Çoğu zaman, diyetisyen ve beslenme uzmanı terimlerini birbirinin yerine kullanan kişileri duyarız. Birçok yerde birbirlerinin yerine kullanılmasına rağmen, bu profesyonellerin belirlemelerinde, rollerinde ve sorumluluklarında pek çok farklılık var.

Bir beslenme uzmanı, beslenme disiplininde eğitim sahibi bir kişidir. Aynı zamanda doktora derecesi de olabilir. Bir diyetisyen, stajın yanı sıra ilgili sınavı bitirmiş olan bir kişidir. Bu insanlar çalışma iznine sahiptir ve Kayıtlı Diyetisyenler olarak bilinirler. Genellikle programda bir dereceye ve yüksek lisansa ihtiyaç duyarlar. Lisans için, lisanslama sınavını özel olarak geçmeleri gerekir.

Beslenme uzmanları, devlet yönetim kurulu tarafından ruhsatlandırılan profesyoneller değildir. Bu yasadışı olarak çalıştıkları anlamına gelmez. Lisans derecesine sahiplerse, lisans verilmesi gerekli değildir. Fakat diyetisyen durumunda, profesyonel lisansları olmadan çalışamazlar. Eğer böyle yaparlarsa, uygulamaları yasadışıdır. Lisanssız profesyoneller genellikle Diyet Eğiticisi veya Diyet Uzmanı adlarını kullanırlar.

Bir beslenme uzmanı dengeli beslenme ve sağlık konusunda size tavsiyelerde bulunabilecek bir kişidir. Bu profesyonel, vücudunuzun doğası için neyin iyi olduğunu bulmak için size yardımcı olur. Bir diyetisyen obezite sorunlarınız konusunda size yardımcı olur. Bu profesyonel size kilo verme ve özellikle belirli bir amaç için diyet talimatları konusunda ipuçları verme yeteneğine sahiptir.

Genellikle beslenme uzmanları sağlık bölümleri gibi devlet sağlık sektörlerinde çalışırlar. Diyetisyenler genellikle özel hastanelerde ve diğer hastanelerde çalışmaktadır ve genellikle beslenme uzmanlarından daha iyi ücret almaktadır. Ayrıca, halk sağlığı ve topluluk alanlarında, araştırmalarda ve akademik alanlarda da çalışırlar. Özel olarak çalışanlar bire bir danışmanlık da yaparlar.

ABD’de eğitim ve öğretim için belirtilen ulusal standartları karşılayan diyetisyenler RD, RDt veya PDt gibi başlıkları kullanabilir. Bu profesyoneller, hastaların davranış ve bakımlarından kanunen sorumludur. Öte yandan, beslenme uzmanı her yerde kanunla korunmaz. ABD’de ancak akredite edilmiş beslenme uzmanları, Associate Nutritionists, Registered Nutritionist ve Associate Public Health Nutritionists gibi kurumların atamaları olabilir.

Tıbbi senaryolarda diyetisyenler gıdaları normal şekilde tüketemeyen hastalara yapay beslenme gereksinimlerini sağlarlar. Diyet değişikliği, diyetetik alanındaki çalışmanın ve uygulamanın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu profesyoneller genellikle hastalara uygun gıdaları hazırlar ve sunarlar. Bir beslenme uzmanı, beslenmenin insanlar üzerindeki etkileri hakkında bilgi ortaya çıkarır, yayar ve teşvik eder.

Bir diyetisyen veya beslenme uzmanının mesleki tavsiyesine başvururken, mesleğin güvenilirliğini kontrol etmelisiniz. Kendini diyetisyen ilan edenler ve beslenme uzmanları vücudunuza zarar verebilir.

Diyetisyen ile Beslenme Uzmanı Arasındaki Fark

Diyetisyen ile beslenme uzmanı arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Beslenme uzmanları yasayla korunmaktadır, ancak diyetisyenler tüm ülkelerde yasayla korunmamaktadır.
  • Diyetisyen ağırlıklı olarak kilo kaybı için obezite ve diyet sorunlarıyla ilgilenir. Beslenme uzmanları, sağlıklı besinlerin ve diyetlerin sağlıklı vücutlara yayılmasıyla çalışırlar.
  • Beslenme uzmanları genelde hükümet sektöründe çalışırken, diyetisyenler özel sektörlere daha fazla konsantre olurlar.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here