9 Ağustos 2022, Salı
24.6 C
İstanbul

Dogecoin’den İlham Alarak Üretilen Shiba Inu (SHIB) Bir Günde %128 Yükseldi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Shiba Inu (SHIB) uçuşa geçti. SHIB arzının %50’si ise Ethereum geliştiricisi Vitalik Buterin’de bulunuyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Shiba Inu’nun (SHIB) fiyatı geçen hafta %734 oranında arttı.
  • Anonim geliştiriciler, geçtiğimiz yıl içinde token arzının %50’sini Vitalik Buterin’in cüzdanına gönderdi.
  • Bu tokenlerin “yakıldığı” iddia edilse de, Buterin’in SHIB varlıklarına tam erişimi bulunuyor. Şu an itibariyle Buterin, 8 milyar Dolar değerinde SHIB’in sahibi.

Dogecoin’den ilham alarak üretilen birçok köpek temalı şaka tokeninden biri olan Shiba Inu (SHIB), son 24 saatte %128 yükseldi. Şu anda 0.00001593 Dolardan işlem gören kripto paranın dolaşımda 6.2 milyar Dolarlık bir arzı olduğu dile getiriliyor. Bu, Shiba Inu’yu 28. en büyük kripto para yapıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Vitalik Buterin, SHIB Arzının %50’sine Sahip

Ancak kripto paranın piyasa değeri aslında çok daha yüksek: Ethereum geliştiricisi Vitalik Buterin, 505 milyar SHIB’i (bugünün fiyatıyla 8 milyar Dolar değerinde) elinde tutuyor. Bu, onu Shiba Inu’nun en büyük balinası yapıyor. Bu, aynı zamanda Buterin’in de en büyük varlığı olarak dikkat çekiyor. Buterin, ETH’de 1.3 milyar Dolar tutuyor. Buterin’in varlıkları da hesaba katılırsa Shiba Inu, 12. en büyük kripto para olur.

Ancak daha da garibi; Buterin’in aslında SHIB ile hiçbir ilgisi yok. Tokenin anonim geliştiricileri, kripto para arzının %50’sini dolaşımdan çıkarmak için Buterin’in adresine gönderdiklerini açıkladı. Bu şekilde arz sınırlanır ve talep artmaya devam ettiği sürece fiyat da yükselebilir.

Şu ana kadar kripto para iyi bir performans gösterdi. Geçen Ağustos’ta başlatılan SHIB, son yedi günde %734 oranında artış yaşadı.

Buterin, Elindeki SHIB’i Satabilir mi?

Ancak Buterin’e gönderilen SHIB miktarı kafa karıştırıyor. Teknik olarak bu tokenlerin hiçbiri yakılmadı ve Vitalik Buterin, istediği anda elindeki SHIB’i satabilir. Bu kadar yüklü bir miktarda SHIB’in dolaşıma girmesi ise kripto para fiyatını rekor seviyede düşürebilir.

İlgili Haber:  Kenya’daki Bir Golf Turnuvasına Girişlerde Stabilcoin'le Ödeme Yapılacak

Öte yandan, Ethereum gibi gün geçtikçe güçlenen ve kripto piyasasındaki hakimiyeti ile Bitcoin’in en önemli rakibi olan bir projenin geliştiricisi olarak Buterin, elindeki SHIB’i tamamen satmak ve piyasayı alt üst etmek riskini göze alamayabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar