9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Merkezsiz Borsa (DEX) Platformları Yükselişte! Curve, PancakeSwap, SushiSwap ve UniSwap Başı Çekiyor

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 3 hafta önce

blank

Günümüzden beş yıl kadar önce çok sayıda dijital para birimi ve Blockchain bulunurken, piyasada merkezsiz borsa görevi gören platformların sayısı bir elin parmaklarını geçiyordu. Merkezsiz finans (DeFi) alanının patlama yaşamasıyla birlikte günümüzde, insanların gizli ve gözetimsiz bir şekilde takas yapabileceği sayısız merkezsiz borsa (DEX) platformu bulunuyor. Üstelik bugünlerde DEX uygulamaları, cross-chain teknolojisi sayesinde çok çeşitli Blockchain’ler üzerinde çalışabiliyor.

blank

Curve’ün TVL Değeri 20 Milyar Dolara Yaklaştı, Curve DAO Tokeni %82 Yükseldi, Pancakeswap ve Sushiswap da 10 Milyar Doları Aşan TVL Değerleriyle Hemen Arkadan Geliyor

DeFi teknolojisi geçtiğimiz 12 ayda popülerlik olarak patlama yaşadı ve şu anda çok sayıda uygulama ve platform, yatırımcıların ve likidite sağlayıcılarının ihtiyaçlarına cevap veriyor. Mevcut durumda, Ethereum, Solana, Avalanche, Polygon, Binance Smart Chain ve çok sayıda diğer Blockchain üzerineki DeFi platformlarındaki toplam kilitli değer (TVL) 245.1 milyar doları aştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

defillama.com web sitesinden elde edilen verilere göre, borç verme sistemi Aave, söz konusu 245 milyar dolar içerisinde %7.95’lik pay olan 19.46 milyar doları alarak en dominant platform olarak gözleniyor. Aave; Ethereum, Polygon ve Avalanche Blockchain’leri ile uyumlu çalışıyor ve platformun TVL değeri son 7 gün içerisinde %18.13 artış gösterdi.

Merkezsiz borsalara ait TVL değerlerinin sırlaması düşünüldüğünde ise Curve, 18.21 milyar dolarlık TVL değeri ve 7 farklı Blockchain’i desteklemesi itibariyle birinci sırada yer alıyor. Binance Smart Chain’in (BSC) DEX uygulaması PancakeSwap ise, tek bir zinciri desteklemeyen yapısı ve 5.77 milyar dolarlık TVL değeri ile ikinci sırada konumlanıyor.

Curve borsasının kripto parası olan Curve DAO token (CRV), geçtiğimiz hafta değerinde %82.4’lük bir yükseliş yaşamıştı. PancakeSwap’ın kendi tokeni olan CAKE ise geçtiğimiz hafta yalnızca %0.7 yükseldi. SushiSwap ise, 13 farklı Blockchain üzerindeki 5.6 milyar dolarlık TVL değeri ile PancakeSwap’ın hemen arkasında yer alıyor. SushiSwap’ın kendi tokeni olan SUSHI ise geçtiğimiz yedi günde %3 değer artışı gördü.

İlgili Haber:  En Büyük Kripto Fon Yöneticilerinden Bitwise Elindeki Tüm XRP'leri Sattı

Ethereum Blockchain’inden yararlanan Uniswap, TVL değeri olarak 5.26 milyar dolar seviyesinde bulunuyor ve bu TVL değeri geçtiğimiz hafta %8 yükseliş yaşadı. UNI tokeni ise geçtiğimiz hafta %4.7 değer kazandı ve Uniswap versiyon 3, TVL değeri olarak dünyanın en büyük altıncı DEX’i olma özelliği taşıyor.

Uniswap’ın Haftalık Hacim Miktarı 10 Milyar Dolara Yaklaştı

Uniswap, Sushiswap, Curve ve 0x Native arasında ise Uniswap platformu son 7 gündeki 9.3 milyar dolarlık işlem hacmi ile birlikte başı çekiyor. Uniswap, 14 farklı Ethereum bazlı DEX platformu arasındaki işlem hacimlerinin %68.2’sini temsil ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend