2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Terra Kurucusu Do Kwon’un Başı SEC ile Dertte

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Terraform Labs CEO’su Do Kwon’a ilk mahkeme celbi geçen sene Ekim ayında SEC tarafından yapılmıştı. O dönem ABD’deki Messari konferansına katılan Do Kwon’a SEC’in kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle mahkeme celbi çıkartılmıştı.

Binance indirim kodu

Daha sonra Do Kwon’un avukatları temyize başvurmuştu ancak bu başvuru bugün reddedildi. SEC özellikle Mirror protokolün kullanımıyla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Mirror Protocol, kullanıcıların Tesla ve Apple gibi hisse senetlerinin sentetik versiyonlarını değiş tokuş etmelerini sağlayan, Terra üzerine kurulu merkezi olmayan bir finans (DeFi) platformudur.

Terraform Labs CEO’su, firmasının ABD pazarlarında yeterli bir varlığa sahip olmadığını savundu. Temyiz başvurusunda ayrıca, mahkeme celbinin Kwon’a kişisel olarak değil, hukuk danışmanına teslim edilmesi gerektiği belirtildi.

Mahkeme temyizi reddederken neden olarak, SEC’in Kwon ve Terraform’a, şirketin “ABD’li tüketicilere yönelik pazarlama ve tanıtım yapmaları, ABD merkezli çalışanlarının olması, ABD merkezli kuruluşlarla yapılan sözleşmelerin bulunması ve ABD’ye iş gezileri düzenlemelerinden” dolayı mahkeme celbi vermekte haklı olduğunu söyledi.

Mahkeme ayrıca, elektronik olarak teslim edilen SEC mahkeme celplerine uyulmaması nedeniyle evrakların kendisine şahsen sunulmasının uygun olmadığı iddiasını da reddetti.

Mahkeme bir diğer neden olarak da, Mirror Protocol’de varlık ticareti yapmak için ABD şirketleri ile yapılan iş anlaşmalarından birini örnek gösterdi. ABD merkezli bir ticaret platformuyla yapılan 200.000 dolarlık anlaşma SEC’in gözünden kaçmadı.

Ayrıca Terraform Labs SEC ile olan müzakereleri sırasında, Mirror protokol kullanıcılarının %15’inin ABD içinde olduğunu da belirtmişti. Bu da konunun SEC’in yargı alanına girdiğini gösteriyor.

Terra neden çöktü?

Rapora göre UST’nin dolar ile olan 1:1 sabitini kaybetmesinin ve Terra ekosisteminin çökmesinin arkasında ne herhangi bir hacker, ne saldırı ne de daha önce adı zikredilen Citadel ve BlackRock gibi şirketler var. Rapora göre çöküşün arkasında tek neden var: bazı büyük oyuncuların almış olduğu yatırım kararları.

İlgili Haber:  Terra Kurucusu Do Kwon: Satoshi'den Sonra En Çok Bitcoin Luna Vakfı'nda Olacak

Araştırma şirketi Nansen’e göre, kripto ekosistemine şok dalgaları gönderen TerraUSD (UST) stabilcoinin çöküşü tek bir saldırgana atfedilemez. Bunun yerine, borç verme platformu olan Celsius Network de dahil olmak üzere az sayıda büyük oyuncunun alım satım kararlarının düşüşe katkıda bulunduğunu belirlediler.

Nansen yayınladığı raporda, UST’nin dolar ile olan 1:1 sabitinin bozulmasının arkasında finansmanı güçlü bir kaç kuruluşun aldığı yatırım kararları olduğunu belirtti. Bu kararlar arasında çalkantılı makroekonomik ve piyasa koşulları bağlamında Anchor’a yatırılan UST tahsislerini azaltmanın başı çektiğini ifade etti. Yani özetle, büyük oyuncular Anchor’a yatırdıkları UST’leri makro belirsizlikler karşısında kaybetmemek ve farklı yerlerde değerlendirmek için çektiler ve sonuç UST’nin çöküşü oldu.

Nansen raporunda her ne kadar bu büyük oyuncuların alım satım faaliyetlerinin UST’nin istikrarını bozmaya yönelik herhangi bir özel amaçla yapılmadığını belirtse de, yine de bu alım satımların UST’nin ABD doları ile 1’e 1 sabitini kırmaya hizmet ettiğini ve bunun nihai düşüşe yol açtığını söyledi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar