3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Başka Bir Stabilcoin Daha ABD Doları ile 1:1 Sabitini Kaybetti!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto piyasası ilginç bir dönemden geçiyor.

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz hafta Terra ekosisteminin çöküşüne şahit olmuştuk. Terra’nın stabil coini UST ABD doları ile 1:1 sabitini kaybetmiş ve kendisiyle birlikte LUNA’yı da dibe çekmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Aynı hafta içinde Tether de kısa süreliğine sabitini kaybetmiş ve sonra toparlanmıştı.

Bugün bir başka stabil coinin daha sabitini kaybettiğine tanıklık ediyoruz.

Deus Finance’in DEI adlı algoritmik stabil parası ABD doları ile olan 1:1 sabitini bugün kaybetti. DEI son 24 saatte %10’dan fazla değer kaybetti. DEI’nin işlem hacmi ise son 24 saatte %80’den fazla düştü. Bu haberi girdiğimiz esnada DEI fiyatı 0.5 dolar civarındaydı.

DEI stabil coini ABD doları ile olan sabitini kaybetti.
DEI stabil coini ABD doları ile olan sabitini kaybetti.

Elbette DEI, Terra ile kıyaslanamayacak derecede küçük bir piyasa değerine sahip. UST’nin piyasa değeri 18 milyar dolar iken, DEI’nin piyasa değeri sadece 60 küsür milyon dolar.

UST’nin düşüşünün ardından yaşanan kaos ve genel düşüş, DEI’de gözlemlenmedi. Muhtemelen piyasa değeri çok küçük olduğundan piyasanın genelini etkilemedi.

Finansal hizmetler için bir pazar yeri işlevi gören Deus Finance tarafından çıkarılan DEI, %20 DEUS tokenleri ve %80 USDC gibi diğer stabil paralardan oluşan bir teminat ile desteklenen kısmi rezervli bir stabil koin olması bakımından TerraUSD veya UST’den farklıdır.

Deus Finance ekibi konuyla ilgili attığı tweette, DEI’yi tekrar ayağa kaldırmak için çalıştıklarını belirttiler.

Deus Finance geçtiğimiz ay hacklenmiş ve 3 milyon dolardan fazla kayıp vermişti. Deus Finance ekibi o dönem yaptıkları açıklamada sorunu giderdiklerini ve mevcut fonların güvende olduğunu açıklamıştı.

Geçtiğimiz hafta neler olmuştu?

Terra Mart ayında rezervlerine Bitcoin eklemeye başlamıştı. Bu hareketin ardından LUNA’nın fiyatı 106 dolar gibi rekor seviyelere çıkmıştı. Terra kurucusu Do Kwon, Satoshi’den sonra en çok Bitcoin’in kendilerinde olacağını açıklamıştı. Terra daha sonra Bitcoin ile yetinmemiş, rezervlerine Avalanche’ı da eklemeye başlamıştı. Do Kwon o dönem attığı ve sonradan profiline sabitlediği bir tweette, Bitcoin rezervleriyle desteklenen UST’nin Bitcoin standardı için yeni bir parasal çağ açacağını söylemişti.

İlgili Haber:  TerraUSD 4. En Büyük Stabil Coin Oldu: Piyasa Lideri Tether ise Hakimiyetini Koruyor!

Sonrası malum zaten.. Sadece bir kaç gün içinde tüm Terra ekonomisi çöktü. UST’nin ABD doları ile olan 1:1 bağı koptu ve LUNA’nın değeri neredeyse sıfırlandı. Do Kwon UST’yi tekrar ayağa kaldırmak için aradığı desteği kimseden bulamadı. Kripto para borsaları LUNA ve UST’yi bir bir delist etmeye başladı..

Bütün bu olanlardan sonra akıllarda büyük bir soru işareti kalmıştı; Terra’nın Bitcoin rezervleri nerede? Terra ekibi bugün yaptığı açıklamada BTC rezervlerinin neredeyse tamamının satıldığını açıkladı.

Bakalım sıradaki stabil coin hangisi olacak?

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar