13 Ağustos 2022, Cumartesi
28.7 C
İstanbul

Dijital Euro, Tezos Blockchain Platformunu Kullanacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Blockchain platformu olan Tezos, Fransa Merkez Bankası tarafından Avrupa’daki ilk dijital para birimi denemeleri için seçildi.

Binance indirim kodu

Testlerde, bankalar arası ödemeler için bir Merkez Bankası Dijital Para Birimine (CBDC) odaklanılacak. Fransa, CBDC geliştiren ilk ülke olmakta kararlılığını koruyor. Aynı zamanda Fransa, Avrupa’nın ilklerinden biri olan bu test ile diğer merkez bankalarını bir CBDC çıkarma konusunda çalışmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Geçtiğimiz Temmuz ayında, Forge, bankalar arası işlemlere uygun bir CBDC geliştirmesi için Fransa Merkez Bankası tarafından seçilmişti. Bugün ise, Fransız çok uluslu yatırım bankası Societe Generale tarafından başlatılan bir teknoloji girişimi olan Forge, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denemesi için Tezos’un kullanılacağını açıkladı.

Tezos Blockchain Platformu Nedir?

Tezos, zincir içi bir yönetim modeli aracılığıyla ağda minimum kesinti ile kendi kural kümesini değiştirebilen bir blok zincirini kapsayan teknolojidir. Akıllı sözleşmeleri resmi olarak doğrulama gibi yeteneklere sahip olan Tezos, herkesin kullanımına açıktır ve herhangi bir merkezi yapısı yoktur. Bu platform, Paris merkezli araştırma ve geliştirme girişimi olan Nomadic Labs şirketi dahil, hâlihazırda işleyen bir ekosisteme sahiptir. Bu ekosistemin CBDC denemelerinde büyük avantaj sağlayacağını söyleyelim.

Nomadic Labs Başkanı Michel Mauny, konuyla ilgili olarak; “Teknik yetenekleri, uyarlanabilirliği ve güçlü topluluğu ile göz dolduran Tezos projesi, hem Fransa’da hem de yurtdışında çeşitli projelerde zaten kullanılmaktaydı. Forge’nin bunu görüp Tezos’u seçmesi ile mühendisliğimizin kalitesini ve uzmanlığının ödüllendirildiğini bir kez daha teyit etmiş olmaktan özellikle memnunuz.” açıklamalarında bulundu.

CBDC Sorumluluğu Fransa’da mı?

Aralık 2019’da Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, Fransa’nın dijital para birimi çıkaran ilk ülke olmasını istediğini söylemişti.

İlgili Haber:  Grayscale'in Yeni Devasa Alımına Rağmen Bitcoin Fiyatı Dakikalar İçinde 23.000 Dolara Düştü

Birkaç gün önce de konuyla ilgili özel sektörle anlaşma yapmak istediklerini belirten Galhau, girişimlerini hızlandırmış olmalı ki bugün Tezos anlaşması duyuruldu.

Bu senaryoda her ne kadar Fransa CBDC konusunda Avrupa’nın sorumlu ülkesi gibi görünse de, aralarında İtalya, Litvanya ve Hollanda’nın bulunduğu diğer pek çok ülke de çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası tarafından da CBDC denemeleri üzerinde çalışıldığı belirtilmişti.

Sonuç olarak Tezos’un için bugün itibariyle, CBDC denemelerinde yer alan ve gelecekteki bir dijital euro modelini besleyebilecek birkaç halka açık blockchain platformundan biri olacağını söyleyebiliriz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Alper Adalı
Alper Adalı
Alper. Kripto para piyasası meraklısı. Bilgi avcısı. Part-time çevirmen.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar