IP adresi Internet üzerindeki her bir istemci ya da sunucuyu tanımlayan 32-bit sayıdır. Bu tanımlama halihazırda kullanılan IPv4 versiyonu ile belirlenmiştir. Internet üzerinde gönderilen her bir paket alıcı ve göndericinin IP adresini içerir. IPv4 adresleri 4 parçaya bölünmüştür ve her biri noktalar ile ayrılarak 0 ile 255 arasında değer alır. Örneğin: 192.168.0.1 gibi.

Dinamik IP adresler Internet her bağlandığınızda değişirken, statik IP adresler sabittir ve zaman içerisinde değişmez.

Evlerdeki Internet bağlantıları genelde dinamik IP adresleri kullanırken; işyerlerindeki ticari hatlar ve sunucular statik IP kullanır ki her zaman aynı adresten erişilebilsinler.

IPv4’teki limitli ve sınırlı sayıdaki IP adresinden dolayı dinamik IP ihtiyacı doğdu. Teorik olarak Internet üzerinde 4 milyardan fazla IP olabilir fakat gerçek sayı bazı nedenlerden dolayı çok daha düşüktür. 128 bit IP adresleri destekleyen IPv6 tüm dünyada tam olarak uygulamaya geçinceye kadar şu anki IP adres talebini karşılayabilmek için birşeyler yapılması gerekir. NAT router’ların, DHCP ve dinamik IP’lerin yaygın olarak kullanılmasının sebeplerinden biri de sınırlı sayıdaki IP adresidir.

Dinamik IP adresleme ile, Internet servis sağlayıcınızın kullanıcılara atayabileceği IP havuzları vardır. Internete bağlandığınızda bilgisayarınız bu havuzdaki IP adreslerden birini saatlerce kullanır. Bağlantınız koptuğunda veya oturumunuzun süresi dolduğunda kullandığınız IP adresi serbest kalır ve havuza geri bırakılır. Böylece internet servis sağlayıcılar sahip oldukları IP adresinde çok daha fazla müşteri sahibi olabilir (aynı anda internete bağlanmadıkları sürece).

Statik IP adresi tek bir müşteri ve kullanıcı içindir ve sabit bir IP numarasından oluşur. Dinamik IP adresi ise internet servis sağlayıcısının IP havuzundan kullanıcılarına dağıttığı değişken IP numaralarıdır.

Eğer sabit ve değişmeyen bir IP kullanmak istiyorsanız statik IP kullanmalısınız. Statik IP’ler VOIP gibi internet üzerinden ses aktarımı gibi işlemler için idealdir. Eğer bilgisayarınızı sunucu gibi kullanacaksanız statik IP idealdir. Böylece bilgisayarınıza daha hızlı upload ve download işlemleri kazandırır. Statik IP güvenlik açısından riskli olabilir çünkü IP adresiniz hep aynıdır ve sabittir. Veri toplayan şirketler için statik ip’leri yakalamak daha kolaydır.

Dinamik IP adreslemenin en büyük avantajlarından biri daha az riskli olmasıdır çünkü her internerte bağlandığınızda yeni bir IP adresi alırsınız. Ücret olarak daha uygundurlar. Dinamik IP’ler VOIP, online oyunlar ya da oyun host etmek için ideal değildir.

Facebook Yorumları

3 YORUM

  1. fark diyor salak saçma yazı yazmıs aq . adam gibi farkını 2 cümle ile yaz bitir ayrıntıyı alt paragrafa yaz bu ne saçma sitedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here