Drama ile Melodram Arasındaki Fark

Drama nedir?

Menşei olarak drama, Yunanca “eylem” kelimesinden gelir ve teknik anlamda drama, eylem ve diyalog yoluyla bir fikri temel alan bir şeyi temsil etme eylemidir. Terimin geniş anlamda bir tutsak kitleye bir hikaye iletmek için aynı zamanda set pansumanlar, kostümler, ses efektleri ve görsel efektler kullanmaktır. Terim tanımlamasının birçok katmanı vardır ve tiyatro ve eğlenceyle ilgili her şeyi kapsar. Drama, iletişim ve eğlence için kullanılan çeşitli cihazlar için neredeyse çatı terimidir. Basit kategorilere sokulursa, dram komedi ve trajediden oluşabilir ve bunlar daha sonra alt kategorilere ayrılır:

  • Komedi: saçmalık, melodram, hiciv ve hokkabazlık
  • Trajedi: intikam, zulüm tiyatrosu ve ev trajedisi.

Buradan, dramanın çok farklı yönleri vardır, hepsini isimlendirmek ve keşfetmek için bütün bir kitap yazmak gerekir. Özellikle ilkokulda oyun alanında veya öğle yemeğinde farklı drama unsurları görebilirsiniz; rol yapma, mimik ve doğaçlama.

Ayrıca, drama bir beceridir, dolayısıyla neden okullarda öğretildiğini ve onun içinde bir yeterlik kazanabileceğini gösterir. Başkasının özelliklerini almaya ve kendi deneyimlerinizi inşa etmeyi öğrendiğiniz bir beceridir. Daha sonra başkalarıyla paylaşacağınız hayali bir dünyadır. Bu, eski hikayelerin tekrar edilmesi ya da yenilerinin icadı yoluyla geçmişe ve geleceğe bakmanın bir yoludur. Sadece bu değil, aynı zamanda drama, öğrenme için bir kolaylaştırıcı olabilir, çünkü drama ile problem çözme becerileri geliştirebilir, hayal gücünüzü kullanma veya çevrenizdeki dünya hakkındaki fikri daha iyi anlama yeteneğinizi artırabilir. Veya biriyle nasıl empati kurabilirsiniz? O kişinin mantosunu alıp, neler yaptıklarını performansla deneyimleyebilirsiniz. Kendi duygularıyla bağlantı kuramayan ya da çevrelerindeki dünyadan koparan toplumsal sözleşmeleri anlayamayan insanlar için terapide düzenli olarak kullanılır.

Bütün bunlar ve daha fazlası “drama” terimiyle eşittir.

Melodram nedir?

Tiyatro ve film anlamında geniş bir dönem olan melodrama, kişinin duygularını ve duygularını oynamakla birlikte karakterin mizahi bir stereotip olarak sunulması lehine karakterin gelişimini baskın şekilde kullanan abartılı eylemlerin aşırı kullanılmasıdır. Ek olarak, melodrama düzenli olarak basit çizgi çizgilerine sahiptir ve şeytanın efsanesi olan şeytan veya masumiyetin mükemmel resmi olarak bir melek gibi fikirleri ve kavramları açıkça temsil eden arketipik karakterleri kullanarak karakterlerin performansın ana odağı olarak ilişkilerini geliştirir.

Melodram, performanslarda müzik kullanımı nedeniyle öyle seçilmiştir. Örneğin, dövüş sahneleri çoğu kez orkestra düzenlemelerinin arka planında doğru yerlerde kresendoklar oluşturacak şekilde sunulmuştur. Ya da romantik bir sahnede oyunculara sevgi ve sevinç fikrini vurgulayan yumuşak, tatlı bir melodi eşlik edebilir. Bu izleyici üzerinde etkileyici bir etki yaratmak ve performansa duygu katmanını geliştirmek için kullanılır.

Bu tip performansın karakterizasyonu ifade eden bir terim haline gelmesi biraz zaman aldı ve 19. yüzyılda drama giderek daha başarılı bir tarzı haline geldi. Bunun nedeni, her seyirci kitlesi tarafından erişilebilir olmasıydı. Konuyu karmaşıklaştırmak için orta bir zemin veya gri alan yoktur ve her zaman bir tarafı zafere, diğerinde de yenilgiyle biter.

Bununla birlikte, Melodram karakteristikleri zaman içinde oldukça belirsizleşti ve daha önce bahsedilen “çok melodramansın!” gibi terimlerin kullanılması yoluyla olumsuz çağrışımlar geliştirdi. Bu, drama okuyan herkeste biraz karışıklığa neden oluyor.

Şov devam etmeli

Bir kişinin tepkisini veya karakterini tanımlamak için bir terim olarak kullanılmış olmasına rağmen bu iki kavram aynı değildir. Bir kişi, hareketi, ve hatta dili ile melodramatik özellikleri gösterebilir ve bir fikri daha fazla iletmek için dramatik bir hareket ekranı gösterebilir; ancak bu iki terim aslında birbirinden çok farklıdır. Tiyatronun ve performansın bu iki unsurunun gittikçe büyüyen stil veritabanının başlangıcı olduğunu ve bunun sadece oldukları yüzey ve performansda nasıl kullanıldığını belirtmek gerekir.

Facebook Yorumları