10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.6 C
İstanbul

Dijital Euro Hakkında Yakında Karar Verilecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, dijital Euronun yayınlanma sürecinin en az 4 yıl daha süreceğini söyledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ECB Başkanı Christine Lagarde, dijital Euro’nun yayınlanıp yayınlanmayacağına dair kararın bu yıl ortasında verileceğini söyledi.
  • Ancak bir Avrupa merkez bankası dijital para biriminin fiilen piyasaya sürülmesinin yıllar alacağını da sözlerine ekledi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, dijital Euro ile ilgili bir kararın önümüzdeki birkaç ay içinde verileceğini ancak böyle bir para biriminin fiilen piyasaya sürülmesinin yıllar alabileceğini söyledi.

Binance indirim kodu

2021 Ortasına Kadar Karar Verilecek

ECB Başkanı Bloomberg’e yaptığı açıklamada, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirme sürecinin en az dört yıl daha sürebileceğini söyledi. Ancak ECB, 2021 ortasına kadar girişime devam edip etmeme konusunda bir karar vermeyi planlıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

CBDC, bir merkez bankası tarafından desteklenen bir fiat para biriminin (bu durumda Euro) dijital versiyonudur. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler şu anda böyle bir varlığı geliştirmenin muhtemel faydalarını araştırıyor.

Lagarde, “Tüm süreç – gerçekçi olalım – bence dört yıl daha sürecek. Hatta belki biraz daha fazla, ama umarım bunu dört yıl içinde tutabiliriz çünkü bu hem teknik bir çaba hem de temel bir değişiklik.” ifadelerini kullandı.

ECB’nin bir CBDC yayınlayıp yayınlamayacağına dair kesin kararın ise yakında verileceğini söyleyen Lagarde, “Sonuçta bu 2021 ortası hedefine yalnızca üç ay kaldı. Milletvekilleri yeşil ışık yakarsa, teknolojiyi geliştirme çalışmaları başlayacak.” diye ekledi.

Dijital Euro’nun Piyasaya Sürülmesi 4 Yıl Alabilir

Lagarde, “Doğru yaptığımızdan emin olmamız gerekiyor. Bunu Avrupalılara borçluyuz. Kendilerini güvende hissetmeleri gerekir. Merkez bankası destekli bir dijital banknot tuttuklarını hissetmeleri gerekiyor.” dedi.

İlgili Haber:  SEC Üyesi Hester Peirce, Bitcoin'e Yönelik Bir Yasağın "Aptalca" Olacağını Söyledi

Geçen yıl Lagarde, dijital Euronun nakit parayı tamamlayabileceği ve muhtemelen yeni iş alanları yaratabileceği için iyi bir fikir olacağını söyledi.

Ancak diğer bazı merkez bankaları, Avrupa’nın çok daha önünde görünüyor. Örneğin Çin, oyunun çok ilerisinde: Ekim ayında Çin Halk Bankası, dijital Yuan cinsinden 3 milyonun üzerinde ödeme yaptı.

ECB ve ABD Merkez Bankası daha temkinli davranıyor gibi görünüyor. Geçen ay, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, CBDC’yi aceleye getirmediklerini ve bu noktada bir karar verme sürecinde olduklarını söyledi.

Kasım 2019’da ECB Başkanı olan Lagarde, merkezi olmayan dijital varlıkların hayranı değil. Lagarde, Ocak ayında, Bitcoin’in düzenlenmesi gereken ve kara para aklama faaliyetlerinde yer alan “oldukça spekülatif bir varlık” olduğunu belirtti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar