2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

Diğer Kripto Paralar Kaybederken Cardano Neden Yükseliyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Cardano’ya ait ADA tokeni şu anda piyasa değeri açısından üçüncü en büyük kripto para konumuna yükseldi. Bitcoin ve Ethereum ise bir süredir kayıp bildiriyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Cardano fiyatı, yılın başından bu yana yaklaşık %600 oranında arttı.
  • ADA tokeni şu anda en iyi performans gösteren kripto paralardan biri.
  • Yukarı doğru fiyat hareketinin altında yatan iki temel sebep var.

Cardano blok zincirinin yerel kripto parası ADA, geçen hafta %13, geçen ay %269 ve geçen yıldan bu yana da %2.633 oranında arttı. Tüm bu yükseliş ivmesiyle ADA, piyasa değerine göre üçüncü en büyük kripto para olmayı başardı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin %15, Ethereum %22 Değer Kaybetti

Bugün, piyasanın geri kalanı kırmızı renge bürünse bile ADA yükselmeye devam etti. Bu hafta Bitcoin %15, Ethereum ise %22 değer kaybetti.

Nomics’ten alınan verilere göre, Elon Musk tarafından düzenli aralıklarla desteklenen Dogecoin dışında bu yılın en iyi performans gösteren kripto varlıklarından birisi Cardano. Söz konusu kripto para üstelik, ana akım ABD yatırımcıları için önemli bir referans olan Coinbase’de listelenmemiş olmasına rağmen iyi performans gösterdi.

Peki, Cardano fiyatı neden yükseliyor?

İki muhtemel neden var. Birincisi, Mart başında gerçekleşecek olan sert çatallanma (hard fork). Cardano’nun arkasındaki birincil geliştirme ekibi olan IOHK’dan Tim Harrison, “Mary” sert çatalından sonra kripto paranın, “merkezi olmayan, çok varlıklı (MA) bir akıllı sözleşme platformu” haline geleceğini belirtiyor.

Dubaili Yatırım Şirketi FD7’nin Cardano İlgisi Kripto Parayı Yükseltmiş Olabilir mi?

Fiyat artışına etki etmiş olabilecek ikinci bir faktör ise bir yatırım haberi. Bu hafta, Dubaili yatırım şirketi FD7, ADA ve Polkadot satın almak için 750 milyon Dolarlık Bitcoin sattığını açıkladı.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı 18.500 Doların Üzerine Çıkınca Boğalar Kontrolü Geri Aldı

Yatırım araştırma şirketi Quantum Economics’in iletişim direktörü Gerald Votta, konu ile ilgili, “Cardano 1 Dolara yakın işlem yaptığından ve platformda pek çok iyi düşünülmüş gelişme olduğundan, FD7 gayet mantıklı bir strateji izliyor. Şirket daha büyük getiriler sağlayacaktır.” dedi.

Ancak, FD7’nin hedefindeki bir diğer kripto para Polkadot ise hafta boyunca %13 düşüş yaşadı. Bu nedenle, yükseliş eğilimindeki ADA piyasasının tamamen buna bağlı olması pek olası değil.

Ethereum’un da kurucularından olan Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, piyasadaki ivmenin arkasında ne olduğunu bilmediğini söylüyor.

Hoskinson, “Fiyatların neden bu şekilde arttığını bilmiyorum. Sadece Cardano ekosisteminin büyümesine ve endüstrimizin gelişmekte olan dünyada kullanımının artmasına odaklandım.” ifadelerini kullandı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar