Duman ve Buhar Arasındaki Fark

Son güncelleme: 5 ay önce

Duman ve buhar birbirine fiziksel olarak çok benzedikleri için pek çok kişi tarafından karıştırılır. İlk bakışta aralarındaki farkı anlamak zor olabilir. Fakat belli başlı bazı özellikleri iyi bilinirse duman ve buhar birbirinden çok kolay bir şekilde ayırtedilebilir.

Buhar suyun ısınması sonucu ortaya çıkar. Buhar suyun gaz halidir. Buhar suyun kaynayıp sıvı halden gaz haline geçmesiyle oluşur. Her ne kadar buhar görünmez olarak kabul edilse de, kaynayan sudan çıkan buharı gözlemlemek mümkündür. Buhar sıcaktır ve soğutulduğunda tekrar sıvı hale döner. Buhar suyun kaynama derecesi olan 100 derecede meydana gelir. Çok daha yüksek sıcaklıklarda buhar daha görünmez hal alır. Sıcaklık düştükçe buhar görünür hale gelir.

 

Duman ise tahta, benzin, lastik gibi maddelerin yanmasıyla oluşur. Yanma oksijenin karbondiokside dönüşmesi işlemidir. Bir nesneyi yaktığınız zaman etraftaki oksijeni alıp karbondiokside dönüştürmüş olursunuz ve bu esnada duman üretilmiş olur. Duman basitçe yanan bir cisimden meydana gelen ve havada uçuşan bir gazdır.

Dumanda isle birlikte karbondioksit benzeri gaz bulunur. Duman küresel ısınmaya yol açan zararlı gazlardan biridir. Duman yanma işleminin bir sonucu olmasının yanısıra, böcek ilaçlama, asker ve polis birimlerinde, aşçılıkta, ritüel ve konser gibi etkinliklerde de kullanılır. Dumanın içeriği yakılan maddenin içeriğine bağlıdır.

Duman ve buhar ilk bakışta aynı şeymiş gibi gözükür fakat birbirinden tamamen farklı iki ayrı şeydirler. Buhar her zaman suyun kaynamasıyla oluşurken, duman cisimlerin yanmasıyla meydana gelir. Buhar sıcaklık düşünce otomatik olarak yoğunlaşır ve tekrar sıvı hale dönüşür. Fakat duman yoğunlaşıp eski haline dönmez aksine hava ile karışır. Buharı solumak tehlikeli değildir fakat dumanı solumak tehlikelidir ve zehirlenmelere yol açabilir. Duman ayrıca ciğerlere de zarar verir. Sigara içenlerin ciğerlerine en çok zararı duman verir tütün değil. Buharın rengi daha açık ve şeffafa yakın iken, duman daha koyu bir renktedir. Hatta bazen simsiyah bir hal alır duman. Lost’ta olduğu gibi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

2 YORUM

Bir Cevap Yazın