yakından bakma eğilimi de son aylarda ciddi şekilde ivme kazandı.

İlgili Haber:  Square, 2020'nin Üçüncü Çeyreğinde 1.6 Milyar Dolarlık Bitcoin Geliri Elde Etti

Bu yılın Ağustos ayında MicroStrategy, 250 milyon Dolarlık Bitcoin yatırımı açıkladı ve bunu bir ay sonra 183 milyon Dolarlık ek yatırım takip etti. Bu ay MicroStrategy’yi, Bitcoin’e 50 milyon dolarlık yatırım yapan Square izledi.

Deane tarafından “MicroStrategy etkisi” olarak tanımlanan bu eğilim, esasen kurumsal düzeyde başlatılan yatırımı hızlandırdı. Yine de, özellikle Bitcoin’in fiyatında kısa vadeli bir artış olduğu göz önüne alındığında, başka potansiyel açıklamalar da yapılabilir.

Blockchain Araştırma Laboratuvarı’nın kurucu ortağı Ingo Fiedler, Decrypt’e yaptığı açıklamalarda, “Her şey bir günde gerçekleşirse, bunun genel büyüme yerine yapay bir etki (soğuk cüzdan dağıtımı gibi) olduğunu düşünürüm.” dedi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın