1 Temmuz 2022, Cuma
26.7 C
İstanbul

Dijital Para Endüstrisi: Peru, Hindistan, Singapur ve Hong Kong Ortaklık Duyurdu!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Peru Merkez Bankası başkanı, ülkenin kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) geliştirmek için Hindistan, Singapur ve Hong Kong ile güçlerini birleştireceğini belirtti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Peru Merkez Bankası Başkanı Julio Velarde, ülkesinin bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) geliştirme yarışına dahil olacağını duyurdu.
  • Ülke, bir CBDC geliştirmek için Hindistan, Singapur ve Hong Kong ile güçlerini birleştireceğini belirtti.

Peru Merkez Bankası Başkanı Julio Velarde, ülkesinin bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) geliştirme yarışına dahil olacağını duyurdu.

Binance indirim kodu

Peru’dan Önde Gelen CBDC Ülkeleri ile Ortaklık

16 Kasım’da Lima’da iş dünyası liderleriyle gerçekleştirilen Yıllık Yöneticiler Konferansı’nda (CADE) konuşan Velarde, “Sanırım 8 yıl sonra dünyada yaşayacağımız ödeme sistemi mevcuttan tamamen farklı olacak… Hatta finansal sistem bile muhtemelen oldukça farklı olacak.” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Velarde, Peru’nun Hindistan, Singapur ve Hong Kong da dahil olmak üzere CBDC’lerin geliştirilmesinde daha gelişmiş ülkelerin merkez bankalarıyla ortak olacağını belirtti.

Velarde, “Bu anlamda ilk olmayacağız; çünkü ilk olmak ve bu risklerle yüzleşmek için gereken kaynaklara sahip değiliz. Ama geride kalmak da istemiyoruz. En azından aynı seviyedeyiz.” dedi.

Dijital Para Yarışı

Atlantic Council verilerine göre şu anda 87 ülke (küresel GSYİH’nın %90’ından fazlasını temsil ediyor) dijital para teknolojisini araştırıyor; hatta 7 tanesi bir CBDC başlattı bile… Buna karşın Mayıs 2020’de ise yalnızca 35 ülke bir CBDC geliştirmeyi düşünüyordu.

Tam olarak bir CBDC olmamasına rağmen, El Salvador’un 7 Eylül’de Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimsemesi de diğer pek çok ülkeye bu anlamda motivasyon kaynağı olmuş görünüyor.

Öte yandan Meksika ve Brezilya, kendi CBDC’lerini 2023’ten önce uygulamaya almayı planlıyor; Bahamalar’ın ise halihazırda dolaşımda bir CBDC’si bulunuyor.

İlgili Haber:  Rusya, Kripto Paralar ile Ödeme Yapılmasının Önünü Açmaya Karar Verebilir

Tüm bu yarışın farkında çok da geç olmadan varan Peru ise bu endüstride belli yol kat etmiş ülkelerin merkez bankalarından destek alarak CBDC teknolojisini bir noktadan yakalamayı amaçlıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar