7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

Dogecoin Twitter’da Bitcoin’den Daha Popüler Hale Geldi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Geçen ay Twitter kullanıcıları, Bitcoin’den daha fazla Dogecoin hakkında konuştu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kripto takipçisi ICO Analytics’ten alınan verilere göre Dogecoin geçtiğimiz ay Twitter’da Bitcoin’den daha fazla konuşuldu.
  • Pek çok ünlü ismin, rock yıldızının ve hatta hükümet yetkililerin Dogecoin ile ilgili açıklamalarda bulunması kripto paraya popülerlik kazandırdı.
  • Dogecoin’in en büyük destekçisi ise, hiç şüphesiz, Tesla CEO’su Elon Musk.

Kripto takipçisi ICO Analytics’ten alınan verilere göre, geçen ay Twitter’da en çok bahsedilen kripto para Dogecoin oldu. DOGE, piyasa değerine göre en büyük kripto para olan Bitcoin’i bile geride bıraktı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Dogecoin Piyasa Değeri 6.5 Milyar Doların Üzerine Çıktı

ICO Analytics’e göre Dogecoin, Şubat ayında sosyal medya sitesinde kripto ile ilgili tüm konuşmaların %10.4’üne teşkil etti. Bitcoin ise %10.1 oranında kaldı.

Kripto para ile ilgili tweetler, 17.000 aktif kullanıcısı olan Ethereum tabanlı merkezi olmayan borsa Uniswap’inkinden 10 kat daha yüksek seviyede idi.

Dogecoin, 2013 yılında Shiba Inu köpeğinden ilham alınarak mizah amaçlı üretilen bir kripto para idi. Bugün ise kripto paranın piyasa değeri 6.5 milyar Doların üzerinde. Üstelik ünlüler, rock yıldızları, teknoloji girişimcileri ve hatta hükümet yetkilileri sosyal medyada sıklıkla Dogecoin’den bahseder hale geldi.

Dogecoin’in En Büyük Hayranı Elon Musk

Dogecoin’in en büyük hayranlarından biri, hiç kuşkusuz, geçmişte kendisini Dogecoin’in CEO’su olarak tanımlayan Elon Musk. 49 yaşındaki milyarder, Şubat ayında Dogecoin odak noktasıyla bir tweet çılgınlığı başlattı ve kripto paranın fiyatının artmasına yardımcı oldu.

Dogecoin’in popülerliği, Elon Musk ve Twitter ile sınırlı değildi. Kripto para, video uygulaması TikTok’ta da oldukça konuşulur hale geldi.

İlgili Haber:  Bitcoin Saklama Firması Bakkt, New York'ta BitLicense Aldı

Bu tür bir popülerlik, altcoin’in fiyatının hızla yükselmesini sağladı. Piyasa aracı CoinGecko’ya göre, DOGE Ocak 2020’de 0.002 Doların altındayken geçen ay tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0.083 Dolara kadar çıktı. Bu yaklaşık %4050 oranında bir artış anlamına geliyor.

Bu arada Dogecoin birkaç nedenden ötürü eleştiriliyor. Kripto parada tek bir adres, toplam arzın %27’sinden fazlasını elinde tutuyor. Bu durum, fiyatların yapay olarak şişirilmesi konusunda endişelere yol açıyor. Musk’ı da rahatsız eden nokta bu.

Ayrıca Dogecoin ağında uzun süredir aktif bir gelişme olmamıştı. Bu da işlem yapmada bazı sorunlara yol açıyordu; ancak bu haftanın başlarında yayınlanan yeni güncellemenin bu sorunları çözeceği düşünülüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar