Doların Zayıflamasıyla Birlikte Kısa Vadeli Boğa Durumu Güçlenirken Bitcoin 51.000 Dolara Çıktı

Son güncelleme: 1 ay önce

ABD doları endeksi (DXY), Bitcoin (BTC) fiyatı için kısa vadeli bir rallinin ve zirvenin sinyallerini veriyor.

Bitcoin fiyatının genellikle doların değerindeki bir düşüşle çakıştığına dair bir anlatı bulunuyor.

Altın ve Bitcoin gibi değer depoları teorik olarak dolar karşısında fiyatlandırıldığı için DXY’deki düşüş trendi, BTC’nin fiyatı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Bitcoin 50.000 dolar seviyesine yeniden kavuştu

Doların sağlamlaşma sürecine girmesi üzerine Bitcoin, bugün itibariyle 50.000 doların üzerine çıktı ve 51.600 dolarlık direnç seviyesini bir kez daha test etme yoluna girdi.

51.600 doların üzerinde 56.000 dolara kadar çok az direnç bulunduğu için bu seviyeyi geçmek, kısa vadede yukarı yönlü ivmeyi sağlamak için kritik öneme sahip gibi görünüyor.

Mart 2020’de 3.600 doların altını tahmin eden anonim tüccar Bitcoin Jack, en iyi tahminin, doların burada üst sınırları zorlayacağı yönünde olduğunu ve sonraki 2 hafta içinde onaylanmış bir 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketi görmenin çok olası göründüğünü belirtti.

Doların, hareketini azalışla birlikte sürdürmesi ve Bitcoin’in yükseliş sürecine girmesiyle birlikte BTC aynı anda iki makro faktörden yararlanabilir.

Birincisi, doların düşüşü doların değerini azalttığı için doğal olarak Bitcoin’e fayda sağlayacaktır. İkincisi ise yaklaşan 1.9 trilyon dolarlık ABD teşviki, daha geniş çaplı BTC rallisi için bir katalizör görevi görebilir.

Bitcoin geçen hafta muhtemelen doların yükselmeye başlaması ve tahvil getirilerinin yıllık en yüksek seviyeye çıkması üzerine oluşan çalkantılı makro iklim nedeniyle düşüş yaşadı.

Makro ekonomik koşulların, Bitcoin’in gerileme döneminin ana katalizörü olması halinde tahvil getirileri azaldığı için önümüzdeki haftalarda BTC’nin ivmesi artabilir.

Yerel dip 42.900 dolar mıydı?

Ground X küresel genişleme direktörü John Cho’ya göre, 42.900 dolar seviyesi büyük olasılıkla öngörülebilir gelecekte Bitcoin’in yerel dip noktasıydı.

  Bir Borsada Yaşanan Teknik Bir Aksaklık Sonucunda BTC Fiyatları %88 Düştü

Cho daha önce, yaklaşık 40.000 ile 41.000 dolar arasında bir düşüş bekleyerek kısa vadeli bir Bitcoin düşüşü öngörmüştü. BTC o kadar düşük bir seviyeye düşmedi ancak 43.000 doların altına indi ve neredeyse yerel yüksek seviyesinden %30’luk bir düşüşü tamamladı.

Şu an itibariyle 42.900 doların yerel dip olmuş gibi göründüğünü ifade eden Cho, her iki durumda da boğaların kontrolü geri aldığına sevindiğini dile getirdi.

44.000 dolarlık büyük bir destek seviyesi olmasına rağmen Bitcoin’in 51.000 dolara doğru hızlı bir şekilde toparlanması, düşüşün kendisinin bir sapma olduğunu gösteriyor.

Teknik analizde sapma terimi, bir varlığın kısa bir süre için kilit bir seviyenin üzerine çıkması ve ardından ortalamaya dönmesi anlamına gelir.

Bitcoin’in güçlü bir şekilde toparlanmasının ardından baskın kripto paranın 56.000 dolarlık direnç alanını yeniden test etmesi kritik önem taşıyor. Bunun üzerinde yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine giden yol açık görünürken bir sonraki muhtemel hedef 60.000 dolar gibi görünüyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın