Digital Currency Group, 750 Milyon Dolarlık Grayscale Bitcoin Trust Yatırımı Yaptı

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Digital Currency Group, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) yatırımlarını artırmaya devam ediyor.

Haberin Özeti

  • Digital Currency Group, 557 milyon Dolarlık Grayscale Bitcoin Trust yatırımı yapacak.
  • Bu yatırımla birlikte DCG’nin toplam GBTC yatırımı 750 milyon Dolar seviyesine ulaşacak.

CEO Barry Silbert liderliğindeki kripto yatırım şirketi Digital Currency Group (DCG), Grayscale’in Bitcoin yatırım aracına 557 milyon Dolarlık ek yatırım yapacak. DCG’nin halihazırda 193 milyon Dolarlık GBTC yatırımı bulunuyor. Yeni yatırımla birlikte DCG’nin vakıftan yaptığı toplam hisse satın alımı 750 milyon Dolar seviyesine ulaşacak.

Grayscale Bitcoin Trust Nedir?

DCG, bugün yaptığı bir duyuruda, yatırımının zamanlaması ve büyüklüğünün elindeki nakit miktarına, hisselerin fiyatına ve piyasa koşullarına bağlı olduğunu söyledi.

Şu an itibariyle Grayscale Bitcoin Trust, toplamda 36 milyar Dolarlık kripto varlığını yönetiyor. Bu, mevcut dolaşımdaki Bitcoin arzının %3’üne tekabül ediyor.

GBTC, kapalı uçlu bir trusttır; yani Grayscale, özel yatırımcıları Bitcoin veya ABD Doları havale etmeye davet eder, karşılığında da Grayscale Trust hisselerini paylaşır. Bu hisseler halka açık bir borsada işlem görür.

Grayscale, aldığı tüm bu yatırımı Bitcoin satın almak için kullanıyor ve yatırımların yönetimi için %2’lik bir ücret talep ediyor.

Trust’taki hisse senetleri, Bitcoin’in fiyatını takip eder. Böylesine bir Bitcoin yatırımının kripto para borsalarına nazaran avantajı, kurumsal yatırımcıların SEC tarafından düzenlenen bir finansal araçla ticaret yapabilmesi ve hisselerin vergiden korunan hesaplardan satın alınabilmesidir.

Bitcoin ETF’lerin Yükselişi

Trust hisseleri tarihsel olarak Bitcoin fiyatına göre yüksek bir seviyeden işlem gördü. Ancak son iki aydır trust hisseleri Bitcoin fiyatına göre indirimli işlem görüyor.

Ucuz Bitcoin’i yakalama olasılığı iyi bir şey gibi görünse de, kurumsal yatırımcılar temel olarak yükselen primlerden kâr elde etme amacı taşırlar.

BlockFi, Three Arrows Capital ve DCG gibi büyük yatırımcılar için bu kötü bir durum. Yatırımcılar, bir seferde altı ay boyunca Bitcoin’i trust’a kilitler ve genellikle bu yatırımı yapmak için büyük krediler alır. Prim düşmeye devam ederse, yatırımcılar bu kredileri geri ödemekte zorlanabilir.

Grayscale Bitcoin Trust gibi yatırım araçları son zamanlarda Bitcoin ETF’lerin yükselişi ile rekabet ediyor. Bitcoin ETF’ler, borsa yoluyla Bitcoin’e yatırım yapmanın daha ucuz yollarını sunar. Şimdilik ABD’de herhangi bir Bitcoin ETF faaliyeti bulunmuyor. Ancak kuzeydeki komşu Kanada bu yıl birkaç tane ETF başvurusunu onayladı. ABD başta olmak üzere diğer ülkelerdeki kripto yatırımcılarının umudu ise ETF trendinin küresel ölçekte yayılması yönünde.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend