30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Dogecoin Yaratıcısı Jackson Palmer, Kripto Para ile İlgili Dikkat Çeken Açıklamalar Yaptı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Piyasa değerine göre en büyük kripto paralardan Dogecoin’i kurucusu Jackson Palmer, kripto para ekosistemine karşı ilginç açıklamalar yaptı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Jackson Palmer, 2015 yılında Dogecoin’den ayrıldı.
  • Son açıklamaları da muhtemelen kripto para dünyasına geri dönmeyeceğini gösteriyor.

Dogecoin’in kurucu ortaklarından Jackson Palmer, kripto paraların “bugünkü kapitalist sisteminin en kötü parçalarına sahip olduğunu” iddia etti.

Binance indirim kodu

“Kripto Para, Hiper-Kapitalist Bir Teknoloji”

2013 yılında Billy Markus ile birlikte Dogecoin’i kuran Jackson Palmer, geçtiğimiz gün Twitter üzerinden kripto para endüstrisi ile ilgili çeşitli açıklamalar paylaştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Palmer, bir tweetinde, “Yıllarca çalıştıktan sonra, kripto paranın öncelikle vergiden kaçma, azaltılmış düzenleyici gözetim ve yapay olarak zorlanan kıtlığın bir kombinasyonu yoluyla yandaşlarının zenginliğini artırmak için inşa edilmiş, doğası gereği sağcı, hiper-kapitalist bir teknoloji olduğuna inanıyorum.” dedi.

Palmer, ayrıca, “Ademi merkeziyetçilik iddialarına rağmen kripto para endüstrisi, sözde yerini almayı planladıkları mevcut merkezi finansal sisteme bağlı kurumların çoğunu içerecek şekilde gelişen güçlü bir varlıklı kişiler karteli tarafından kontrol ediliyor.” dedi.

Dogecoin kurucu ortağı son olarak “Kripto para, günümüz kapitalist sisteminin en kötü kısımlarını (örneğin yolsuzluk, dolandırıcılık, eşitsizlik) almak ve ortalama kişi için koruma veya güvenlik ağı işlevi gören müdahalelerin (örneğin denetimler, düzenleme, vergilendirme) kullanımını teknik olarak sınırlamak için yazılım kullanmak gibi bir işleve sahip.” diye ekledi.

Palmer, Kripto Para Ekosistemini “Toksik” Olarak Nitelendirdi

Tüm bu açıklamalar, sadece geçen yıl %6.000’lik bir artış yakalayan ve şu anda 26 milyar Dolarlık piyasa değerine sahip olan Dogecoin’in kurucusundan gelince kripto endüstrisinin dikkatini çekti. Bu anlamda, her ne kadar kripto para ekosistemi ile alay etmek için geliştirilmiş olsa da Dogecoin kurucusu, artık bu endüstride gülünecek bir şey göremiyor…

İlgili Haber:  Ethereum Rakibi Polkadot, Bir Günde %25 Fiyat Artışı Kaydetti: İşte Nedeni

Palmer, kripto paranın “finansal olarak çaresiz ve saf” kişilerden para koparmak için “gölgeli iş bağlantıları” kullanmasını eleştirdi. Palmer, “Bunun nedeni, insanların çabucak zengin olabileceklerini düşündükleri bir varlığı satın almalarıdır.” dedi.

Tüm bu açıklamaların aslında milyarder olabilecek bir kişiden geldiği düşünülse de bu Palmer’ın kripto para dünyasına yaptığı ilk eleştiri değil. 2015 yılında Palmer, kripto para ekosistemini “toksik” olarak nitelendirmiş ve Dogecoin’deki görevinden ayrılmıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar