DMG ve Argo Blokzinciri Temiz Enerji Madenciliğiyle İlk ‘Yeşil Bitcoin’i Üretmeye Hazırlanıyor

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Kripto para şirketleri DMG Blockchain Solutions ve Argo Blockchain dünyanın ilk temiz enerjiyle çalışan Bitcoin maden havuzunun açılışını yapacak. Bu girişim ile Bitcoin’in iklim üzerindeki etkilerinin daha iyi bir konuma getirilmesi amaçlanıyor. Bu madencilik operasyonuyla tarihin ilk ‘yeşil Bitcoin’i üretilecek.

İlk Adım Hidroelektrik Enerjisi Kullanımı Olacak

Bu kapsamda DMG ve Argo Blockchain Cuma günü Terra Pool’un duyurusunu yaptı. İlk olarak DMG ve Argo’nun hashrate’ini içerecek olan Bitcoin havuzu şu anda hidroelektrik santrallerinden elde edilen elektrik enerjisini kullanıyor.

Argo Blockchain CEO’su yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Umarız Bitcoin madenciliği endüstrisindeki diğer şirketler de bizim açtığımız yolu takip eder ve iklim ile ilgili daha fazla duyarlılık sergilerler. Bu yaptığımız iş ile gezegenimizi korumada ve ileriki nesillere daha yeşil bir dünya bırakma konusunda önemli bir adım atıyoruz.”

Bu yeni Bitcoin havuzunun açılışı Bitcoin hakkındaki eleştirmenlerin ve çevre aktivistlerinin Bitcoin madenciliğindeki yüksek enerji tüketimlerinin oluşturduğu çevresel yüke karşı yoğun bir şekilde tepki gösterdiği bir dönemin ortasına denk geldi.

Diğer Şirketlerin de Yeşil Enerji Akımına Katılması Amaçlanıyor

İki şirket de, attıkları adımın kripto para madencileri arasında iklim konusundaki duyarlılığı teşvik etmesini amaçlıyor. En temel hedef ise önümüzdeki on yıl içinde sera gazı salınım oranları mümkün olduğunca fazla bir şekilde azaltmak olarak görülüyor.

Uzmanlara göre Bitcoin madenciliği yapmak için kullanılan enerji miktarı 2020 yılının başından beri %80’den fazla arttı. 2020 yılında 71.07 terawatt/saat olan tüketim bu ayın başında 128 terawatt/saat seviyesine geldi. Karşılaştırma yapmak için 2019 yılında Avustralya’nın tümünde temel elektrik şebekesinden kullanım miktarı 192 terawatt/saat olmuştu.

Bitcoin’in Enerji Tüketimi Büyük Şirketlerinkine Eşdeğer

Bank of America’nın kısa bir süre önce yaptığı çalışmada ise Bitcoin’in enerji tüketiminin yılda 200 milyon yolcu taşıyan American Airlines şirketine veya iki milyon insanın çalıştığı ABD federal bürolarındaki elektrik tüketimine denk olduğu saptanmıştı.

Bitcoin savunucuları ise eleştirilerin birer abartı olduğunu düşünüyorlar. Kripto para borsası Kraken’in büyümeden sorumlu başkanı Dan Held, yaptığı açıklamada Bitcoin enerji tüketimi verilerinin cımbızlanarak kötü gösterildiğini iddia etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend