1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Dikkat! Sahte Kripto Uygulamaları Bitcoin’inizi Çalabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ElectroRAT kötü amaçlı yazılımı, geçen yıl kripto anahtarları arayan binlerce kullanıcıyı etkiledi. İşte konu ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Intezer Labs, sahte kripto para uygulamalarında kötü amaçlı yazılım keşfetti.
  • Jamm, eTrade ve DaoPoker, kullanıcıların kripto anahtarlarını çalmak için tasarlanmış sahte uygulamalar olarak nitelendiriliyor.
  • “ElectroRAT” kötü amaçlı yazılımın bugüne kadar en az 6.500 kullanıcıyı etkilediği tespit edildi.

Binlerce kripto para kullanıcısının, meşru olarak tanıtılan ancak kullanıcıların bilgisayarlarına sızan ve kripto para cüzdan anahtarları da dahil olmak üzere bilgileri çalan kötü amaçlı kripto uygulamalarının kurbanı olduğu bildirildi.

Binance indirim kodu

Bir Yıldır Aktif Olan Kötü Amaçlı Yazılım Tespit Edildi

Güvenlik firması Intezer Labs, bugün yayınlanan bir raporda ElectroRAT adını verdiği kötü amaçlı yazılımdan bahsetti. ElectroRAT, ilk olarak Aralık ayında keşfedildi ancak daha kapsamlı veriler 8 Ocak 2020’den beri yazılımın aktif olduğunu gösteriyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yazılım, Windows, macOS ve Linux için geliştirilmiş Jamm, eTrade ve DaoPoker adlı üç kripto para uygulamasını içeriyor. Intezer bu yazılımın, kullanıcı bilgisi olmadan keylogging yapma, dosya indirme, çalıştırma, dosya yükleme ve ekran görüntüsü alma becerisine sahip olduğunu belirtiyor.

Intezer raporunda, yazılım uygulamalarının kripto para forumları ve Twitter aracılığıyla tanıtıldığını ve dağıtıldığını da gözler önüne seriyor. Şimdiye dek kötü amaçlı yazılımdan en az 6.500 kullanıcının etkilendiği düşünülüyor.

Bu Uygulamaları Kullandıysanız Kripto Varlıklarınızı Taşımanız ve Şifrenizi Değiştirmeniz Gerekecek

Sahte yazılım, uygulama geliştirme platformu Electron kullanılarak oluşturuldu ve önceden oluşturulmuş, kullanıma hazır kötü amaçlı yazılım kodu kullanmak yerine Go dilinde sıfırdan kodlandı. Intezer Labs’e göre Go’yu kullanmak, içerik oluşturucuların birden çok platform için hızlı bir şekilde sürüm geliştirmesini kolaylaştırırken; dilin karmaşıklığının kötü amaçlı yazılımları tespit etmeyi daha zor hale getirdiğini belirtiyor.

İlgili Haber:  Ripple, Banka Hesabı Olmayanlara Dijital Finans Hizmeti Sunmak için 10 Milyon Dolar Harcıyor

Intezer Labs, “Kötü amaçlı yazılımı sıfırdan yazmak, tüm antivirüs tespitlerinden kaçınarak yazılımın neredeyse bir yıl boyunca radara yakalanmamasını sağladı.” dedi.

Yukarıda belirtilen sahte uygulamalardan herhangi birini kullandıysanız; Intezer, kripto varlıklarınızı farklı bir cüzdana taşımayı ve tüm şifrelerinizi değiştirmeyi öneriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar