30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Dfinity, Ciddi Bir Dava ile Karşı Karşıya: Internet Computer’ın Kayıt Dışı Bir Menkul Kıymet Olduğu İddia Edildi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Polychain, Andreessen Horowitz ve Dfinity’nin kurucusu da davaya karışan isimler arasında yer alıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Dfinity’nin üreticisi olduğu Internet Computer Projesi (ICP) tokenlerinin “kayıt dışı bir menkul kıymet” olduğu iddia edildi.
  • Polychain, Andreessen Horowitz ve Dfinity’nin kurucusu Dominic Williams da davaya karışan isimler arasında yer alıyor.

Dfinity’nin üreticisi olduğu Internet Computer Projesi (ICP) tokenlerinin “kayıt dışı bir menkul kıymet” olarak satıldığı iddia edildi.

Binance indirim kodu

Şikayet, Kaliforniya’da ikamet eden Daniel Ocampo tarafından “Internet Computer Projesi tokenlerini 10 Mayıs 2021’den bugüne satın alan tüm yatırımcılar adına” yapıldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Dava, Olaf Carlson-Wee’nin kripto para hedge fonu Polychain Capital, risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz ve Dfinity’nin kurucusu Dominic Williams’ı “operasyonu kontrol eden sanıklar” olarak nitelendiriyor. Polychain ve Andreessen Horowitz de projenin ilk destekçileri idi.

Dfinity Nedir?

Dfinity, Whatsapp, Linkedin ve Uber gibi sosyal medya uygulamalarının merkezi olmayan sürümlerini geliştirerek 370 milyar Dolarlık bulut bilişim endüstrisi ile rekabet etmeyi amaçlayan bir blockchain akıllı sözleşme platformudur. ICP tokeni, ağ içindeki işlem ücretlerini ödemenin yanı sıra platformla etkileşime giren kullanıcılar için ödül olarak bir yönetim tokeni işlevi görür.

Mayıs ayında gerçekleşen başarılı bir Genesis lansmanından sonra ICP, Coinbase Pro’da listelendi. O zamandan bu yana ise fiyatı son derece olumsuz hareket etti.

Kripto analiz firması Arkham Intelligence, ICP tokeninin ilk ayındaki %90’luk fiyat düşüşünün bu kadar ağır risk sermayesi yatırımı ve teknolojik hırsı olan bir proje için oldukça sıra dışı olduğunu fark ettikten sonra, Dfinity’nin yerel tokeni hakkında bir rapor yayınladı.

“Dfinity İçinden Bir Grup, Token Satışlarından Büyük Kâr Elde Etti”

Arkham, Genesis lansmanından sonra yaklaşık 2 milyar Dolarlık ICP tokenlerinin “olası içeriden bilgi adresleri” tarafından kripto para borsalarına aktarıldığını tespit etti; ve bu transferlerin token fiyatında kayda değer düşüşlerle aynı zamana denk geldiğini söyledi.

İlgili Haber:  Internet Computer (ICP) Çıktığı Günden Bugüne %97 Değer Kaybetti

Dava, ICP’nin Genesis lansman etkinliği sırasında kullanıma sunulan 469.213.710 ICP tokeninin 1933 Menkul Kıymetler Yasasını ihlal ederek satıldığını iddia ediyor.

Dava ayrıca, mevcut ICP token arzının %24’ünün “operasyonu kontrol eden sanıklara” verildiğini; Polychain ve Andreessen Horowitz’in de aslan payını aldığını belirtiyor.

Genel olarak ele alındığında ise toplu dava, Dfinity’nin ICP tokenlerinin tahsisi konusunda şeffaf olmadığı, uzun süredir destekçileri ve küçük yatırımcıları döngünün dışında bıraktığı ve içeriden bir grubun token satışlarından büyük kârlar elde ettiği sonucuna varıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar