3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

DigiByte Nedir? DigiByte Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

DigiByte, Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirlerinden daha hızlı ve daha güvenli, kanıtlanmış ve test edilmiş bir çözüme sahip olduğunu iddia eden bir blockchain ağıdır.

Binance indirim kodu

Özet

  • DigiByte, Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirlerinin yeterince güvenli veya ölçeklenebilir olmadığını savunuyor.
  • DigiByte üç farklı katmana üzerine kurulu bir blok zinciri ağıdır. Bu katmanlar; akıllı sözleşmeler ve dapp’ler, herkese açık dağıtık bir defter ve sistemin temel altyapısıdır.
  • Diğer Proof-of-Work (POW) kripto para birimlerinin aksine, DigiByte beş farklı madencilik algoritmasını destekler.

DigiByte’e göre Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirleri yeterince güvenli veya ölçeklenebilir değil. DigiByte, rakiplerinden daha hızlı ve daha güvenli, kanıtlanmış ve test edilmiş bir çözüme sahip olduğunu iddia ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

DigiByte nedir?

DigiByte, üç farklı katman üzerine kurulu bir blok zinciri ağıdır.

En üst katman akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan uygulamalar ve özelleştirilebilir tokenler içindir. Orta katman, DigiByte tokeninin ağ boyunca hareket edebileceği ve temel varlığı olarak hizmet edebileceği herkese açık dağıtık defterdir. Alt katman ise, sistemin temel altyapısıdır ve merkezi olmayan düğümleri (node), istemci yazılımını ve bunlar arasındaki iletişimi içerir.

DigiByte’ı kim icat etti?

Jared Tate, DigiByte’ın kurucusu ve yaratıcısıdır ve 2013’ten beridir proje üzerinde çalışıyor.

DigiByte’ın kısa tarihi

  • Ocak 2014 – DigiByte resmi olarak piyasaya sürüldü.
  • Nisan 2017 – Segwit, DigiByte üzerinde etkinleştirildi ve bunu yapan ilk büyük altcoin oldu.
  • Mayıs 2019 – DigiAssets piyasaya sürüldü.
  • Şubat 2020 – DigiByte Vakfı açıldı.

DigiByte’ı farklı kılan şey ne?

6 yıldır test edilmekte olan DigiByte, bir blok zinciri olarak güvenliğinin sağlam olduğunu kanıtladı. En benzersiz özelliği, blok zinciri ağının, toplam beş madencilik algoritması kullanmasıdır. Bu beş farklı madencilik algoritması, madenciliği merkezileştirmeyi önlemek ve ağı daha güvenli ve merkezi olmayan hale getirmek içindir.

Beş madencilik algoritmasına sahip olmanın yanı sıra, DigiByte ayrıca “en gelişmiş zorluk kararlılığına” sahip olduğunu iddia ediyor. Gelişmiş zorluk ayarlamaları, DigiByte blok zincirini kötü niyetli saldırılardan korumak ve güvenliği daha da artırmak içindir.

DigiByte’ın başka nesi farklı?

DigiByte’ın en yeni inovasyonu, akıllı sözleşmelere, merkezi olmayan uygulamalara ve programlanabilir tokenlere izin veren DigiByte blok zincirinin en üst katmanı olan DigiAssets’tir. DigiByte’ın artırılmış güvenliği ve ölçeklenebilirliği nedeniyle ekip, DigiAssets gibi bir platform için ideal temel protokolü sunduğuna inanıyor.

İlk iki DigiAsset, Nisan 2019’da DigiByte kurucusu Jared Tate tarafından oluşturuldu. DigiTorch ve DigiFlame, DigiAssets üzerinde yeni projeler oluşturan farklı DigiByte topluluğu üyelerinden transfer edilecek.

DigiByte tokeni (DGB) nasıl üretilir?

DigiByte sabit bir tedarik ve dağıtım programına sahiptir. 21 yıl içinde toplam 21 milyar DigiByte oluşturulacak. ICO veya Token Oluşturma Etkinliği olmadığından, yeni DigiByte’lar madencilik yoluyla üretilir ve her zaman da bu şekilde üretilmeye devam edecek. İlk DigiByte 2014’te çıkarıldı ve 21 milyar tokenin en sonuncusu 2035’te çıkarılacak.

İlgili Haber:  Bitcoin Artık 20 Onsluk Altın Külçesinden Daha Değerli

DigiByte’ı nasıl elde edebilirsiniz?

DigiByte, Bittrex gibi büyük borsalarda satın alınabilir ve takas edilebilir. DigiByte’ı bir borsada kullanmak için bir DigiByte cüzdanı indirmeniz gerekir. Madencilik yoluyla da DigiByte kazanabilirsiniz.

DigiByte madenciliği nasıl yapılır?

Diğer birçok Proof-of-Work (POW) kripto para biriminin aksine, DigiByte beş farklı madencilik algoritmasını destekler: Sha256, Scrypt, Skein, Qubit ve Odocrypt. Madencilik ödülleri, her bir algoritma üzerinden %20 olacak şekilde madencilere eşit olarak dağıtılır.

Bu nedenle, DigiByte’ı CPU veya GPU madenciliği ile hemen hemen her tür bilgisayar donanımı üzerinde madencilik yapmak mümkündür veya Bitcoin gibi özel ASIC donanımında madencilik de yapılabilir. Madencilik için hangi algoritmayı kullanacağınızı seçtikten sonra, mesele bir DigiByte madencilik havuzu seçmek ve uygun madencilik yazılımını indirmektir. Nvidia kartları için CCMiner, AMD GPU’lar için Claymore madencisi ve CPU madenciliği için AwesomeMiner kullanılabilir.

Kurulumu tamamladıktan sonra havuzunuzu yapılandırmanız ve DigiByte adresinizi ayarlamanız gerekir, ardından madenciliğe başlayabilirsiniz.

DigiByte nasıl satın alınır?

DigiByte madencilikle çıkarılabilse de, bunu yapmak zaman alan bir işlemdir ve harcadığınız zamana değmesi için pahalı donanımlar gerektirir. Bu, doğrudan satın alarak daha iyi hizmet alacağınız anlamına gelir.

DigiByte’ı nasıl satın alacağınız, ödeme yönteminize ve ne kadar DGB satın almak istediğinize bağlıdır. Ancak genel olarak, başka bir kripto para birimi kullanarak satın almak, en az engeli olan, en ucuz yoldur. Banka veya kredi kartınızı kullanmak muhtemelen daha pahalı olacaktır ve kesinlikle önce KYC doğrulamasını (kimlik bilgilerinizi ilgili borsaya vermek) tamamlamanızı gerektirecektir.

CoinGecko’ya göre, DigiByte şu anda Binance, Kucoin, Bittrex ve OKEx gibi tanınmış platformlar da dahil olmak üzere birkaç düzine kripto para borsasında listeleniyor. Bu platformlardan birinde Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Tether (USDt) gibi diğer kripto para birimlerine karşı işlem yapabilirsiniz.

Kredi veya banka kartıyla DGB satın almak isteyenler için daha az seçenek var. Şu anda, sadece Changelly ve Coindirect gibi bir avuç broker, DGB için fiat alımları sunuyor. DigiByte Vakfı, kullanıcıların Change Angel ile ortaklığı aracılığıyla kredi veya banka kartlarını kullanarak DGB satın almalarına da olanak tanır.

DigiByte ile ne yapabilirsiniz?

Bitcoin gibi, DigiByte ödemeler veya değer aktarımı için kullanılabilir. Bununla birlikte, DigiByte, DigiAsset akıllı sözleşme ağını çalıştırmak için yakıt olarak da kullanılır. Bu bağlamda DigiByte, işlemlerin bedelini ödemek için Ethereum’da gas gibi veya gönderilip alınacak diğer varlıklar ve kodlar için taşıyıcı olarak işlev görür.

DigiByte’ın geleceği

DigiByte, temel protokoldeki sürekli teknik güncellemelerin ve iyileştirmelerin yanı sıra etkileşimli ve tarihsel blok zinciri istatistikleri sağlamak, mobil ve ödeme işleme seçeneklerini artırmak ve farklı borsalarda daha fazla fiat ve USDT stabilcoin eşleştirmesi oluşturmak için 2019 sonbaharında DigiStats’ı hayat geçirdi.

2020’nin başlarında, ağ altı yaşına geldiğinde, şirket topluluk içinde fon toplama amacıyla DigiByte Vakfı’nı kurdu.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar