9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Dijital Para Endüstrisi: Peru, Hindistan, Singapur ve Hong Kong Ortaklık Duyurdu!

Önemli Gelişmeler

Peru Merkez Bankası başkanı, ülkenin kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) geliştirmek için Hindistan, Singapur ve Hong Kong ile güçlerini birleştireceğini belirtti.

blank

Haberin Özeti

  • Peru Merkez Bankası Başkanı Julio Velarde, ülkesinin bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) geliştirme yarışına dahil olacağını duyurdu.
  • Ülke, bir CBDC geliştirmek için Hindistan, Singapur ve Hong Kong ile güçlerini birleştireceğini belirtti.

Peru Merkez Bankası Başkanı Julio Velarde, ülkesinin bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) geliştirme yarışına dahil olacağını duyurdu.

blank

Peru’dan Önde Gelen CBDC Ülkeleri ile Ortaklık

16 Kasım’da Lima’da iş dünyası liderleriyle gerçekleştirilen Yıllık Yöneticiler Konferansı’nda (CADE) konuşan Velarde, “Sanırım 8 yıl sonra dünyada yaşayacağımız ödeme sistemi mevcuttan tamamen farklı olacak… Hatta finansal sistem bile muhtemelen oldukça farklı olacak.” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Velarde, Peru’nun Hindistan, Singapur ve Hong Kong da dahil olmak üzere CBDC’lerin geliştirilmesinde daha gelişmiş ülkelerin merkez bankalarıyla ortak olacağını belirtti.

Velarde, “Bu anlamda ilk olmayacağız; çünkü ilk olmak ve bu risklerle yüzleşmek için gereken kaynaklara sahip değiliz. Ama geride kalmak da istemiyoruz. En azından aynı seviyedeyiz.” dedi.

Dijital Para Yarışı

Atlantic Council verilerine göre şu anda 87 ülke (küresel GSYİH’nın %90’ından fazlasını temsil ediyor) dijital para teknolojisini araştırıyor; hatta 7 tanesi bir CBDC başlattı bile… Buna karşın Mayıs 2020’de ise yalnızca 35 ülke bir CBDC geliştirmeyi düşünüyordu.

Tam olarak bir CBDC olmamasına rağmen, El Salvador’un 7 Eylül’de Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimsemesi de diğer pek çok ülkeye bu anlamda motivasyon kaynağı olmuş görünüyor.

Öte yandan Meksika ve Brezilya, kendi CBDC’lerini 2023’ten önce uygulamaya almayı planlıyor; Bahamalar’ın ise halihazırda dolaşımda bir CBDC’si bulunuyor.

İlgili Haber:  SEC'in Yeni Lideri Belli Oldu

Tüm bu yarışın farkında çok da geç olmadan varan Peru ise bu endüstride belli yol kat etmiş ülkelerin merkez bankalarından destek alarak CBDC teknolojisini bir noktadan yakalamayı amaçlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend