Drone ile İHA Arasındaki Fark

İnsansız uçakları tanımlamak için kullanılan terimlerin sayısı genellikle karışıklığa yol açabilir. Bu yazıda Drone ile İHA arasındaki fark nedir, ne değildir onu inceleyeceğiz.

Belki de bugün medyada insansız bir uçağı tanımlamak için en çok kullanılan terim Drone‘dur. Ne yazık ki, drone terimi genellikle savaş alanındaki tartışmalı askeri uygulamalardan miras kalan kötü bir nüansa sahiptir. Endüstrinin savunucuları tarafından kullanılan ve daha çok tercih edilen ve tanımlayıcı bir terim olan, İnsansız Hava Aracı‘dır (İHA). Drone’lar ve İHA’lar oldukça eşanlamlı referanslar olarak kabul edilirken, bazıları İHA’ların “joystick” yardımıyla uzaktan pilotlu bir uçak olduğunu iddia ederken, bir Drone’nun uçuşunu önceden programlanmış davranışlara bağımlı hale getiren bir otomasyon seviyesiyle ayırt edilebileceğini iddia ederler.

İnsansız Hava Sistemleri (İHS) ise, tanım gereği bir Drone veya İHA’dan açıkça ayırt edilen bir referans terimdir. Bir İHS, bir uçağı veya İHA’yı, yer tabanlı kontrol cihazı ve ikisini bağlayan iletişim sistemini içine alan tüm kapsamlı bir sistemdir.

İnsansız Hava Aracı (İHA) Nedir?

İHA’lar temel olarak bir pilot kokpiti olmayan uçaklardır. İHA’lar, uzaktan gönderilen başlık değişiklikleri için önceden programlanmış bir uçuş planına göre çalışır. Gerçekte uçağı kontrol eden ve istenen konuma ulaşmak için değişen koşullara tepki veren içindeki yerleşik bilgisayarıdır.

İnsansız Hava Aracı (İHA)
İnsansız Hava Aracı (İHA)

İHA’lar hava keşif, haritalama vb. için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Drone Nedir?

“Drone” terimi başlangıçta hedef uygulamada kullanılan pilotsuz uçaklar için kullanıldı. Bunlar, önceden programlanmış bilgisayar yazılımı veya bir uzaktan pilot ile uçurulan makineler/araçlardır. Bu nedenle, bir Drone ayrıca bir İnsansız Hava Aracı (İHA) olarak da adlandırılabilir.

Bir Drone örneği.
Bir Drone örneği.

Drone ile İHA Arasındaki Fark

Drone ile İHA arasındaki en temel fark, İHA’ların silahsız olması ve daha çok bir bölgedeki araştırma, keşif, haritalama, görsel ve termal görüntüleme gibi işlerde kullanılmasıdır. Öte yandan Drone’lar genellikle ölümcül silahlarla silahlandırılır ve daha ölümcül görevler için kullanılır.

Dolayısıyla, herhangi bir insansız uçağa bir İHA diyebiliriz, ancak her İHA bir drone olmak zorunda değildir.

Drone ile İHA arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum yazınız.

Facebook Yorumları

Yorum yapın