Dijital Euro En Az Beş Yıl Daha Ufukta Görünmüyor

Çeşitli Avrupa bankalarından birkaç uzman, dijital euro için bir kavram kanıtının bile en azından dört ya da beş yıl uzakta olduğu gerçeğini kabul etti.

Pazartesi günü “Parayı Dijital Çağa Yükseltmek: Dijital Euro’ya Giriş” adlı bir panelde konuşan katılımcılar, mevcut görevin öncelikle herkesi dijital euronun özellikleriyle ilgili bilgilendirmek ve gerçek uygulamaları geleceğe taşımak olduğunu kabul etti.

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) son yıllarda son derece popüler bir tartışma konusu olsa da özellikle COVID-19 salgınının başlangıcından beri ciddi şekilde konuşulmaya başlandı.

Avrupa Merkez Bankası’ndan Austėja Šostakaitė, Avrupa Merkez Bankası’nın 2021’in ortasına kadar dijital bir euroyu ciddiye alıp almama konusunda bir karara varamayacağını açıkladı. Bu durumun, Avrupa Merkez Bankası başkanının bu ayın başlarında yaptığı ocak tahminiyle çeliştiğini belirten Šostakaitė, şimdilik “Euroyu ekosisteme nasıl dahil ederiz?” ya da “Euro ticari banka parasıyla nasıl iş birliği yapacak?” gibi soruların gündemde olduğunu söyledi.

İsveç Riksbank danışmanı Carl Andreas Claussen, merkez bankasının e-kron için bir kavram kanıtını şubat ayında bitirdiğini açıkladı ancak Šostakaitė ile benzer şekilde gerçek bir lansmanın “en azından dört veya beş yıl uzakta” olduğu tahmininde bulundu.

Bazı hukuki soruların mevcut olduğuna ve bunun karar verilemeyecek kadar büyük bir mesele olduğuna değinen Claussen, biraz siyasi desteğe ihtiyaç duyduklarını ve parlamentoya buna bakan bir uzman komitesine sahip olmaları gerektiği konusunda öneride bulunduklarını ifade etti.

Facebook gibi büyük kuruluşlar devreye girerse süreç hızlanabilir

İsveç, Avrupa Birliği’nin bir parçası olsa da Euro Bölgesi’nin parçası olmadığı için kendi para birimini kullanabiliyor. Bu nedenle İsveç’teki nakit kullanımı, dahili olarak dünyanın en düşük nakit kullanımları arasında yer alıyor; bu da ülkenin para birimini dijitalleştirme konusunda bir sıçrama yaşadığı anlamına geliyor.

  Steem Gibi Blockchain Tabanlı Sosyal Ağlar, Facebook ve İfade Özgürlüğünü Nasıl Etkileyecek?

Bu noktada Claussen’in, euro veya doların göreli faydası göz önüne alındığında, çok azı kronda gerçekleşen sınır ötesi uygulamalar için ülkenin sahip olduğu istekliliğe değinmesi dikkat çekici bulunuyor.

Euro ile ilgili olarak Šostakaitė, dış rekabetin kalkınma için mevcut zaman çizelgesini hızlandırabileceğini öne sürerek yabancı merkez bankası dijital para birimlerinin veya belki de Facebook’un Euro bölgesine girmesi durumunda işlerin hızlanabileceğine inanıyor.

Facebook’un Libra’sının, ocak ayında dolara sabitlenmiş bir stabilcoin olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın