DEX Hacimleri 25 Milyon Dolarlık DeFi Hack Olayının Ardından 5 Milyar Dolara Yükseldi

0
219

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Dağıtık borsa birimleri Uniswap ve Curve Finance, yakın tarihte ortaya çıkan ve dakikalar içerisinde milyonlarca token üretimi sağlayan DeFi güvenlik açığından dolayı muazzam bir hacime ulaştı.

Binance indirim kodu

Dağıtık borsa birimleri olan Uniswap ve Curve Finance’da pazartesi günü her biri 2 milyar doları aşan hacimde artışlar yaşandı. Yaşanan büyük hacim artışı, sadece birkaç dakika içinde Harvest Finance’ı 25 milyon dolarlık zarara uğratan hızlı kredi istismarının sonucuydu. Borsa likidite sağlayıcıları, takas faaliyetinden 5 milyon dolardan fazla kazanç elde etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Dağıtık borsa birimleri Uniswap ve Curve Finance şimdiye kadar kaydedilen en büyük günlük işlem hacmini deneyimliyorlar ve görünen o ki, bu durum, Harvest Finance’ı milyonlarca dolar zarara uğratan bir DeFi güvenlik açığı nedeniyle yaşanıyor.

Uniswap, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 950 milyon dolarlık günlük işlem hacmi rekorunu bugün yaşanan ve 2 milyar doların üstüne çıkan işlem hacmiyle tazeledi. Henüz kimliği belirlenemeyen bir saldırgan Harvest Finance’tan 25 milyon dolar çekmek için borsa tarafından sunulan kredileri kullandı. Aynı zamanda, bir diğer DeFi protokolü olan Curve Finance, 2.8 milyar doların üzerinde bir hacim elde etti ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak Eylül 2020’de kaydedilen 524 milyon dolar seviyesini geride bıraktı. Toplamda 5 milyar dolarlı aşan bu artışlar DEX hacimlerinde 24 saatte yaşanan %1700’lük bir artışa karşılık geliyor.

Peki tüm bu büyük artışa ne sebep oldu? Görünüşe göre, bir saldırgan Harvest Finance’te USDT ve USDC tokenlerinin algılanan fiyatlarını düşürmek için hem Uniswap hem de Curve borsalarında milyonlarca dolar değerinde kripto para kullanan bir kredi açığından faydalandı. Saldırgan daha sonra bu tokenleri indirimli şekilde satın alarak ilk krediyi geri ödemek için kullandı ve kendisi için devamlı bir kar elde etti. Saldırgan bu davranışı düzenli olarak birçok kez tekrarladı ve transfer hacimlerinin yükselmesine neden oldu.

Akıllı sözleşmeler olarak bilinen ve otomatik olarak çalıştırılan kod bloklarını kullanan Ethereum gibi blok zincirleri üzerinde çalıştırılmak üzere oluşturulmuş bir grup zararlı yazılımın kısaltması olan, gelişen DeFi dünyasında ise “akıllı saldırılar” olarak bilinen saldırı tipleri sıkça yaşanmakta. Bilindiği üzere akıllı sözleşmelerin kullanımı DeFi protokolleri işlemlerini kolaylaştırmakta ve merkezi bir üçüncü taraf olmadan krediler verilebilmekte ve/veya Binance gibi merkezi borsalara benzer şekilde farklı kripto para birimleri arasında takas yapabilmekte. Tüm bu nedenlerden dolayı yaygın şekilde kullanılan akıllı sözleşmeler saldırganlar tarafından sıkça hedef alınmakta.

İlgili Haber:  Edward Snowden NFT’si Ethereum'da 5.4 Milyon Dolara Satıldı

Uniswap ve Curve Finance gibi DeFi protokolleri, borsa kullanıcılarının farklı tokenlar arasında otomatik olarak değiş tokuş yapmasını sağlayan, likidite sağlayıcıları olarak da bilinen sistem kullanıcılardan elde edilen havuzları kullanıyor. Likidite sağlayıcıları gerçekleştirdikleri işlemler üzerinden kazanç elde ederler. İşlem hacmi arttıkça daha fazla DeFi likidite sağlayıcısı kazanç elde etme şansı yakalar.

Uniswap aynı zamanda hızlı kredi sunan az sayıdaki DeFi protokolünden birisidir. Kullanıcılar geri ödeyebilecek finansal birikime sahiplerse milyonlarca dolar değerindeki kredileri küçük bir işlem ücreti karşılığında yaklaşık 15 saniye gibi kısa bir süre içerisinde alabilirler. Bilgili DeFi kullanıcıları, tek bir sıralı Ethereum işleminde istenen eylemleri rçekleştirmek için akıllı bir sözleşme komut dosyası programlayarak merkezi olmayan borsalar ve diğer finansal işlemler arasında arbitraj yapmak için flash kredilerden yararlanabilir.

Daha evvel de şu haberimizde bildirdiğimiz üzere anonim bir ekip tarafından geliştirilen ve işletilen Harvest Finance ekip protokolüne saldıran bilgisayar korsanına ulaşmaya etmeye yardımcı olabilecek herkes için 100.000 dolarlık bir ödül açıkladı ve onları tanımlamak için kullanılabilecek önemli kamuya açık kanıtlara işaret etti.

Uniswap ve Curve likidite sağlayıcıları için, Harvest gibi protokollerin bile iyi yürütülen saldırılara kurban gidebileceği, DeFi endüstrisindeki saklı tehlikelerin bir hatırlatıcısıdır. Ancak aynı zamanda, artan getiri için de beklenmedik bir fırsattır ve muazzam hacim ve onunla birlikte gelen ücretler, potansiyel gücünü gösterir.

Bu likidite sağlayıcıları, Uniswap ve Curve takas faaliyetinden tek bir günde 5 milyon dolardan fazla kazanç elde etti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?