2 Aralık 2022, Cuma
11 C
İstanbul

Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin Projesine Destek Vermeyecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Dünya Bankası, olumsuz çevresel etkileri ve şeffaflık ile ilgili endişelerini gerekçe göstererek El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etme projesine destek vermeyeceğini açıkladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • El Salvador, geçtiğimiz günlerde, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul ettiğini açıkladı.
  • Dünya Bankası ise son yaptığı açıklamada, El Salvador’un Bitcoin projesine destek vermeyeceğini duyurdu.
  • Dünya Bankası yetkilileri Bitcoin ile ilgili şeffaflık eksikliğine ve kripto para madenciliğinin olumsuz çevresel etkilerine dikkat çekti.

Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etme projesine destek vermeyeceğini duyurdu. Dünya Bankası, büyük finansal projeler yürüten ülkelere hibe veya teknik yardım sağlar.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Şeffaflık Sorunu ve Çevresel Endişeler

Bitcoin söz konusu olduğunda Dünya Bankası, şeffaflık ile ilgili endişeleri ve kripto para madenciliğinin olumsuz çevresel etkilerini gerekçe göstererek bu konuda destek vermeyi reddettiğini açıkladı.

Dün, El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, hükümetin Bitcoin konusunda teknik destek almak için Dünya Bankası’na başvurduğunu belirtmişti.

El Salvador’un Bitcoin Projesi Hakkındaki Şüpheler

Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etme kararına karşı şüphe duyan tek büyük finans kurumu değil.

Bu ayın başlarında, Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’un kararının “çok dikkatli analiz gerektiren makroekonomik, finansal ve yasal sorunları gün yüzüne çıkarabileceğini” açıkladı.

JP Morgan da El Salvador’un kararına oldukça temkinli yaklaştı. JP Morgan analistleri geçen hafta konu ile ilgili yaptıkları açıklamada, “Bitcoin’i ikinci bir resmi para birimi olarak benimsemek ile ilgili herhangi bir somut ekonomik fayda görmek zor.” ifadelerini kullandı.

Ama El Salvador için bazı iyi haberler de geldi. Bank for International Settlements (Uluslararası Ödemeler Bankası) İnovasyon Bölümü başkanı Benoit Coeure, El Salvador’un Bitcoin kararının “ilginç bir deneyim” olacağını söyledi.

İlgili Haber:  El Salvadorlular Yüksek Fiyata Rağmen Bitcoin'e Yatırım Yapmaya Devam Ediyor!

Yine de Coeure, Bitcoin’in bir ödeme aracı olarak girdiği testlerden başarısız bulunduğunu da hatırlattı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar