26 Mayıs 2022, Perşembe
24 C
İstanbul

Dogecoin Madenciliği Türkiye’de Kârlı Bir İş Olabilir mi? Sizin İçin Hesapladık!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Dogecoin topluluğu, “zenginlere yönelik” bir coin olduğunu iddia ettikleri Bitcoin’e karşı DOGE’u “halkın coini” olarak nitelendiriyor. Peki Dogecoin madenciliği, yüklü miktarda paraları ekipmanlara akıtmadan da kârlı bir iş olabilir mi?

Binance indirim kodu

Bitcoin madenciliğinin düşük bir bütçeyle ve özel ekipmanlar olmadan kâr getiren bir iş olmayacağını duymuşsunuzdur. Aslında bakılırsa en büyük altcoinler için durum Bitcoin’de olduğu gibi gözüküyor. Ancak bu, her Dogecoin yatırımcısının yalnızca elinde coin bulundurmakla yetinmek zorunda olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü madencilik havuzları ya da bulut madenciliği sağlayıcıları gibi servisler, küçük balıkların da Dogecoin ağının güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunmasına ve bununla birlikte küçük bir ek gelir elde etmesine yardımcı oluyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Dogecoin Madenciliği Tek Başına Yapıldığında Pek Kârlı Değil

En güçlü oyun bilgisayarları bile kullanılsa Dogecoin madenciliğini tek başına yapmak pek de kâr getiren bir iş değil. Ekran kartını madencilik için kullanmaya kararlı olan kişilerin ise bir madencilik havuzuna katılması mantıklı olabilir. Madencilik havuzları, katılımcıların işlem güçlerini kombine ederek bir sonraki bloktan ödül kazanma olasılıklarını arttırıyor. Bloklardan düşen ödüller, sisteme getirilen işlem gücüne orantılı olarak paylaştırılıyor. Yüksek harcama yapmaktan kaçınmayacak kişiler bu alan için bir madencilik ekipmanı da satın alabilir. Dogecoin hem ekran kartlarıyla (GPU) hem de işlemciler ile (CPU) madencilik yapılmasına izin veriyor. Ancak GPU madenciliği daha verimli çalışıyor. Dogecoin (ve Litecoin) madenciliği için özel kodlar ile üretilmiş ASIC madencileri ise daha da verimli bir iş çıkarıyor. 2014 yılından bu yana Dogecoin ile Litecoin madenciliği birleşik bir şekilde gerçekleştiriliyor.

DOGE ve LTC madenciliği için en popüler ürünlerden biri ise AntMiner L3. Ancak bu cihazın, Bitmain’in birçok madencilik ekipmanı gibi her daim stok dışı olma gibi bir problemi bulunuyor. İkinci el cihazlar için bile döviz bazında 4 haneli ücretler isteniyor.

Para Kazanmak İçin Para Harcamak

Tüm bunların üstüne bir de tabii ki elektrik ücreti ekleniyor. Örneğin Antminer L3++’ın 1.050 Watt kadar bir enerji tüketimi var. Bu enerji tüketiminde cihaz saniyede 596 Megahash (MH/s) hash oranı sunuyor. Ancak yalnızca bu cihaz ile sıradaki Dogecoin’i madenden çıkarma şansı yine de düşük kalıyor. Çünkü 596 MH/s değeri, ağ üzerindeki toplam hash oranının tamamına orantılanıyor. Ağın toplam hash oranı ise bu yazının yazıldığı anlarda 356 Terahash (TH/s) civarında bulunuyor. Bu değeri Antminer L3’ün 596 MH/s’lik hash gücüne oranladığımızda 597.315 gibi bir değere ulaşıyoruz. Yani tek cihaz ile Dogecoin ağındaki toplam hash oranının yalnızca 600.000’de 1’ini oluşturuyoruz. Sonuçta istatistiksel olarak konuşacak olursak, 10.000 DOGE değerindeki (bu yazının yazıldığı anlarda 2.000 dolar) ödüle kavuşabilmek için, bir Antminer cihazının 597.315 adet Blok süresince beklemesi gerekiyor. Dogecoin’in blok kırılma zamanları her ne kadar kısa olsa da (1 dakika kadar), bu, tek bir Antminer cihazıyla madencilik havuzlarına girilmeden ödül alabilmek için 400 gün beklenmesi anlamına geliyor.

İlgili Haber:  Dogecoin %225 Değer Kazanarak Beşinci En Büyük Kripto Para Oldu

DOGE Madencilik Havuzu

Mantıklı olan, kendi hash oranını bir madencilik havuzuna aktarmak gibi görünüyor. Bu sayede, madencilik yapmak isteyen kişi, bir blok ödülü kazanma şansını ciddi derecede arttırıyor. Tabii ki madencilik havuzlarında madenciler, blok ödülünün sadece bir kısmını kendileri alabiliyor. Kural olarak, ödülller havuza sağlanan hash oranıyla orantılı bir şekilde dağıtılıyor. Ancak bu madencilik havuzu işletmecilerinin de bunu hayır işi olarak yapmadığını belirtmek gerekir. Madencilik havuzları da üyelerinden komisyon talep ediyor. Bu komisyon genel olarak %1 ila %3 arasında değişiyor ve ödül sisteminden direkt olarak işletmeciye aktarılıyor.

Dogecoin madenciliği şu sıralar birçok Avrupa ülkesinde maliyeti bile kurtarmıyor. Elektrik ücreti bedava olmadığında Antminer L3 gibi makineler bile kullanılsa maliyetler gelirlerden yüksek kalıyor. Madencilik algoritması her ne kadar Bitcoin’inki kadar işlem gücü kullanmasa da, Dogecoin’in de bir Proof of Work (iş ispatı) coini olduğunu hatırlamak gerek. Örneğin Almanya’da elektriğin kilowatt fiyatı geçtiğimiz yıl 0.39 dolar seviyelerindeydi. Bu değerler hesabımıza kattığımızda, Dogecoin fiyatını şu sıralar olduğu gibi 0.20 dolar baz alırsak, Almanya için Dogecoin madenciliği yıllık olarak 1.262 dolar zarar getiriyor. Buraya dikkat, yani madencilik yapıldığı için kazanmak yerine cepten daha fazla para çıkıyor.

Aynı değerleri, bu yazının yazıldığı anlarda elektrik ücreti kilowatt başına yaklaşık olarak 0.063 dolar olan Ankara için değerlendirdiğimizde ise, Antminer L3 madencilik ekipmanının fiyatı hariç, %1’lik havuz komisyonu dahil, günlük olarak 4.72 dolar, yıllık olarak ise 1.722 dolar gibi bir kar ortaya çıkıyor. Siz de kendiniz hesaplamak isterseniz buradan elektrik ücretlerini, hash oranını ve komisyon değerlerini girerek Dogecoin madenciliği muhtemel kar-zararınızı öğrenebilirsiniz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar