29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Dünyanın İlk CBDC’si olan Sand Dollar Piyasaya Sürüldü

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bahamalar Merkez Bankası, ülkenin devlet destekli sanal para birimi olan Sand Dollar’ın artık ülke çapında kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Binance indirim kodu

Project Sand Dollar hesabından 20 Ekim’de gelen bir Facebook gönderisine göre; merkez bankası dijital para birimi (CBDC), yaklaşık 22:00 UTC’den itibaren Bahamalar’da yaşayan 393.000 kişinin tümü için kullanılabilir hale geldi. Bu gelişme, Bahamalar’a dünyada merkez bankasına bağlı bir dijital parayı resmen başlatan ilk ülke olma ayrıcalığı verdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Çin şu anda 1.5 milyon dolarlık hediye ile dijital yuan için bir pilot programı test etmeye çalışırken Kamboçya’nın ise Bakong isimli dijital para biriminin Temmuz 2019’daki pilot lansmanını izleyen aylarda faaliyete geçmesini beklediği açıklandı.

Bahama nüfusunun yaklaşık %90’ı 2017 itibariyle cep telefonlarını kullanarak Sand Dollar transferlerini telefonları aracılığıyla gerçekleştirebilmekteydi.

Sand Dollar ABD dolarına sabitlendi

Sand Dollar’ın web sitesine göre; Bahamalar’da ikamet edenler, bu dijital para birimini “mobil cihazlarında Merkez Bankası onaylı bir e-cüzdan” olan herhangi bir satıcıda kullanabiliyorlar ve işlem ücretleri de göz ardı edilebilir miktarlarda oluyor. Merkez Bankası, dijital para biriminin piyasaya sürülmesi sürecinde teknoloji çözümleri sağlayıcısı olarak işlem sağlayıcısı NZIA’yı tercih ediyor.

Bahamalar Merkez Bankası birkaç yıldır bu dijital paranın piyasaya sürülebilmesi için hazırlanmaya devam ediyordu. 2019 yılında, toplam nüfusu 25.000’den az olan Exuma ve Abaco adalarında 48.000 dijital Sand Dollar kullanıma sunulmasıyla pilot program başlatılmıştı. Her bir Sand Dollar, Bahama dolarına sabitlenmiş ve bu da ABD dolarına eşdeğer kılınmıştı.

Sand Dollar, yaklaşık 30’unda yerleşim olan 700’den fazla adadan oluşan bu takımada ülkesine daha fazla finansal katılım sağlama amacıyla piyasaya sürüldü. Eylül ayında, Bahamalar Merkez Bankası eSolutions’ın müdür yardımcısı Chaozhen Chen açıklamada bulunarak Merkez Bankası’na bağlı bu yeni dijtal paranın, yetersiz ve banka hesabı olmayan yerlilerin dijital ödeme altyapısına veya bankacılık altyapısına erişim sağlamalarına yardımcı olacağını söyledi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar