Demokratlar ile Cumhuriyetçiler Arasındaki Fark

Son güncelleme: 3 ay önce

ABD siyaseti iki büyük parti üzerine kuruludur; demokratlar ve cumhuriyetçiler.

Demokrat ve cumhuriyetçiler arasında temel farklılıkları anlayabilmek için her iki partinin geçmişine bakmamız gerekir.

Demokrat Parti’nin Tarihi

Demokrat Parti’nin kökeni Thomas Jefferson‘a dayanır. Jefferson ve grubu döneminde “Jefferson’un Cumhuriyetçileri” olarak bilinirlerdi ve Federal Parti ve onun milliyetçi görüşlerinin karşısında güçlü bir şekilde yer alırlardı.

Demokratlar parti sembolü olarak kendilerine eşek figürünü seçmişlerdir; bunun da nedeni “bırak insanlar yönetsin” (let the people rule) ideolojik görüşü karşısında yer alan ve açıktan “ahmak” olarak adlandırılan Andrew Jackson yüzünden.

Demokrat Ulusal Komite resmi olarak 1848 yılında kuruldu. Sivil Savaş sırasında parti içinde bir ayrılık meydana geldi. Bu fikir ayrılığı köleliğe karşı olanlar ile köleliği savunanlar arasında yaşandı ve bu ayrılığın neticesinde şu anki haliyle bildiğimiz yeni Demokrat Parti meydana geldi.

Cumhuriyetçi Parti’nin Tarihi

Cumhuriyetçi Parti Sivil Savaş öncesi kuruldu ve varlığının temel sebeplerinden biri çok uzun zaman süren köleliğe karşı duruşlarıydı. 1856 yılında John C. Freemont’ı başkan adayı olarak gösteren küçük üçüncü bir partiydi. 1860 yılında aday gösterdikleri Abraham Lincoln ABD devlet başkanı seçilince ABD siyasetinin önemli partilerinden biri haline geldi. Lincoln’ün savaş süresince ülkeyi iyi yönetmesi ve köleliği sonlandırma politikaları insanları bu parti altında birleştirdi ve Cumhuriyetçi Parti’yi ABD politikasının önemli figürlerinden biri haline getirdi.

Cumhuriyetçi Parti’nin sembolü fildir ve bu sembol 1874 yılında Harpers Weekly dergisinde partiyi fil olarak gösteren bir karikatürden alınmıştır.

Demokratlar ile Cumhuriyetçiler Arasındaki Fark

Demokratların 1824’te, Cumhuriyetçilerin de 1854’te ABD’nin güçlü iki partili politik sistemini kurmasıyla her şey rayına oturdu. Şimdi iki partinin temel politika farklılıklarını inceleyelim.

Vergi Politikası

Her iki parti de vergi indirimini destekler fakat bu indirimlerin kimlere yapılması noktasında farklı düşüncelere sahiptirler. Demokratlar vergi indirimlerinin sadece orta sınıf ve dar gelirli aileler için yapılması gerektiğine inanır ve varlıklı üst sınıf ile kurumsal şirketlerden daha fazla vergi alınması gerektiğini savunur.

Cumhuriyetçiler ise vergi indiriminin hem büyük firmalar hem de gelir durumu farklı olan tüm vatandaşlar için dolayısıyla herkes için yapılması gerektiğini savunur.

Sosyal Meseleler

Demokratlar ile cumhuriyetçilerin ayrıştığı bir diğer nokta da sosyal meselelere olan yaklaşımlarıdır. Cumhuriyetçiler sosyal konularda daha muhafazakar olma eğilimindedirler. Eşcinsel evliliğe karşı olup, kadın ile erkek arasındaki evlilikleri destekleme eğilimi gösterirler. Ayrıca kürtaja da karşıdırlar ve bireysel silahlanmayı savunurlar.

Demokratlar sosyal konularda daha ilerlemeci bir bakış açısına sahiptirler ve hem kürtajı hem de eşcinsel evliliği desteklerler. Bunun yanında bireysel silahlanmaya sınır getirilmesi ve kontrol altında tutulması noktasında da güçlü şekilde dururlar.

Emek ve Serbest Ticaret

İş ve ekonomi noktasında demokratlar ile cumhuriyetçiler çok keskin fikir ayrılıklarına sahiptirler. Cumhuriyetçiler asgari gelirin artışının karşısında durma eğilimi gösterirler. Bunun sebebi olarak da; iş sahiplerinin giderleri düşük tutup vatandaşlar için ürün ve servis sunma imkanlarına sahip olmaları gösterilir. Asgari ücret artarsa şirketler çalışanlarına maaş ödeyemezler, maaş ödeyemeyince servis ve üretim durur şeklinde düşünürler.

Demokratlar ise asgari ücretin artışını desteklerler. Böylece tüm vatandaşların daha fazla para sahibi olup ürün ve hizmet alabilmelerini savunurlar. Demokratlar vatandaşların işlerini koruyabilmeleri için ticari kısıtlamaları desteklerler. Cumhuriyetçiler ise tüketiciler için giderleri düşük tutabilmek için serbest ticareti desteklerler.

Sağlık Hizmetleri

Demokratlar sağlık sistemi üzerinde devletin çok fazla kural koymasını savunur. Herkesin tüm sağlık hizmetlerine erişebilmesini savunur.

Cumhuriyetçiler ise devletin sağlık sistemine çok fazla müdahil olmasının karşısında durur ve bu durumun endüstrideki giderleri arttıracağı ve sağlık sistemindeki kaliteyi de düşüreceğini söyler.

Sosyal Programlar

Demokratlar devletin ihtiyaç sahipleri için devlet yardımı, işsizlik maaşı, yiyecek ve ilaç kuponları gibi sosyal programlarını destekler ve savunur. Daha fazla verginin bu programlara aktarılmasını isterler.

Cumhuriyetçiler ise bu programların bir gereklilik olduğunu kabul eder fakat bu programlara çok fazla para harcanmasının karşısında durur ve çok sıkı denetlenmesi gerektiğini söyler. Cumhuriyetçiler ihtiyaç sahiplerine yardımları devletten daha çok özel firmaların ve kuruluşların yapmasını destekler.

Dış Politika

Demokratlar ile cumhuriyetçiler arasındaki en büyük fikir ayrılıklarından biri de dış politikadır. Genel olarak konuşmak gerekirse; askeri müdahalenin gerekli olduğu durumlarda, demokratlar asker göndermektense hedeflere uzaktan saldırılardan yanadır.

Cumhuriyetçiler ise ABD çıkarlarına ters düşen rejimleri doğrudan askeri müdahale ile değiştirme eğilimindedirler. Her iki parti de diğer ülkelere askeri yardım göndermeyi destekler fakat bu yardımın şeklinin nasıl olması gerektiği noktasında ayrışır. Örneğin cumhuriyetçi başkan George Bush’un döneminde ABD Irak’ı işgal etmiştir. Demokrat başkan Obama döneminde ise ABD Afganistan ve Irak’tan askerlerini çekmiştir. Obama döneminde drone’lar ile saldırılar artmıştır.

Enerji ve Çevre Konuları

Her iki partinin çevre ve enerji politikaları noktasında da farklılıkları vardır. Demokratlar çevreyi korumak için petrol çıkarma işlemlerinin sınırlandırılması gerektiğini savunur.

Cumhuriyetçiler ise tüketici giderlerini düşürmek için petrol çıkarma işlemlerinin arttırılmasını destekler.

Demokratlar alternatif enerji kaynaklarını araştırma eğilimindedir, cumhuriyetçiler ise hangi enerji türünün pratik olduğuna pazarın karar vermesi gerektiğini söyler.

Eğitim

Demokratlar daha ilerlemeci bir eğitimden yanadır. Cumhuriyetçiler ise daha muhafazakar bir eğitimden sistemini destekler ve daha uzun süreli eğitim saatlerinin olması gerektiğini söyler.

Demokratlar öğrencilere ilerde ödemeleri kaydıyla daha fazla burs yardımı yapılmasını isterken, cumhuriyetçiler ise bu yardımların devlet tarafından değil özel sektör tarafından yapılması gerektiğini savunur.

Suç ve İdam Cezası

Cumhuriyetçiler suçlulara karşı daha sert cezalar verilmesini savunur. Buna uyuşturucu satıcıları da dahildir. Ayrıca idam cezasını da gerekli görürler.

Demokratlar ise uyuşturucu satışı gibi şiddet içermeyen suçların daha hafif cezalandırılması ve bu insanların rehabilite edilmesi gerektiğini söyler. Demokratlar idam cezasına tamamen karşıdır.

Demokrat parti kökenli ABD başkanları; Franklin Roosevelt, John F. Kennedy, Bill Clinton, Woodrow Wilson, Jimmy Carter, Barack Obama.

Cumhuriyet parti kökenli ABD başkanları; Abraham Lincoln, Teddy Roosevelt, Ronald Reagan, George Bush, Richard Nixon.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın