30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Dogecoin vs Shiba Inu: Köpek Coinlerin Savaşı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Dogecoin’in başarısı, çok sayıda rakip projeye de ilham kaynağı oldu. Bunların başında da ismini DOGE’un maskotu olan köpek cinsinden alan Shiba Inu yer alıyor. İki coini karşılaştırdık ve hangi köpekli coinin “dört ayak üzerine düşebileceğini” kestirmeye çalıştık.

Binance indirim kodu

Bir zamanlar bir şaka projesi olarak Dogecoin (DOGE) son zamanlarda Elon Musk’tan aldığı destek ile beraber biraz daha ciddi bir hal aldı. Son olarak ABD’nin en büyük borsası olan Coinbase’in de Dogecoin’i listeleyeceğini açıklamasından sonra DOGE üzerindeki heyecan dalgası tekrar hareketlendi. Bununla birlikte kripto para dünyasında sayısız yeni şaka coini ortaya çıktı ve özellikle Uniswap gibi Ethereum tabanlı merkeziyetsiz borsalarda (DEX) ve yarı merkeziyetsiz Binance Smart Chain ağında yatırımcılardan yardım bekliyorlar. Dogecoin toplamda yaklaşık 70 milyar dolarlık piyasa değeriyle beraber diğer coinlerden farklı bir ligde mücadele etse de Shiba Token (SHIB) de kripto para alanında kendisini göstermeye başladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Shiba Inu’nun Kullanım Senaryoları

Çok da şaşırtıcı olmayan ve şaka coinlerinden beklenen tipik bir özellik olan “fiyat yükselişinin” yanında SHIB ayrıca şu anda geliştirme aşamasında olan kendi DeFi ekosisteminde önemli bir rol oynuyor. ShibuSwap adı verilen borsa şu anda SHIB’in internet sayfasında, son güvenlik testlerinin ve güncellemelerin yapıldığı şeklinde bahsediliyor. ShibuSwap’ın piyasaya çıkışıyla beraber SHIB coinlerini “stake etmek” mümkün olacak ve stake edilen SHIB’lerden, ödül olarak henüz piyasaya çıkmamış bir başka şaka coini olan BONE verilecek. Ayrıca likidite madenciliğinin de başlatılacağı söyleniyor. Ancak projenin “woof paper’ına (hav kağıdı)” göre ödüllerin merkezi Bitcoin borsalarının cüzdan adreslerine çekilmesi mümkün olmayacak.

Dogecoin’in Kullanım Senaryoları

Dogecoini 2013 yılının sonlarında, Bitcoin’in etrafında yükselen ilgiye şaka yollu bir tepki olarak doğdu. Bir yıl sonra ise Doge topluluğunun gerçekleştirdiği bir PR etkinliği ses getirdi. Düzenledikleri yatırım toplama etkinliğinde Dogecoin topluluğu, Jamaikalı bir bobsled takımını Soçi’de düzenlenen kış olimpiyatlarına gönderebilmek için 26 milyon adet (o zamanki değeri 25.000 dolar, şimdiki değeri ise 12 milyon dolar) DOGE topladı. Buna rağmen Dogecoin’in ana kullanım alanı temel olarak ödemeler ile sınırlı kaldı. Dogecoin’i ödeme yöntemi olarak kabul eden kurum sayısı bir elin parmaklarını geçmese de örneğin sosyal ağlarda bahşiş vermek için Dogecoin’in kullanıldığı gözlendi. Hatta Tesla CEO’su Elon Musk bile kısa bir süre önce Dogecoin’i bir gün ödeme yöntemi olarak kullanabileceğinin sinyallerini verdi.

İlgili Haber:  Trump ve Biden Tartışması Piyasaları Etkiledi: Bitcoin’de Durum Ne?

Sonuç olarak, Mark Cuban’ın da geçmişte dediği gibi, DOGE ve SHIB gibi coinler ile uğraşmak şans oyunu oynamaktan daha karlı olabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar