Donald Trump’ın Vergi Borcu Tartışmaları Yatırımcıları Kaygılandırıyor

Geçtiğimiz hafta başlayan tartışmaların ardından, Başkan Donald Trump’ın vergi borcuyla ilgili yapılan yeni açıklamalar Wall Street’i endişelendiriyor. Kripto piyasası ise şimdilik sakin görünüyor.

Hafta sonu, piyasa gözlemcileri tüm dikkatlerini Donald Trump’ın vergi iadelerine çevirdiler. New York Times tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, Başkan Trump’ın 2016 ve 2017 yıllarında yalnızca 750 dolar federal gelir vergisi ödediği ve son 15 yılın 10’unda gelir vergisi ödemediği iddia edilmişti. Araştırma kapsamında ayrıca Trump’ın önümüzdeki dört yıl içinde geri ödenmesi gereken 421 milyon dolarlık kredi borcu olduğu öne sürülmüştü.

ABD’li yatırımcılar ise son zamanlarda Trump tarafından yürütülen eylemlerinden en çok etkilenen grup olarak dikkat çekiyor. Daha geçtiğimiz hafta, Trump tarafından yapılan, yaklaşan ABD seçimini kaybetmesi halinde barışçıl bir biçimde iktidarı devretme konusundaki kuşkulu açıklamalar, yatırımcıları hayli ürküttü.

Londra Menkul Kıymetler Borsası tarafından desteklenen dünyanın ilk dijital varlık borsası AAX’ten bir sözcü, döviz piyasalarının hızla hareket ettiğini ve tüccarların geçen haftanın büyük bölümünü dalgalanma içinde geçirdiğini söyledi.

Başkan Trump ile Demokrat rakip Joe Biden arasında Salı günü yapılacak ilk tartışmayı ise piyasalar yakından takip edecek.

Kripto Sakinliğini Koruyor

Bu arada Asya piyasaları Çin’in bu ay beklenenden daha yüksek karlar duyurması ile birlikte canlandı. Bu da küresel ölçekte yaşanan düşüşün insanların korktuğu kadar kötü olmayabileceğini gösterdi. Avrupa’da da ticaretin artmaya başladığı yönünde olumlu haberler yayılmaya başladı.

Kriptoda, Cuma günü 1 milyar dolar değerinde Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin sona ermesine ilişkin endişeler, piyasaları az da olsa hareketlendirdi.

Bitcoin Fiyatında Haftasonu Artışı

Bitcoin’in fiyatı hafta sonu %1,1 artmıştı, son 24 saat içerisinde %1,91 daha yükseldi. Hatta bilgisayar korsanları KuCoin borsasından yaklaşık 200 milyon dolar değerinde Ethereum tabanlı kripto para çaldıktan sonra bile piyasadaki fiyatlar görece dirençli kaldı.

  Brock Pierce'in Seçim Kampanyasını Yöneten Kaiser, Trump Hakkında Önemli Belgeler Paylaştı

Bu arada Ethereum’un gaz fiyatları, DeFi çılgınlığı – özellikle verim çiftçiliği – altı haftanın en düşük seviyesine geriledi. İşlem ücretleri 2 Eylül’de 14.6 dolar iken dün 2.2 dolar olarak kaydedildi.

Bu durumun birkaç nedeni olabilir. DeFi aktivitesi azalmaya başlamış ve bu da Ethereum blockchaininden geçen işlemlerin sayısını azaltmış olabilir. DeFi tüccarları, yüksek getiri ancak daha düşük işlem ücretleri arayışında başka blockchainler arıyor olabilir. Alternatif olarak, Ethereum’un üzerine inşa edilen çözümler aşırı aktiviteyi emiyor olabilir.

Sebep ne olursa olsun, Wall Street bu denli endişeliyken kripto şaşırtıcı derecede sakin görünmeye devam ediyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın