Dünya Çapında Bitcoin ATM Sayısı 10.000’e Ulaştı!

0
485

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Dünya çapında Bitcoin ATM’leri 10.000 kuruluma ulaştı. Bu rakam bir önceki yıla göre %167 daha fazla. Bu artış, yeni finansal etkileşim biçimlerine yönelik eğilimin en açık göstergesi. ATM’lerin çoğu Kuzey Amerika, Kanada ve İngiltere’de yer almakta.

Binance indirim kodu

Küresel Bitcoin ATM kurulumları, ilk makinenin piyasaya sürülmesinden yedi yıl sonra bugün 10.000’e ulaştı. Norveçli finansal hizmetler şirketi Aksjebloggen’in verilerine göre, Bitcoin ATM sayıları yıllık bazda ortalama %167 arttı. ATM sayısındaki artış, 2020 yılında büyük sıçrama gösterdi. İlk dokuz ayda kurulan 3.885 ATM ile, 2019 yılından %67 fazlaydı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu artış COVID-19’un endüstri üzerindeki etkisinin en açık göstergesi sayılır. Pandeminin getirdiği yenilikçi finansal etkileşim biçimlerinin kullanımına yönelik artan eğilim, kripto para sektörünün güvenilirliğinin de bir diğer işaretidir.

ABD’nin önde gelen Bitcoin ATM operatörü Coinflip’in CEO’su ve kurucu ortağı Daniel Polotsky, yaptığı açıklamada “ATM’ler, fiziksel parayı Bitcoin veya diğer kripto para birimlerine aktarmanın en uygun ve en hızlı yollarından biri” dedi. Polotsky, Bitcoin kullanımında karmaşayı en aza indirmek için, Bitcoin alımını son derece kolaylaştırdıklarını söyledi.

Coinflip, Amerika’da 45 eyalette, 900’den fazla ATM ile hızla büyüyen bir ağa sahip. Polotsky, günde 30 ila 50 arası yeni ATM kurduğunu ve Kanada’ya genişleme sürecinde olduğunu belirtti. Polotsky ifadelerine, “herhangi bir kripto para birimini kullanmak bir banka hesabı gerektirebilirken, ATM aracılığıyla 900 doların altındaki meblağları aktarmak veya dönüştürmek için sadece bir cep telefonunun gerekli olduğunu” ekledi.

ATM düzenlemesi hızla gelişiyor

Dünyanın ilk Bitcoin ATM’si 2013 yılında Kanada’nın başkenti Vancouver’da açıldı. Ancak kurulumlar söz konusu olduğunda tartışmasız lider Amerika oldu. AksjeBloggen’e göre, ABD’daki Bitcoin ATM’leri bir yılda 127% sıçrama göstererek, Eylül ayında 7.567’e ulaştı.

İlgili Haber:  Kripto Para Çöküşünden En Çok Etkilenen 3 Altcoin

Kanada, Eylül ayı itibariyle 869 Bitcoin ATM’leri ile dünyanın en büyük ikinci pazarı olarak sıralanıyor.

Polotsky’ye göre, Coinflip’in makineleri 2013’te tanıtılan düzenlemelere uyuyor. Polotsky, bir bankanın uyduğu tüm standartlara uyuduklarını belirterek, “genel olarak, bu çok genç bir endüstri ve birçok büyüme fırsatı içeriyor” dedi. “Bitcoin daha popüler hale geldikçe ve daha fazla insan onu satın almak istedikçe, hem ABD’de hem de diğer ülkelerde daha fazla ATM’ye yer olduğunu düşünüyorum” dedi. Sözlerini “Neden hala 100.000’e ulaşamadığımızı anlamıyorum” diyerek sürdüren Polotsky, bu konuda ne kadar iddialı olduğunu da göstermiş oldu.

Türkiye’de de ilk Bitcoin ATM’si İstanbul’da CITY’S Nişantaşı adlı alışveriş merkezine kurulmuştu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?