Dijital Yuan, Shenzhen Benzin İstasyonlarında Kullanıma Sunuldu

Vatandaşlar, internet kullanmadan çalışan ve işlem ücreti almayan, devlet destekli bir mobil uygulama kullanarak akaryakıt ve perakende ödemelerini yapabilirler.

Haberin Özeti

  • Çin’in teknoloji merkezi Shenzhen’deki 11 benzin istasyonu artık dijital Yuan’ı daha geniş bir pilot testin parçası olarak kabul ediyor.
  • İnternet bağlantısına ihtiyaç duymadan mobil uygulama kullanılarak ödeme yapılabilir.
  • Şimdiye kadar geri bildirimler umut vericiydi.

Yerel haber kuruluşu Economic Information Daily’nin bildirdiğine göre, Çin’in teknoloji merkezi Shenzen’deki 11 benzin istasyonu, vatandaşlar için devam eden pilot uygulama kapsamında 1,5 milyon doların üzerinde para biriminin dağıtılmasından günler sonra, Çin Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) dijital yuan’ı ödeme aracı olarak kabul ediyor.

Testler, süreci 13 Ekim’de başlatan devlet kurumu Guangdong Petroleum tarafından gerçekleştiriliyor. Vatandaşlar ödeme yapmak için, Apple Pay gibi ticari ödeme uygulamalarının çalışmasına benzer şekilde benzin istasyonlarında bulunan QR kodlarını tarıyorlar.

Birkaç Saniyelik İşlem

Vatandaşların işlem deneyiminin sorunsuz olduğunu ve tamamlanmasının yalnızca “birkaç saniye sürdüğünü” belirttiği geri bildirimler şimdiye kadar olumlu oldu. Bu ödeme yöntemi, yakıt ikmalinden benzin istasyonu kiosklarında herhangi bir perakende ürünün satın alınmasına kadar tüm hizmetler için kullanılabilir.

Hizmeti tüm kullanıcılar için daha erişilebilir kılmak adına dijital yuan uygulaması “ikili çevrimdışı” teknolojisini kullanıyor. Yani cep telefonunun elektriği olduğu sürece (telefon sinyaline ihtiyaç duymadan) kullanıcılar herhangi bir ödemeyi tamamlayabiliyor. Bu, WeChat gibi nakitsiz ödeme uygulamaları tarafından kullanılan, işlem ücretlerini çalıştırmak ve tahsil etmek için internet bağlantısı gerektiren mevcut sistemden farklı olarak öne çıkıyor.

Guangdong Petroleum, rapora göre, dijital yuan ödeme uygulamasının bu ay içinde Shenzhen’deki 110’dan fazla kendi kendine çalışan benzin istasyonuna genişletileceğini belirtti.

  Çin'deki Bitcoin Madencileri Ucuz Elektriğe Erişimi Kaybetti

Dijital Yuan Projesinin Kilometre Taşı

Bu gelişme, resmi olarak Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (DCEP) yöntemi olan Çin’in dijital Yuan projesi için bir başka kilometre taşıdır. Blockchain ve yapay zeka gibi daha yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve devreye alınmasını belirgin şekilde öne çıkaran, ülkenin iddialı Beş Yıllık Planının bir parçası olarak değerlendirilmektedir.

Çin Parlamentosu, dijital Yuan’ın Pekin’de gerçekleştirilecek olan 2022 Kış Olimpiyatları’ndan önce tamamlanmasını ve kullanıma sunulmasını beklediğini açıklamıştı. Ardından Eylül 2020’de Çin, DCEP’sini ABD Dolarına bağımlılığını azaltmak için geçerli bir alternatif olarak konumlandıracağını söyledi.

Tüm bu plan şimdilik başarılı bir şekilde ilerliyor gibi duruyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın