30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Dogecoin’in Yaratıcısı 9 Milyar Dolara Çıkan Akıl Almaz Yükseliş Karşısında Şaşkına Döndü

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Dogecoin’in kurucusu Billy Markus, 2015 yılında DOGE zulasını kullanılmış bir Honda Civic’e eşdeğer bir miktara sattığını açıkladı.

Binance indirim kodu

Markus, bu haftanın başlarında Reddit’in Dogecoin alt dizinine yazdığı açık bir mektupta yorumda bulundu ve kendisini topluluğun yeni üyelerine tanıtmaya çalıştı. Ocak sonundan bu yana %900 kazanç elde eden Dogecoin çılgınlığını gördükten sonra bir açıklama yapmak isteyen Markus, DOGE’nin “gerçek değeri” olduğuna inandığı şeyin ana hatlarını çizmeye çalıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Yazıda Markus, Coin 2013’te şaka olarak başladığından beri bir aşk-nefret ilişkisi gibi görünen Dogecoin’in tarihi hakkında bir bağlam sağladı.

Mühendis, 2015 yılında topluluktan gelen çevrimiçi taciz nedeniyle Dogecoin’den çekildiğini ve topluluğun gittiği yönden rahatsız olduğunu açıkladı. Aynı yıl, Markus işini kaybettiği için mali kaygılarla da karşılaştığını ve Dogecoin‘ini nakite çevirmeye karar verdiğini söyledi.

2015’te sahip olduğu tüm kriptoları, işten çıkarıldıktan ve o sırada azalan birikimi nedeniyle korkuya kapıldıktan sonra satmak zorunda kaldığını belirten Markus, toplamda kullanılmış bir Honda Civic satın almaya yetecek kadar coini olduğunu ve hepsini vererek satış işlemini gerçekleştirdiğini dile getirdi.

“Dogecoin milyonlara hizmet veren şirketlerle kapışmayı hak ediyor mu?”

Değerdeki akıl almaz artışın, DOGE’nin gerçek değerinin ne olduğunu sorguladığı için kendisine çok az şey ifade ediyor gibi göründüğünü açıklayan Markus, üretken olmayan bir coine birçok önde gelen ABD şirketiyle karşılaştırılabilir bir piyasa değeri sağlayacağından 1 dolarlık bir rallinin tartışmalarını “anlayamayacağını” belirtti.

İnsanların Dogecoin’in 1 dolara yükseleceğinden bahsettiklerini ve bunun Boeing, Starbucks, American Express, IBM gibi milyonlara hizmet sağlayan gerçek şirketlerden piyasa değerini daha büyük hale getireceğini belirten mühendis, “Dogecoin bunu hak ediyor mu?” sorusunu sorarak bunun anlayamadığı bir konu olduğunu açıkladı.

İlgili Haber:  Yatırımcı Bill Miller, Bitcoin ile Birlikte MicroStrategy Tahvilleri Satın Aldı

Markus, Dogecoin’in gerçek değerinin topluluğa ait olduğunu belirterek bu paranın iyilik yapma potansiyeli olduğunu iddia etti. Topluluğun neşe, nezaket, eğlence, empati, yaratıcılık ve saçmalığı bünyesinde barındırmasının “DOGE’nin gerçek değeri”ni ifade ettiğine inanan Markus’un mektubu, 4 Şubat’ta Elon Musk’ın tweet atmasının ardından %50 artan coinin fiyatı ile DOGE’ye yönelik yenilenen ilgi ve spekülasyonun ardından geldi.

2019’da Musk, Dogecoin topluluğu tarafından varsayımsal CEO olarak seçilmişti. 11 Şubat’ta yapılan Twitter anketi sonucunda kendisinden şaka amaçlı olarak “Dogecoin’in varsayımsal CEO’su” olarak bahseden Musk, oğlu için DOGE’u satın aldı. Markus ise dünyanın en zengin adamının ilgisini oldukça gerçeküstü gördüğünü açıkladı.

Birkaç saat içerisinde hayata geçirdiği bir şeyin artık internet kültürünün bir parçası olmasını son derece garip bulan Markus, Elon Musk’ın bunun hakkında konuştuğunu görmenin çok eğlenceli olduğunu ve kendisine saçma gelse de kocaman bir yükselişin gerçekleştiğini yadsıyamacağını dile getirdi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar