DFINITY, 30 Eylül tarihinde, ağın bu yıl içinde gerçekleşecek halka açık lansmanından önce son kilometre taşı sürümünü duyurdu. Sodium adı verilen bu sürüm, ağın “özelliklerin tamamlanmış” bir sürümünü temsil ediyor. Şirket ayrıca, Network Nervous System veya NNS adı verilen yönetişim sistemiyle ilgili ayrıntıları açıkladı.

NNS, “İnternet Bilgisayarı” üzerindeki işlemleri kolaylaştırmak için ICP adı verilen özel bir token kullanacak. Başlangıçta, 469,213,710 ICP token olacak. Bu sayı, daha önce gerçekleşen satış öncesi ve diğer dağıtım turları yoluyla verilen token miktarına göre belirlenen bir sayı.

NNS’nin en son para toplama çabası, ICP tokenlerini yaklaşık 4,50 dolar oranında sunarken, varlığın vadeli işlem fiyatı şu anda 17 doların üzerinde. Bu varsayımsal değer doğruysa, token’a lansman sırasında yaklaşık 8 milyar dolarlık bir piyasa değeri verecektir. Bu kadar yüksek bir fiyat, CoinMarketCap’te ilk 5’e tam olarak yerleştirmek için yeterli olacaktır.

Şirketten Gelen Açıklamalar

Ancak şirketin kurucusu Dominic Williams istatistiğe bir yere kadar güvendiğini belirtti. Cointelegraph’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Teknolojiye odaklandık. İnternet Bilgisayarının başarılı bir şekilde çalıştığından emin olmak istedik. Üstelik dünyaya getireceği muazzam olumlu etki ve faydalara odaklanıyoruz. Bu yüzden biraz dikkat edin. Uzun vadeli düşünüyoruz, oysa piyasalar, özellikle kripto piyasaları çok değişken ve kısa vadeli göstergeler.”

NNS, ICP sahiplerinin “nöronlar” oluşturmak için içindeki tokenleri kilitlemesine olanak tanıyan algoritmik bir yönetişim sistemidir. Bunlar, ağın işleyişini etkileyen teklifler üzerinde oylama hakları sağlar. Ayrıca katılımcılara ek ICP tokenleri şeklinde ödüller veriyorlar.

DFINITY’nin İnternet Bilgisayarının temelini oluşturan özel düğüm donanımını çalıştıran bağımsız veri merkezleri de ICP tokenleri ile ödüllendirilir.

DFINITY başmühendisi ve kurucusu Dominic Williams lansman hakkında şunları söyledi:

“Bu, büyük teknolojinin internet üzerindeki tekeliyle yarattığı sistemik sorunların teknik çözümüdür. NNS, 1990’larda vaat edilen açık internet için bir katalizördür ve internetin geleceğinin açık ve özgür kalmasını sağlar. ”

DFINITY’nin İnternet Bilgisayarı, büyük teknolojinin bulut hizmetleri aracılığıyla içeriği çalıştırmaya ve barındırmaya gerçekten merkezi olmayan bir alternatif sağlamayı amaçlamaktadır. Bunun yerine, kullanıcılar değişmez bir blockchain ağında tutulan kodla doğrudan etkileşime girerler.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın