Dogecoin’den İlham Alarak Üretilen Shiba Inu (SHIB) Bir Günde %128 Yükseldi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 3 ay önce

blank

Shiba Inu (SHIB) uçuşa geçti. SHIB arzının %50’si ise Ethereum geliştiricisi Vitalik Buterin’de bulunuyor.

blank

Haberin Özeti

  • Shiba Inu’nun (SHIB) fiyatı geçen hafta %734 oranında arttı.
  • Anonim geliştiriciler, geçtiğimiz yıl içinde token arzının %50’sini Vitalik Buterin’in cüzdanına gönderdi.
  • Bu tokenlerin “yakıldığı” iddia edilse de, Buterin’in SHIB varlıklarına tam erişimi bulunuyor. Şu an itibariyle Buterin, 8 milyar Dolar değerinde SHIB’in sahibi.

Dogecoin’den ilham alarak üretilen birçok köpek temalı şaka tokeninden biri olan Shiba Inu (SHIB), son 24 saatte %128 yükseldi. Şu anda 0.00001593 Dolardan işlem gören kripto paranın dolaşımda 6.2 milyar Dolarlık bir arzı olduğu dile getiriliyor. Bu, Shiba Inu’yu 28. en büyük kripto para yapıyor.

Vitalik Buterin, SHIB Arzının %50’sine Sahip

Ancak kripto paranın piyasa değeri aslında çok daha yüksek: Ethereum geliştiricisi Vitalik Buterin, 505 milyar SHIB’i (bugünün fiyatıyla 8 milyar Dolar değerinde) elinde tutuyor. Bu, onu Shiba Inu’nun en büyük balinası yapıyor. Bu, aynı zamanda Buterin’in de en büyük varlığı olarak dikkat çekiyor. Buterin, ETH’de 1.3 milyar Dolar tutuyor. Buterin’in varlıkları da hesaba katılırsa Shiba Inu, 12. en büyük kripto para olur.

Ancak daha da garibi; Buterin’in aslında SHIB ile hiçbir ilgisi yok. Tokenin anonim geliştiricileri, kripto para arzının %50’sini dolaşımdan çıkarmak için Buterin’in adresine gönderdiklerini açıkladı. Bu şekilde arz sınırlanır ve talep artmaya devam ettiği sürece fiyat da yükselebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Şu ana kadar kripto para iyi bir performans gösterdi. Geçen Ağustos’ta başlatılan SHIB, son yedi günde %734 oranında artış yaşadı.

Buterin, Elindeki SHIB’i Satabilir mi?

Ancak Buterin’e gönderilen SHIB miktarı kafa karıştırıyor. Teknik olarak bu tokenlerin hiçbiri yakılmadı ve Vitalik Buterin, istediği anda elindeki SHIB’i satabilir. Bu kadar yüklü bir miktarda SHIB’in dolaşıma girmesi ise kripto para fiyatını rekor seviyede düşürebilir.

Öte yandan, Ethereum gibi gün geçtikçe güçlenen ve kripto piyasasındaki hakimiyeti ile Bitcoin’in en önemli rakibi olan bir projenin geliştiricisi olarak Buterin, elindeki SHIB’i tamamen satmak ve piyasayı alt üst etmek riskini göze alamayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend