Bahamalar Merkez Bankası, ülkenin devlet destekli sanal para birimi olan Sand Dollar’ın artık ülke çapında kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Project Sand Dollar hesabından 20 Ekim’de gelen bir Facebook gönderisine göre; merkez bankası dijital para birimi (CBDC), yaklaşık 22:00 UTC’den itibaren Bahamalar’da yaşayan 393.000 kişinin tümü için kullanılabilir hale geldi. Bu gelişme, Bahamalar’a dünyada merkez bankasına bağlı bir dijital parayı resmen başlatan ilk ülke olma ayrıcalığı verdi.

Çin şu anda 1.5 milyon dolarlık hediye ile dijital yuan için bir pilot programı test etmeye çalışırken Kamboçya’nın ise Bakong isimli dijital para biriminin Temmuz 2019’daki pilot lansmanını izleyen aylarda faaliyete geçmesini beklediği açıklandı.

Bahama nüfusunun yaklaşık %90’ı 2017 itibariyle cep telefonlarını kullanarak Sand Dollar transferlerini telefonları aracılığıyla gerçekleştirebilmekteydi.

Sand Dollar ABD dolarına sabitlendi

Sand Dollar’ın web sitesine göre; Bahamalar’da ikamet edenler, bu dijital para birimini “mobil cihazlarında Merkez Bankası onaylı bir e-cüzdan” olan herhangi bir satıcıda kullanabiliyorlar ve işlem ücretleri de göz ardı edilebilir miktarlarda oluyor. Merkez Bankası, dijital para biriminin piyasaya sürülmesi sürecinde teknoloji çözümleri sağlayıcısı olarak işlem sağlayıcısı NZIA’yı tercih ediyor.

Bahamalar Merkez Bankası birkaç yıldır bu dijital paranın piyasaya sürülebilmesi için hazırlanmaya devam ediyordu. 2019 yılında, toplam nüfusu 25.000’den az olan Exuma ve Abaco adalarında 48.000 dijital Sand Dollar kullanıma sunulmasıyla pilot program başlatılmıştı. Her bir Sand Dollar, Bahama dolarına sabitlenmiş ve bu da ABD dolarına eşdeğer kılınmıştı.

Sand Dollar, yaklaşık 30’unda yerleşim olan 700’den fazla adadan oluşan bu takımada ülkesine daha fazla finansal katılım sağlama amacıyla piyasaya sürüldü. Eylül ayında, Bahamalar Merkez Bankası eSolutions’ın müdür yardımcısı Chaozhen Chen açıklamada bulunarak Merkez Bankası’na bağlı bu yeni dijtal paranın, yetersiz ve banka hesabı olmayan yerlilerin dijital ödeme altyapısına veya bankacılık altyapısına erişim sağlamalarına yardımcı olacağını söyledi.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  Binance, Blockchain Oyun Platformu Sandbox Üzerinde Sanal Arsa Satın Aldı

Bir Cevap Yazın