Diktatörlük ve monarşi farklı yönetim şekilleridir, ancak her ikisi de halkın gücünü gasp etme noktasında neredeyse aynıdır.

Diktatörlük

Diktatörlük, zorla ele geçirilen bir ofisken, nesilden nesile geçen monarşi ise taç içindir.

 

Diktatörlük, diktatör olarak bilinen bir kişi ya da komutan tarafından yönetilen bir hükümettir. Örneğin Benito Mussolini 1925-1943 yılları arasında İtalya’yı yöneten bir diktatördü.

Diktatörlükte, ülkenin yasalarını dikte eden bir diktatör vardır. Diktatörlükler mutlak monarşiye çok benzemektedir. Diktatörün egemenliği isyanlar yoluyla, askeri darbeler yoluyla ya da seçilmiş bir kişinin görevini bırakmayı reddetmesiyle gerçekleşebilir.

Monarşi

Monarşi, kralın veya kraliçenin veya bir imparatorun egemenliğidir. Bir monarşi, sınırlı bir monarşi, Anayasal monarşi ve mutlak monarşi olarak ayrılabilir.

  • Sınırlı monarşide, hükümdarın sadece törensel güçleri vardır. İngiltere Kraliçesi Elizabeth sınırlı bir monarşiye bir örnektir. Kraliçe olmasına rağmen kanun yapımında herhangi bir sözü yoktur.
  • Anayasal monarşide, hükümdar Anayasa’ya göre belirli güçlere sahiptir. İsveç monark’ı bu monarşi tipine bir örnektir.
  • Mutlak monarşide, hükümdar üstün ve mutlak otoriteye sahiptir. Suudi Arabistan mutlak monarşiye bir örnektir. Burada kral dilediği her kanunu uygulayabilir.
İlgili Haber:  Başkanlık Sistemi ile Parlamenter Sistem Arasındaki Fark

Hem diktatörlük hem de monarşide, diktatörler ve krallar insanları kendi varoluş ve kazançları için ezerler.

“Monarch” Yunanca “yalnız” anlamına gelir. Diktatör ise, Roma’da tek bir kişinin kriz zamanlarında mutlak otoriteye sahip olmasına izin veren geçici bir pozisyon olan bir büroydu.

Diktatörlük ile Monarşi Arasındaki Fark

Diktatörlük ile monarşi arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Diktatörlük, zorla ele geçirilen bir ofisken, nesilden nesile geçen monarşi ise taç içindir.
  • Diktatörlük, diktatör olarak bilinen bir kişi ya da komutan tarafından yönetilen bir hükümet şeklidir.
  • Monarşi, kralın veya kraliçenin veya bir imparatorun egemenliğidir.
  • Diktatörlük, bir yönetime askeri devralmalar yoluyla, ayaklanmalar yoluyla veya seçilmiş bir kişi bürosundan istifa etmeyi reddetmesi durumunda olabilir. Monarşi bir aile meselesidir.
  • Bir monarşi, sınırlı monarşi, Anayasal monarşi ve mutlak monarşi olarak ayrılabilir.
  • Diktatörler ve krallar hem diktatörlük hem de monarşide kendi varlık ve kazançları için insanları baskı altına alırlar.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here