Diamond Standard, Ethereum Üzerinden Elmas Ticaretini Başlatıyor

Diamond Standard, elmas ticaretini kolaylaştırmak için fiziksel ve elmas işlemeli yeni bir tokeni hayata geçirmeyi planlıyor.

Haberin Özeti

  • New York merkezli bir girişim olan Diamond Standard, elmasları diğer varlıklar kadar esnek ve likit hale getirecek Ethereum tabanlı bir market kurmaya çalışıyor.
  • Şirket, önümüzdeki Pazartesi token arzı ile her biri 5.000 dolara elmas işlemeli, şifreli tokenler satarak 25 milyon dolar fon toplamaya çalışacak.
  • Fiziksel tokenler şifreli bir şekilde blok zincirine kaydedilecek. İşlemler mobil bir uygulama aracılığıyla yapılabilecek.

Diamond Standard, Ethereum blok zinciri üzerinde elmas ticareti yapılabilmesi için yeni bir girişim başlatıyor. Şirket, elmasları, diğer varlıklar kadar kolay ve rahatlıkla ticaretini yapabilmek için likit bir emtia haline getirmek istiyor.

Bu amaçla, önümüzdeki Pazartesi günü, elmasları şifreli, izlenebilir ve blockchain’e kayıtlı fiziksel bir tokenle ilişkilendirerek, elmasların fiyatını standartlaştırmayı umduğu bir “İlk Emtia ve Varlık Tokeni Arzı” düzenliyor.

Şirket, her bir elmas işlemeli tokeni halka arz sırasında 5.000 dolara satarak, tokenlerin satışıyla 25 milyon dolara kadar fon toplamayı umuyor.

Ethereum üzerinde mücevher ticareti nasıl olacak?

Şirketin kurucusu; “Geleneksel yöntemle New York’ta bir elmas satın alıp daha sonra onu satmaya çalışırsanız, paranızın üçte ikisini geri çıkarmakta zorlanırsınız. Onu müzayedede satmaya çalışsanız bile %18 komisyon ödemek zorunda kalırsınız.” dedi.

Peki ethereum üzerinde mücevher satışı nasıl olacak? Herhangi bir satıcı, elmaslarını analiz ettirmek için bir laboratuvara teslim eder. Denetime giren elmaslar incelenir ve gruplara ayrılır. Daha sonra gömülü bir kablosuz şifreleme çipi ile kapatılmış bir “Diamond Standard koin” içine monte edilirler. Süreç Deloitte tarafından denetlenir ve kripto para Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 tokeni olarak kaydedilir. Daha sonra bir mobil uygulama aracılığıyla satılabilir veya hatta kullanılabilir.

Diamond Standard sözcüsü Tom Leonard, yaptığı açıklamada, “Diamond Standard benzersiz olacak. GIA sertifikalı, hem fiziksel hem de dijital elmasları içeren bir varlık görevi görecek” dedi.

Diamond Standard’ın koin arzı

Diamond Standard’a göre, önümüzdeki Pazartesi günü halka arz sırasında sunulacak olan her koin, jeolojik kıtlığa sahip doğal elmaslarla aynı sertifikalı olacak ve satış tarihinden itibaren 5.000 dolarlık piyasa değerine sahip olacak.

Elmaslar, kablosuz bilgisayar çipi aracılığıyla blockchain üzerinden izlenebilecek. Koin satın alındıktan sonra, elmaslar alıcıya veya BitGo, Gemini, Dillon Gage veya IDS Delaware’in onaylanmış depolarına gönderilir. Bireysel alıcılar, Diamond Standard uygulamasını veya web sitesini kullanarak Diamond Standard Coin’lerini başka bir alıcıya satabilirler.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın