7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

Dfinity, Bitcoin Akıllı Sözleşmelerini Başlatıyor: İşte Detaylar

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Dfinity, Bitcoin’i DeFi ve Web 3.0’da kullanılabilir hale getirmek için kripto endüstrisinin girişimlerine liderlik ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Dfinity’nin Internet Computer’ı, yıl sonuna kadar Bitcoin akıllı sözleşmelerine ev sahipliği yapmayı planlıyor.
  • Akıllı sözleşmeler, Bitcoin için borç verme, verim çiftçiliği, türevler ve diğer DeFi uygulamalarını mümkün kılacak.

Internet Computer blok zincirinin arkasındaki Dfinity Vakfı, Bitcoin ile entegre olacağını, kripto parayı akıllı sözleşmelere açacağını ve ağındaki merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarını yıl sonuna kadar başlatacağını duyurdu.

Binance indirim kodu

Bitcoin, DeFi Ekosistemine Dahil Olacak

Dfinity’nin kurucusu Dominic Williams konu ile ilgili açıklamada, “Internet Computer akıllı sözleşmeleri, Bitcoin likiditesine erişim kazanacak ve Bitcoin, güvensiz ve hantal köprüleme hizmetlerine ihtiyaç duymadan güçlü ve yeni bir akıllı sözleşme işlevselliği kazanacak.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin’in DeFi ekosistemine dahil olması, endüstrideki en büyük girişimlerden biri olarak görülebilir. Bu, lider kripto paranın, tıpkı en büyük rakibi Ethereum gibi, borç verme, verim çiftçiliği, türevler, likidite havuzları ve diğer DeFi hizmetleri için kullanılabileceği anlamına gelir.

Internet Computer Nedir?

Internet Computer, günümüz internetinin bulut tabanlı altyapısına bir alternatif olması amacıyla Mayıs ayında piyasaya sürüldü. Internet Computer, 2016 yılından bu yana kapsamlı bir çalışma ile geliştirildi.

Internet Computer’ın hedefine ulaşmasındaki kilit nokta, akıllı sözleşmeler ve daha geniş web ile birlikte çalışabilirliğin yanı sıra farklı yazılım parçalarının birbirleriyle sorunsuz bir şekilde etkileşime girmesini sağlayacak farklı blok zinciri ağlarıdır.

Sadece dört ay önce piyasaya sürülmesinden bu yana Dfinity, Internet Computer’ın 200.000.000’den fazla blok işlediğini iddia ediyor. Bu, diğer tüm blok zincirlerinden daha yüksek bir seviye.

Bitcoin’in Değişen Yapısı

Ancak Dfinity, Bitcoin’i entegre etmek için çalışan tek proje değil. Köprüleme teknolojileri, şimdiye kadar bunu yapmanın en popüler yöntemi oldu.

İlgili Haber:  El Salvador'da Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Etme Süreci Durdurulacak mı?

DeFi projesi Portal da Bitcoin için bir DeFi ekosistemi inşa etmek istiyor. Portal, Salı günü yaptığı açıklamada, Coinbase Ventures ve ArringtonXRP Capital gibi önde gelen yatırımcıların destek verdiği bir finansman turunda 8.5 milyon Dolar gelir elde ettiğini duyurdu.

Öte yandan Bitcoin, Kasım ayında son birkaç yılın en büyük yükseltmesini gerçekleştirecek. Taproot olarak adlandırılan yükseltme, protokolde akıllı sözleşmelerin oluşturulmasını kolaylaştıracak.

Twitter ve ödeme şirketi Square’in kurucusu ve bir Bitcoin hayranı olan Jack Dorsey de bu değişimden yararlanmak istiyor. Temmuz ayında Square’in Bitcoin’i entegre etmek için bir DeFi platformu üzerinde çalıştığını açıklayan Dorsey, bu platformun isminin “TBD” olacağını duyurdu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar