Dünyanın En Büyük Bankaları Pandemi Sırasında Bitcoin Piyasa Değerinin 3 Katı Kayıp Yaşadı

0
285

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

COVID-19’dan önce, dünyanın en önde gelen altı bankası Bitcoin’in üzerinde bir piyasa değerine sahipti. Peki ya şimdi kaç banka Bitcoin’in üzerinde piyasa değerine sahip dersiniz?

Binance indirim kodu

Covid-19’un patlak vermesinden bu yana, dünyanın en büyük on dört bankası piyasa kapitalizasyonunda tam 635.33 milyar dolar kaybetti. Bu değer, Bitcoin’in (BTC) mevcut piyasa kapitalizasyonunun üç katından daha fazla. Hatta neredeyse tüm kripto para birimlerinin kapitalizasyonunun iki katına eşit bir miktar.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Pandemi tüm dünyayı etkisi altına almadan kısa süre evvel, 19 Aralık tarihinde Bitcoin’in piyasa değeri 130 milyar dolardı. O dönemde dünyanın en büyük bankaları listesindeki altı bankanın piyasa değeri Bitcoin’den daha yüksekti. Tüm dünya pandeminin neden olduğu ekonomik durgunluk dönemine girerken, bu olumsuz durumdan bankalar da kaçınılmaz olarak etkilendi. Şu anda ise bu listeden sadece iki bankanın piyasa değeri Bitcoin’den daha yüksek; bu bankalar da JPMorgan Chase ve Bank of America.  Çin’in Sanayi ve Ticaret Bankası (The Industrial and Commercial Bank of China) da bu değere yaklaştı ve şu anda kripto para birimi ile bağlantılı.

Öte yandan, listedeki her bir banka piyasa kapitalizasyonundan milyarlarca dolar değer kaybederken, aynı dönemde Bitcoin tam 62 milyar dolar, yani %48 kazandı.

Daha önceki ilgili yazılarda belirtildiği üzere, dünyanın en büyük emeklilik fonu tek bir çeyrekte Bitcoin’in piyasa değerinin eşdeğerini kaybetti. Bu sırada, Bitcoin, geleneksel yatırımcılar arasında benzeri görülmemiş bir şekilde benimsendi. Şüphesiz ki geleneksel yatırımcıların bu tercihinde Grayscale’nin Bitcoin güven fonu büyümesinin de etkisi var. Hatta son zamanlarda halka açık bir şirket bile Bitcoin’i rezerv para birimi haline getirdi.

İlgili Haber:  EOS, Filecoin (FIL) ve Yearn.finance (YFI) Fiyat Analizi - 13 Mayıs

Her ne kadar büyük bankaların yakın zamanda ortadan kalkması pek olası olmasa da, bankaların piyasadaki değerinin yeniden tanımlanması ile sıkı sıkıya bir mücadeleye girecekler gibi görünüyor. Son zamanlarda dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarından gelen trilyon dolarlık uyaranlar bile bankaların deneyimlediği bu olumsuz sonuçların kısmen sebebi olmuş olabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?