13 Ağustos 2022, Cumartesi
23.5 C
İstanbul

Dogecoin’in Rakibi Shiba Inu’ya Yatırım Yapan İki Kardeş Bir Gecede Milyoner Oldu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

17 Nisan sabahı, New York, Westchester’daki iki kardeş, şaka olarak oluşturulan kripto para birimi Shiba Inu‘ya yaptıkları bir yatırım sayesinde, bir gecede milyoner olduklarını öğrenerek uyandılar.

Binance indirim kodu

CNN’e konuşan ve anonimliklerini korumak için soyadlarının yayınlamamasını isteyen 42 yaşındaki Tommy ve 42 yaşındaki James, Shiba Inu denilen tuhaf bir dijital varlığa birkaç yüz dolar yatırmışlardı. Yatırım yaptıkları esnada SHIB koinin değeri bir kuruş olmasına karşın, kripto uzmanı olan bir arkadaşı onlara bunun büyük paralar kazandırma ihtimali olduğuna inandığını söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Tommy, “Bitcoin’in durumunu düşündüm. Bir zamanlar çok ucuzdu ama şu an 50.000 dolar seviyesinde. Yani çok düşük değerli bir şey kısa zamanda değerlenebiliyor. Shiba Inu için de neden olmasın dedim. Değeri sıfıra düşse bile en fazla bir kaç yüz dolar kaybedecektim. Bunu bir nevi şans oyunu olarak gördüm.

Şubat sonunda yaptıkları yatırımdan iki aydan kısa bir süre sonra hayatları değişti.

Bir gecede milyoner olan kardeşler, şaka tokenlerinin çok riskli olduğu noktasında uyarıyor. Bir gecede milyoner olan kardeşler, şaka tokenlerinin çok riskli olduğu noktasında uyarıyor.

Kripto paralar 2021’de adeta patlama yaşadı. Yıllarca Wall Street tarafından ya görmezden gelinen ya da alay konusu olan bitcoin ve daha az bilinen altcoinler, şu sıralar benzeri görülmemiş bir yatırımcı ilgisi görüyor. Bitcoin, Ocak ayından bu yana yaklaşık %70 arttı ve şaka olarak başlayan ve hala bir doların altında olan Dogecoin ise %11.000’den fazla arttı.

Ancak kripto para birimleri son derece riskli ve yasal olarak düzenlenmemiş yatırımlardır. Fiyatların çılgınca dalgalandığı bilinen bir gerçek. Ve dijital paralar, yatırımcıların sonsuza kadar fonlarından mahrum kalmasına neden olabilecek saldırıya uğramış bir sunucu, silinmiş bir dosya veya kayıp bir şifre gibi diğer benzersiz risk türlerini de beraberinde getirir.

James ve Tommy başlangıçta 200$ yatırım yaparak bir nevi zar attılar. Ayrıca bu yatırım fikrini annelerine, babalarına, kız kardeşlerine ve diğer birkaç aile üyesine de söylediler.

Tommy, “Annem ve kız kardeşim kuşkuluydu ama ikisi de 100’er dolar koydu. Birkaç hafta sonra, yaklaşık %300 artınca, her biri 100 dolar daha koydu ve sonra artmaya devam etti.

İlgili Haber:  Bitcoin Madenciliği Saldırılarına Karşı Bazı Uyarılar

Toplamda, tüm aile üyeleri yaklaşık 8.000 dolarlık Shiba Inu satın aldı.

Pandemiden önce, kardeşlerin ana gelir kaynağı düğün videoları çekmekten geliyordu, ancak Covid-19 salgını neredeyse işlerini durma noktasına getirdi. Normalde 30 ile 40 arası düğün işi alan kardeşler o yıl ancak 8 iş alabilmişti.

Çok fena durumdaydık” diyor Tommy. “ABD hükümetinin teşvik paketleri bizi ayakta tutmaya yetmiyordu. Genelde pozitif bir insanım ama gerçekten çok zordu ve geleceği bilmemek biraz korkutucuydu.

Shiba koine yatırım yaptıktan sonra, kazançlarındaki değişime inanamıyorlardı. Nisan ortasında yine bir düğün videosu çekerken bir yandan da Shiba grafiğine bakıyorlardı. Yatırımları hızla 100.000$’a ulaşmıştı ve tırmanmaya devam ediyordu.

Ertesi sabah uyandığımızda iki katına çıkmıştı. Gözlerimize inanamıyorduk” diyor Tommy.

Sonra 700.000 dolara çıktı ve kardeşime bir milyonu bulacağını söyledim. Telefonumdan fiyat grafiğini sürekli yeniliyordum.

Ve ertesi gün olan oldu.

O gün 8000 dolarlık yatırımımız 1 milyon dolara vurmuştu ve annem ve kız kardeşim gerçek olmadığını düşünüyorlardı.

13 Mayıs 2021 Perşembe itibariyle ailenin 8000 dolarlık yatırımı 9 milyon dolara ulaşmıştı.

Kardeş nasihati

Tommy ve James’in paralarını nasıl kullanmayı planladıklarına gelince, tam olarak emin değiller. Henüz yatırımlarını tam anlamıyla nakite çevirmemişler ve merkezi olmayan bir takas platformu olan ShibaSwap‘ı beklediklerini söylüyorlar.

Tommy, “Her şey o kadar hızlı oldu ki, bu parayla neler yapabileceğimizi bile bilmiyoruz” diyor.

Ama ilk işimiz anne ve babamıza yardım etmek olacak.

Kardeşlerin bu çılgın başarısını taklit etmeyi düşünenler için James bir uyarıda bulunuyor: “Kaybetmek istemediğiniz parayı bu tokenlere yatırmayın” diyor.

Şaka tokenleri çok yüksek riskli ve bunlara ne olacağını bilmek çok zor. Shiba hayatımızı değiştirmiş olsa da, tipik olarak böyle olmadığını biliyoruz.

Analistler ve uzmanlar, Shiba Inu, Safemoon ve Dogecoin gibi şaka tokenlerinin çok riskli olduğunu belirtiyor ve yatırımcıları uyarıyorlar.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar