2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

Dünya Bankası Bitcoin ile Yapılacak Ödemeleri Kabul Etmek Zorunda Kalabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin (BTC)’yi ulusal para birimi haline getirmesinin ardından olumsuz bir açıklama yaptı ve bu hamlenin “çevresel endişeler ve şeffaflık” konuları dolayısıyla desteklenmeyeceğini söyledi.

Binance indirim kodu

Ancak Dünya Bankası yakında bu kripto parayı resmi para birimi olarak ilan eden ülkelerin yaptığı Bitcoin ile ödemeleri kabul etmek zorunda kalabilir.

Binance indirim kodu

bitcoin

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Dünya Bankası Üye Ülkelerin Kendi Para Birimiyle Ödeme Almak Zorunda

Bankanın kuruluş belgesi olan 1944 Anlaşma Maddeleri, Dünya bankasının bağımsız devletler ile ilgili takip etmesi gereken prosedürleri ve prensipleri açıklıyor. Bu belgenin ana odağında olan konulardan birinin de Dünya Bankası’nın, üye ülkelerin kendi para birimleri ile yapılan ödemeleri kabul edeceği olması göze çarpıyor.

5. maddenin 12. bölümü kabul edilecek para birimi şekillerini tanımlıyor ve basitleştirilmiş şekilde şöyle devam ediyor: “Banka her üyesinden, üyenin borçlarının karşılığı olarak kendi para birimi ya da üye ülkenin sahibi olduğu tahviller ve senetler ile ödemeleri kabul edecektir.

Yani ödemeler üye ülkenin hem kendi para birimiyle yapılabilirken belgeye göre ayrıca merkez bankaları ödemelerini rezervleri tarafından desteklenen tahviller ile bunlara benzer senetler ile de gerçekleştirebiliyor.

Bu tahviller üye ülkelerin borç senetleri olabiliyor. Dolar olarak desteklenebiliyorlar ya da arkalarında değerli metaller de bulunabiliyor. ABD merkez bankası piyasaya sürdüğü ürünlerini 1934’e kadar altın ile desteklemiş, 1960’lı yıllara kadar ise bu amaçla gümüşü kullanmıştı. El Salvador için de bu destekleyici varlık Bitcoin olabilir. El Salvador’un ulusal gelişim bankası olan Banco de Desarrollo de El Salvador 150 milyon dolarlık bir Bitcoin fonunu başlatacağını duyurmuştu.

Bitcoin Fiyatları Değişirse Banka Aradaki Farkı İade ya da Talep Edecek

Ayrıca yine bahsedilen belgede ilginç birtakım ayrıntılar da bulunuyor. Madde 2’nin 9. bölümü, üyeler tarafından bankaya ödenen varlıkların sürekli bir şekilde ABD doları gibi bir ölçeğe göre yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor. Yani üye ülkenin ödediği para biriminin dolar karşısında değer kazanması durumunda Dünya Bankası aradaki fark kadar üye ülkeye ödeme yapmak zorunda kalıyor.

İlgili Haber:  El Salvadorlular Yüksek Fiyata Rağmen Bitcoin'e Yatırım Yapmaya Devam Ediyor!

Eğer bunun tersi bir durum gerçekleşirse, yani üye ülkenin ödediği para birimi değer kaybederse, ülke makul bir zaman içinde aradaki farkı bankaya kendi para birimiyle ödemek zorunda kalıyor. Yani Bitcoin’in değer kaybetmesi durumunda Dünya Bankası üye ülkelerden ek miktarlarda Bitcoin talep edecek.

Tabii ki bütün bunlar Dünya Bankası’nın, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesi konusuna saygı duyup duymamasına bağlı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar