Dünyanın En Büyük Beş Kripto Borsasından Biri Olan Bybit, Kanadalı Düzenleyicilerle Mahkemelik Oldu: İşte Detaylar

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), Bybit’in “kayıtsız bir kripto varlık ticaret platformu” olduğunu iddia etti.

blank

Haberin Özeti

  • OSC, Mart ayında söz konusu iddiaları ile ilgili Bybit’e ulaştığını ancak hiçbir yanıt alamadığını belirtti.
  • Konu ile ilgili 15 Temmuz’da bir duruşmanın gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Geçtiğimiz hafta kaydettiği 53 milyar Dolarlık işlem hacmiyle dünyanın en büyük beş kripto borsasından biri olan Bybit, Kanadalı düzenleyici kurum Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC) ile mahkemelik oldu.

blank

Bybit ile İlgili İddialar

OSC, İngiliz Virgin Adaları’na kayıtlı Bybit şirketinin, “kayıtsız bir kripto varlık alım satım platformu işletmek ve Ontaryalıları platformu kullanmaya teşvik etmek” ile suçluyor.

OSC, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 29 Mart tarihinde Bybit borsanın yöneticileri ile iletişime geçmek istediğini ancak hiçbir yanıt alamadığını belirtti. OSC, sonrasında ise Bybit’i “Yatırımcı Uyarı Listesi”ne ekledi ve konu ile ilgili duruşma tarihini 15 Temmuz olarak belirledi.

Bu duruşmada komisyon, OSC personelinin Bybit’in menkul kıymet alım satımını durdurması yönündeki tavsiyelerini dinleyecek. OSC, ayrıca, “Ontario Menkul Kıymetler Yasasının” her bir ihlali için 1 milyon Dolara kadar idari para cezası uygulanmasını öneriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Geçtiğimiz Günlerde de KuCoin Borsası Benzer Bir Suçlama ile Karşı Karşıya Kalmıştı

Düzenleyici kurum, bu ayın başlarında, başka bir büyük borsa olarak bilinen KuCoin’e karşı da benzer bir yaptırım gerçekleştirdi. OSC, bu yaptırım kararında da benzer argümanları savundu. Düzenleyici kurum, KuCoin borsasının kayıtsız menkul kıymet ticareti yaptığını ve Ontario sakinlerini bu yönde teşvik ettiğini belirtti.

Menkul kıymetler, insanların kâr elde etmek amacıyla satın alıp ticaretini yapabilecekleri finansal araçlardır. Türevler ise değerini herhangi bir temel varlıktan alan bir menkul kıymet türüdür. Örneğin, emtia vadeli işlemleri ve Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri birer türevdir.

Bybit, geçen hafta merkezi olmayan finans (DeFi) projelerine hibe, likidite ve teknik uzmanlık sağlamak için 230 milyon Dolarlık finansman turu düzenlediğini açıklayan Peter Thiel yönetimindeki BitDAO’nun birincil yatırımcısı olarak biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend