12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

Dolandırıcılar Kredi Kartlarını Bırakıp Bitcoin’e Yönelmeye Başladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

MyChargeBack’in küresel operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı Michael Cohen; dolandırıcıların, kripto işlemlerinin geri dönüşü olmayan doğasından faydalandığını söylüyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin (BTC) ilk ortaya çıktığında satış noktalarından biri, işletmelere kredi kartlarından daha iyi koruma sağlamasıydı. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, 10 Kasım 2008’den itibaren Bitcoin işlemlerinin anında sonuçlanmadığı gerçeğinden yakınan James A. Donald’ın şikayetini savunsa da ilk etapta gönderdiği en eski e-postalarından birinde, anında reddedilemezliğin Bitcoin için bir özellik olmadığını ancak yine de mevcut sistemlerden çok daha hızlı olduğunu belirtmişti. Kağıt çeklerin bir veya iki hafta sonra geri dönebileceğinin ve kredi kartı işlemlerine 60 ile 180 gün sonrasına kadar itiraz edilebileceğinin altını çizen Nakamoto, Bitcoin işlemlerinin ise bir veya iki saat içinde yeterince geri döndürülemez hale gelebileceğine dikkat çekmişti.

Binance indirim kodu

Dolandırıcılar kriptoyu bir araç olarak kullanıyor

Başkan yardımcısı Cohen’e göre, bazı durumlarda işlem tarihinden 18 ay sonra kredi kartı ters ibrazları da mümkün olabiliyor. Kredi kartı ters ibrazlarının iki tür sınıflandırması var:

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank
  • Yetkisiz kullanım (kişinin kredi kartına bir suçlu tarafından erişim sağlandığında),
  • Yetkilendirilmiş kullanım (bir kart sahibinin bir işleme izin verdiği ancak sonuçtan memnun olmadığı durumlarda).

Cohen, kripto söz konusu olduğunda MasterCard ve Visa gibi kredi şirketlerinin kripto ve kumar gibi bazı sektörleri ikinci kategorinin dışında tutması nedeniyle tüketicilerin yalnızca yetkisiz işlemlerde paralarını geri kazanma şansına sahip olabileceğini söyledi. Cohen, kriptoyu bir araç olarak kullanan dolandırıcıların her yerde bulunmasının kriptonun kitlesel olarak benimsenmesini engellediğini belirterek bir dolandırıcı için para toplama aracı olarak Bitcoin’e sahip olmanın çok mantıklı olduğunu açıkladı. Bu aracın, kriptonun genel ve evrensel kullanımını teşvik etmek isteyenlerin ilgisizliğine hizmet ettiğini düşündüğünü belirten başkan yardımcısı, dolandırılan insanların bu sürece engel olacaklarını ve Bitcoin kullanımını teşvik edecek olanların bu insanlar olmayacağını kaydetti.

İlgili Haber:  Cardano'nun Piyasa Değeri 28 Milyar Dolara Yükseldi

Cohen, dolandırıcıların en tipik türlerinden birinin, bir müşteriye bazı ürün veya hizmetler (en yaygın olanı döviz ticareti ile ilgili) sunanlar olduğunu söyledi. Bu senaryonun son aşamasında, dolandırıcının kurbanı hizmet için ödeme yapmaya veya sözde hesabına kripto para kullanarak para yatırmaya ikna edeceğini düşünen Cohen, bu tarz durumlarda kurbanlar için her şeyin kaybolmuş olmadığını ve telafi için potansiyel yollar olabileceğini belirtti.

Cohen’in şirketi MyChargeBack, kurbanların blok zincirindeki hareketlerini takip ederek dolandırıcıları belirlemelerine yardımcı oluyor. Bu süreçte suçlular, suçlarının gelirlerini genellikle paraya çevirmeden önce bir kripto değişimi gerçekleştiriyorlar. Cohen, birçok kripto borsasının bu konuda anlayışlı olduğunu ve hizmetlerini kötü amaçlarla kullanan kullanıcıları ortadan kaldırmak için gerçekten istekli olduğunu söyledi.

Son zamanlarda ABD Hazine Bakanlığı’nın iki ofisi, kripto şirketlerine başta borsalar olmak üzere kötü amaçlı yazılım saldırı ödemelerini işleme koymaları ve ilerletmeleri konularında tavsiyelerde bulundu. Birkaç gün sonra ise ABD hükümeti, tescilsiz bir ticaret platformu işletme suçundan dolayı BitMex ve kurucusunun peşine düştü. Kripto düzenlemeleri dünya çapında sıkılaştıkça, suçluların haksız şekilde elde ettikleri gelirleri nakde çevirebilmeleri giderek daha zor hale gelecektir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar