Blockchain Servisleri Sunan Diginex, Nasdaq’ta Halka Arz Edilecek

Son güncelleme: 4 ay önce

Blockchain hizmetleri firması Diginex, 23 Eylül itibariyle halka açılabilir.

Şirketin Nasdaq halka arz süreci ortalama bir IPO sürecinden daha hızlı gerçekleşiyor. EQUOS.io kripto para takas platformunun da arkasında olan şirket halka arzdan önce sermayesinin iyi durumda olduğundan emin olmak istiyor.

Diginex genel müdürü (CEO) Richard Byworth yaptığı açıklamada, firmanın borsaya kote olmasının, müşterilerine iyi hizmet veremeyen, zayıf tasfiye yapısına ve fahiş komisyon ücretlerine sahip diğer takas operatörleri ile kıyaslandığında şirkete şeffaflık kazandıracağını söyledi.

Byworth sözlerine “Bu şirketlerden bazıları gülünç bir biçimde 250 kat kaldıraçlı bir ürün sunuyor. Bu noktada bitcoin fiyatının geleceği seviyeye göre likidasyonların gerçekleşeceği yerleri saptamak oldukça kolay bir hal alacak.” şeklinde devam etti.

Borsa, kaldıraçlı ürünlerle ilgili fiyatlandırma verileri için diğer özel borsalara referans olarak güvenmeye devam edecek. Ancak Byworth’a göre, halka açık dosyalamalar kripto para harici borsa yatırımcılarına da piyasaya girmeleri için daha fazla güven verecek.

Diginex, halka arz olmaya girişen tek kripto para takas platformu değil. INX, bireysel ve kurumsal yatırımcıların Etherscan üzerinden takibini yapabilecekleri kendi Ethereum blockchain halka arzını çoktan gerçekleştirdi.

Hong-Kong merkezli Diginex’in Nasdaq’a giden yolu, bu ayın ilerleyen günlerinde gerçekleşecek nihai bir hissedar oylamasının ardından, İngiliz Virgin Adaları merkezli bir “açık çek” şirketi olan 8i Enterprises Acquisition Corp. ile birleşme planlarını da içeriyor.

Eski bir yatırım bankacısı olan Byworth, her şey planlandığı gibi gittiği takdirde, Diginex’in halka arzla ilgili alışılmış mevzuat engellerinin birçoğunu aşması ve 23 Eylül civarında Nasdaq’ta listeye girmesi gerektiğini söyledi.

Bu haftanın başlarında Diginex, Asya ve Avrupa’da dört aile ofisinden ve bir hedge fonundan 20 milyon dolarlık fon sağladığını duyurdu. Satın alma anlaşmasının bir parçası olarak 8i, en az 15 milyon dolar kullanmayı kabul ederek Diginex’e 35 milyon dolar rezerv verdi.

  IRS, Kripto Analiz Araçları İçin 250.000 Dolar Değerinde Harcama Yaptı

Byworth, Diginex’in geçen yılın Mayıs ayında 8i ile anlaşmasından önce, firmanın özel sermaye yatırımcılarından birinin firmayı bir dizi özel amaçlı satın alma şirketi yöneticisine tanıttığını söyledi.

CoinDesk’e verdiği röportajda Amerikan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na atıfta bulunan Byworth, “Açıkçası SEC’in etrafından dolaşmak biraz zaman aldı” dedi.

Diginex için önemli bir dönüm noktası

Byworth, 8i’nin kolayca 15 milyon doları aşmasını beklediğini söyledi.

Dijital varlık hizmetleri şirketi Bequant’ın CEO’su George Zarya, “Diginex’in EQUOS.io’su kesinlikle ‘üst düzey’ bir borsa olmasa da, halka açılması dikkat çekici olma niteliği taşıyor. Nasdaq listesinde yer almanın, şirketin yatırımcılar ve potansiyel müşteriler nezdindeki profilini yükseltecektir.” dedi.

Zarya, özel sermaye büyük olasılıkla kripto girişimleri için ana finansman kaynağı olmaya devam edecek olsa da, özel amaçlı satın alma şirketlerini (SPAC) kullanmanın temel nedeni hızdır ve muhtemelen Diginex dışında örnekler de olacaktır, dedi.

Diginex, şirket borsaya kote olana dek yatırımcıların şirketin iş modelini anlamasına odaklanacak.

Byworth, yaptığı açıklamada, “Bu bizim için gerçekten önemli bir dönüm noktası. Yatırımcıların Diginex’in sunduğu değeri ve sektör için en iyi sonuçları elde etmek için tasarladığımız yöntemleri anlamalarını sağlamamız gerçekten önemli.” dedi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın