20 Mayıs 2022, Cuma
12.5 C
İstanbul

Donanım Cüzdanı Geliştiricisi Ledger, Dusting Saldırılarını Önlemek İçin Yeni Bir Özellik Duyurdu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Donanım cüzdanı şirketi Ledger, Bitcoin ile işlem yapan kullanıcıların gizliliğini koruyacak yeni bir yazılım özelliği olan Coin Control’ü tanıttı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bu hafta Ledger şirketi, Coin Control özelliğini içeren Ledger Live’ın 2.11.1 sürümünü yayınladı.
  • Bu özellik sayesinde yabancıların, kullanıcıları izlemesi engellenebilir.
  • Coin Control özelliği, en kıdemli varlıkların ilk satılanlar olduğu standart bir muhasebe uygulamasıdır.

Dusting saldırısı, bilgisayar korsanlarının kullanıcıların özel cüzdanlarına çok küçük miktarlarda coin göndererek gizliliklerini kırmaya çalıştıkları yeni kötü niyetli bir saldırı yöntemidir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Nano S ve Nano X’in yapımcısı olan şirket Ledger, kullanıcıların cihazlarında depolanan kriptoları yönetmelerine yardımcı olacak Ledger Live yazılımını yeni geliştirdiği Coin Control özelliğini içerecek şekilde güncelledi. Artık Ledger kullanıcıları, cüzdanlarındaki en eski paraları otomatik bir şekilde kullanmak yerine, işlem gerçekleştirilirken hangi Bitcoin adreslerinin tercih edileceğini belirleyebilir.

Gizliliğin Sağlanması Adına Çok Önemli Bir Güncelleme

Ledger, bu adımın gizliliğin sağlanması adına oldukça önemli olduğunu söylüyor. Söz konusu özellik sayesinde başkalarının “dusting saldırısı” yöntemini kullanarak kimliğinizi takip etmesi engelleniyor. Bahsi geçen saldırı yöntemi, gönderilecek işlem ücretlerinden çok daha düşük değerli BTC işlemleri üzerinden gerçekleştirilir. Sadece birkaç cent değerinde bir kredi kartı işlemi gibi düşünülebilir.

Ancak bazı kullanıcılar yukarıda bahsedilen ücreti ödemeyi kabul ediyor. Blockchain analiz firmaları ve blockchain araştırmacıları, belirli kullanıcılara “dust” gönderebilir ve alıcılar bu küçük değerleri Bitcoin cüzdanlarının geri kalanıyla birlikte harcarsa, kimliklerine ilişkin son derece değerli ipuçlarını paylaşmış olurlar.

Tam olarak bu sebeple Ledger, UTXO olarak bilinen bu küçük “harcanmamış işlem çıktılarına” artık kullanıcı tarafından müdahale edilmesinin zorunlu olmadığını belirtiyor.

Coin Control’ün Pozitif Yönleri

Ledger şirketi, Coin Control’ün iki farklı pozitif yönüne daha işaret etti. Kullanıcılar söz konusu UTXO’ları harcamak ve cüzdanlarını temizlemek isterlerse, daha değerli olanları tercih edebilir ve böylece ödenecek olan ağ ücretlerinden büyük oranda tasarruf edebilirler. Kullanıcılar ayrıca, tıpkı bir serbest çalışanın işi ve kişisel harcamaları için iki ayrı banka hesabı oluşturması gibi, belirli amaçları için farklı kripto para adresleri açabilirler.

İlgili Haber:  Bitcoin, 3 Milyar Dolarlık Çin Şokuna Hazırlandı

Yukarıda bahsedilen özellik, 15 Eylül Salı günü itibariyle canlı yayınlanmış olan Ledger Live sürüm 2.11.1’in bir parçası olarak Bitcoin ve Bitcoin türevlerindeki kripto para birimleri için kullanılabilir durumda.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar