Dijital Dolar Bitcoin ile Rekabete Hazırlanıyor

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 9 ay önce

blank

Dijital dolar ve merkez bankası dijital para birimleri hızla gerçeğe dönüşüyor. Son raporlara göre Çin bu ay, dijital Yuan için bir pilot programı genişletiyor.

blank

Amerika Birleşik Devletleri dijital dolar hakkında kafa yormaya daha zar zor başlayabilmişken, potansiyel etkileri kapsamlı tartışmalara yol açtı. Hindistan Merkez Bankası eski Başkanı Raghuram Rajan, bitcoin ve Facebook’a ait libra kripto para biriminin, merkez bankalarına ait dijital para birimleriyle “rekabet içinde” olacağını öne sürdü.

Hindistan Merkez Bankası’nın başına getirilmeden önce Uluslararası Para Fonu’nun baş ekonomisti olarak görev yapan Rajan, bu hafta CNBC tarafından yayınlanan Beyond the Valley adlı podcasta verdiği demeçte, “[Bitcoin ve Libra’nın] da merkez bankasının dijital para birimi ile rekabet içinde olduğunu düşünmek istiyorum” dedi.

CBDC olarak da adlandırılan merkez bankası dijital para birimlerinin, tıpkı merkez bankaları tarafından verilen normal madeni paralar ve banknotlar ile aynı şekilde işlev görmesi bekleniyor. Ancak bunlar sadece çevrimiçi ortamda var olacak ve ABD darphanesi dijital dolarları muhtemelen Fed hesapları aracılığıyla piyasaya sürecek.

İşlevsel bir merkez bankası dijital para birimi yaratma yarışı, Facebook’un geçen yıl libra kripto para birimini duyurmasıyla başladı, ancak sosyal medya devi, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankası yöneticilerinin bu fikre karşı çıkmasının ardından iddialı planlarını kısıtlamak zorunda kaldı.

Facebook’un verilerin nasıl korunacağını veya hangi güvenlik mekanizmalarını kullanacağını kimseye söylemeden “bir dünya para birimi olmak istediğini” açıklayan Rajan, “Libra ile ilgili endişe, ilk dönemde, bir yandan yapmak istediği şey konusunda çok hırslı olması, ancak diğer yandan güvenlik önlemlerinin ne olacağı konusunda çok muğlak olmasıydı” dedi.

Rajan, “Bu, merkez bankalarının yetkilileri için en kötü olasılık: dünyayı ele geçirecek bir şey var, ancak risklerin kontrol altına alınacağına dair güçlü bir güvenimiz yok.” diyerek sözlerini sürdürdü.

Rajan, merkez bankaları arasındaki rekabetin önümüzdeki yıllarda CBDC gelişimini yönlendireceğini, ülkelerin çağa ayak uydurmazlarsa rakip para birimlerinin kendi para birimlerinin yerini alabileceğinden endişe duyduğunu, ancak bitcoin ve libra gibi özel para birimlerinin var olmaya devam edeceğini kaydetti.

Rajan, “Farklı özel para birimleri farklı şeyler yapacak ve Bitcoin tıpkı bir değer deposu olarak ileriye dönük bir değere sahip olabilir,” dedi. Rajan, belki Facebook’un Libra para birimi”işlem yapmak” için kullanılırken, Bitcoin’unsa tıpkı altın gibi “spekülatif varlık” olarak kullanılacağını söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin ve Elon Musk ile İlgili Bahisler Açıldı

Kendini “Dogefather” olarak tanımlayan Tesla CEO'su Elon Musk, bugün Saturday Night Live'a (SNL) katılacak. Musk’ın Dogecoin ile ilgili açıklama...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend