Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

2017’te CryptoKitties, Ethereum‘daki en popüler uygulamalardan biri haline gelmişti. CryptoKitties, ender bulunan bir takım yaratıkların yetiştirildiği ve satıldığı dijital sanat eserleridir.

Binance indirim kodu

Bitcoin ve altcoin pazarının 2017’nin sonlarında ve 2018’in başlarında zirveye çıkmasından sonra diğer kripto paraların önemi hızla azalırken, Ethereum tabanlı dijital sanat ile bu konuda yeniden ilerlerme kaydediliyor gibi görünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, hem Twitter’daki kripto para topluluğu hem de kripto alanında yer alan sanatçılar, içerik oluşturucuların yayınlayabilecekleri, değiştirilmesi mümkün olmayan tokenleri (non-fungible token, NFT) satabilecekleri ve bunun için komisyon alabilecekleri bir dijital pazar olan Rarible’da yer aldı.

Rarible adı dijital platformda, İsa’nın Son Akşam Yemeği’ni DeFi görüntüleri şeklinde aksettiren ve “Wrong Nebula” adlı biri tarafından yaratılan bir dijital sanat eseri 100 ETH (33.844 dolar) karşılığında satıldı.

Messari’ye göre, Rarible bu ay 5 milyon doların üzerinde satış yaptı. Haziran ayında 2.300 dolarlık satış yapıldığını düşünürsek, geldiği nokta oldukça başarılı.

Rarible’ın şakşakçılarının çoğunun, platformun kullanıcılarına dağıttığı RARI tokeninin peşinde olduğu çok açık.

Rarible özellikle NFT’ler için tek platform değil. Kullanıcıların dijital sanat basabileceği ve dağıtabileceği MEME ve Makersplace gibi başka platform projeleri de bulunmakta.

Bir süre sonra tamamen unutulabilir

NFT’ler şu anda almış başını gidiyorken, bir kripto yorumcusu ve DeFi analisti bunun sadece kısa vadeli bir “meme” olabileceğini öne sürdü. Ayrıca 19 Eylül tarihinde yaptığı Twitter paylaşımında, özellikle kripto ve DeFi’de gelgitlerin ne kadar hızlı değiştiğine dikkat çekerek aşağıdaki örnekleri vurguladı:

Ampleforth’da %5.000’lik bir artış olurken etrafında şakşakçılar vardı fakat hızla değer kaybedip kaybolduktan sonra, AMPL ve diğer token fiyatlarında düzeltmeler olmuştu. Polkaswap ve diğerleri gibi Polkadot tabanlı projeler, Ethereum ağının yüksek işlem ücretleri ve yavaş işlem sürelerini sebebiyle popülerleşmişti. Kimchi, HotdogSwap ve benzer yield farming projeleri, kısa süreler için anormal derecede yüksek verim sundukları için hızla benimsenmişti.

İlgili Haber:  Bitcoin Tahvil ve Altın Kadar Güvenli Bir Yatırım Aracı Olarak Görülüyor

Bu tür tüm trendlerde göz önünde tutulması gereken önemli bir konu, oldukça kısa bir süre sürmeleri ve para akışı durduktan sonra, bu alt sektörlerin her birinde sunulan getirilerin hızla sönmesidir. Bu eğilimlerin ne kadar hızlı gelip gittiğini göstermek için, AMPL’nin Temmuz ayı sonlarındaki dalgalanması örnek verilebilir.

Bu durum NFT’lerin bir sonraki gıda coin’leri olduğu anlamına gelmez. Bu piyasa döngüsü, DeFi yatırımcılarının, temelde uygulanabilir bir fikri terk etmeleri anlamına gelse bile, daha iyi bir yatırım fırsatının işaretiyle trenden atlamaya eğilimli görünmesinden başka bir şey değildir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?