Dikkat! Sahte Kripto Uygulamaları Bitcoin’inizi Çalabilir

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

ElectroRAT kötü amaçlı yazılımı, geçen yıl kripto anahtarları arayan binlerce kullanıcıyı etkiledi. İşte konu ile ilgili bilinmesi gerekenler…

blank

Haberin Özeti

  • Intezer Labs, sahte kripto para uygulamalarında kötü amaçlı yazılım keşfetti.
  • Jamm, eTrade ve DaoPoker, kullanıcıların kripto anahtarlarını çalmak için tasarlanmış sahte uygulamalar olarak nitelendiriliyor.
  • “ElectroRAT” kötü amaçlı yazılımın bugüne kadar en az 6.500 kullanıcıyı etkilediği tespit edildi.

Binlerce kripto para kullanıcısının, meşru olarak tanıtılan ancak kullanıcıların bilgisayarlarına sızan ve kripto para cüzdan anahtarları da dahil olmak üzere bilgileri çalan kötü amaçlı kripto uygulamalarının kurbanı olduğu bildirildi.

blank

Bir Yıldır Aktif Olan Kötü Amaçlı Yazılım Tespit Edildi

Güvenlik firması Intezer Labs, bugün yayınlanan bir raporda ElectroRAT adını verdiği kötü amaçlı yazılımdan bahsetti. ElectroRAT, ilk olarak Aralık ayında keşfedildi ancak daha kapsamlı veriler 8 Ocak 2020’den beri yazılımın aktif olduğunu gösteriyor.

Yazılım, Windows, macOS ve Linux için geliştirilmiş Jamm, eTrade ve DaoPoker adlı üç kripto para uygulamasını içeriyor. Intezer bu yazılımın, kullanıcı bilgisi olmadan keylogging yapma, dosya indirme, çalıştırma, dosya yükleme ve ekran görüntüsü alma becerisine sahip olduğunu belirtiyor.

Intezer raporunda, yazılım uygulamalarının kripto para forumları ve Twitter aracılığıyla tanıtıldığını ve dağıtıldığını da gözler önüne seriyor. Şimdiye dek kötü amaçlı yazılımdan en az 6.500 kullanıcının etkilendiği düşünülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu Uygulamaları Kullandıysanız Kripto Varlıklarınızı Taşımanız ve Şifrenizi Değiştirmeniz Gerekecek

Sahte yazılım, uygulama geliştirme platformu Electron kullanılarak oluşturuldu ve önceden oluşturulmuş, kullanıma hazır kötü amaçlı yazılım kodu kullanmak yerine Go dilinde sıfırdan kodlandı. Intezer Labs’e göre Go’yu kullanmak, içerik oluşturucuların birden çok platform için hızlı bir şekilde sürüm geliştirmesini kolaylaştırırken; dilin karmaşıklığının kötü amaçlı yazılımları tespit etmeyi daha zor hale getirdiğini belirtiyor.

Intezer Labs, “Kötü amaçlı yazılımı sıfırdan yazmak, tüm antivirüs tespitlerinden kaçınarak yazılımın neredeyse bir yıl boyunca radara yakalanmamasını sağladı.” dedi.

Yukarıda belirtilen sahte uygulamalardan herhangi birini kullandıysanız; Intezer, kripto varlıklarınızı farklı bir cüzdana taşımayı ve tüm şifrelerinizi değiştirmeyi öneriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ripple (XRP), Amerikan Borsalarında Tekrar Listelenebilir Mi? Coinbase CEO’sundan Ripple’a Büyük Destek Geldi!

Coinbase CEO’su Armstrong, SEC ile olan savaşında Ripple’a destek verdiğini açıkladı ve XRP’nin Coinbase üzerinde tekrardan listelenebileceğine dair spekülasyonları...
Send this to a friend